Már nem balatonozunk
A lakás jobbára egy olyan játékboltra hasonlít, amelyen egy igen szeszélyes tornádó söpört végig, tetszőleges pontokon elhelyezve a raktárkészlet darabjait.
A gépen kb. 450 fénykép vár rendezésre és úgy 20 bejegyzés a fejemben megírásra.
Holnap pedig kezdődik nekünk az ovi!
Mi még balatonozunk
Főzni szinte egyáltalán nem főztem, a vkf-ről is lemaradtam, pedig pont ma van a gyermek szülinapja. Szegény azt hiszi, hogy pénteken volt a szülinapja, mert aznap ünnepeltük. A menüt anyós pajti prezentálta és csak a háttérből figyeltem, kicsi piros traktort vettem a tortára.
Bővebben otthonról.
Útravaló kenyérke
Minden sarokra egy Marché-t!
Első pillantásra nagyon drágának tűnik a 700 forintos szendvics. De aztán elmegy az ember a mekibe és szembesül azzal, hogy ott se olcsóbb, sőt már ők is az ezrest súrolják a szendvicseikkel.
A Marché pedig jó, nagyon jó! Friss, túlteng a zöldség-gyümölcs vonal. A frissen facsart gyümölcs turmixaikért pedig egyenesen megveszek.
Apró kis szomorúság, hogy a magyar üzleteik elég kicsik az osztrákokhoz képest, ennek megfelelően a kínálat is sokkal szegényesebb, de még így is találok mindig fogamra valót, például egy szép túrótortát.
Külön plusz pont a gyerek játszósarok és a mega-tiszta toalett. Miért nem kapok mindenhol ilyen odafigyelést?
Nyúl gombával
Azt hiszem mi vagyunk az a család, amely a magyar nyúlfogasztási átlagot messze meghaladó mértékben pusztítja ezeket a szőrös egyedeket. Tudtátok, hogy Magyarhonban évente 5 millió nyúl tenyészik, de ennek csak 3 százaléka fogy el idehaza?
A négy mancsos bandának persze ez se tetszik, mindenféle aggályaik vannak, pedig szerintem még mindig ez az egyik legegészségesebb tenyésztett húsféle, a csirkénél sokkal jobb adatokkal, ráadásul szinte teljesen zsírmentes.
Így főztem belőle egyszerű, munkamentes ebédet.
Nyúl gombával
Hozzávalók 3 személy részére: 3 nyúlcomb (alsó-felső együtt), 2 nagy répa, 1 marék szárított gomba (rókagomba, vargánya), 1 vöröshagyma, 2 dl fehérbor, olaj, só, bors, kakukkfű, zsálya.
Hogyan készült? A hagymát, répát felaprítottam. A hagymát és a húst elkezdtem pirítani, többször forgatva. Felöntöttem a borral, beleszórtam a többi hozzávalót és lefedve pároltam 1,5 órát. Időnként öntöttem hozzá vizet, hogy ne égjen le.
Főztem hozzá polentát is, nagyon jól passzoltak.
Villa-interjú Vrábel Krisztinával
- Miről mondanál le gond nélkül, amiről most azt gondolod, hogy fontos része az étrendednek?
Kecskesajtos receptek
Kecskesajtos tejespite a caponata ölelésében - főétel
Húsmentes főétel, amelyben a friss, de erős ízű kecskesajt dominál. A tejespite lágy textúrája csak kiemeli az erőteljes zamatot, miközben a nyári zöldségekből összerotyogtatott raguban felfedezhető sokféle összetevő méltó kiegészítője. A ragu és a pite együtt mint köret és feltét funkcionál, de semmiképpen sem a hagyományos mintákat követve.
4 személy részére
Hozzávalók a tejespitéhez: 3 tojás, 3 tojás sárgája, 8 evőkanál liszt, 200 ml tejszín, 250 ml tej, 200 g friss kecskesajt, só.
Elkészítése: A tojásokat és a tejet robotgéppel elkeverjük, majd hozzáadjuk a lisztet is és homogén, de folyékony masszává dolgozzuk. Végül a kecskesajtot is belemorzsoljuk. A keveréket szuflé formákba vagy egy nagy tűzálló tálba öntjük. 190 fokos sütőben 30-35 percig sütjük.
Hozzávalók a caponata raguhoz: 2 nagy padlizsán, 2 vöröshagyma, 8 paradicsom, 2 evőkanál borecet, 1 evőkanál mazsola, 1 evőkanál kapribogyó, 2 evőkanál apróra vágott olajbogyó, 2 evőkanál apróra vágott petrezselyem zöldje, só, olívaolaj.
Elkészítése: A paradicsomot forró vízbe mártjuk, lehúzzuk a héját, a magják kikaparjuk és apróra kockázzuk. Felkockázzuk a padlizsánt és a hagymát is, a késünktől kitellő legapróbbra. Egy mély serpenyőbe olívaolajat löttyintünk és pirítani kezdjük a hagymát és a padlizsánt. Amikor kap egy kis színt, hozzáadjuk a paradicsomot, mazsolát és puhára főzzük. A még forró, de már elzárt tűzhelyen lévő raguba keverjük a többi hozzávalót is.
Kecskesajt fügével, mézzel, diós-fügés kekszen - desszert
Senki sem vádolhatja ezt a desszertet azzal, hogy szokványos volna. Még csak túl édesnek sem nevezhetném. Bár van rajta méz, mégis inkább a sajttálak hangulatát idézi a világa. Mindeközben meglepően harmonikus, minden hozzávaló a helyén van és tudja a dolgát.
12 kis adaghoz
Hozzávalók a kekszhez: 10 dkg puha vaj, 20 dkg finomliszt, 4 evőkanál méz, 5 dkg darált dió, 1 tojás, 15 dkg darált, friss füge. Egyéb hozzávalók: füge, diós kecskesajt, aromás méz, például gesztenyevirágból.
Elkészítése: A keksz hozzávalóit összedolgozzuk, sütőpapírral kibélelt tepsibe teszünk kétkanálnyi adagokat, egymástól kicsit távolabb, mert a lágy tészta szétterül sütés közben. 180 fokos sütőben sütjük 15-18 percig. A kihűlt kekszekre teszünk 2-3 vékony fügeszeletet, 1 vékony sajtszeletet és megcsorgatjuk mézzel.
Finománia
Ez már őszelő
Villa-interjú Fűszeres Eszterrel
- "Hétköznap sietős, szombaton kóser" ez azt jelenti, hogy a kóserságot és ezzel szememben a zsidóságot ki-be lehet kapcsolgatni, a szerint, hogy éppen hogy felel meg az embernek?
Zsidónak születik az ember, ha akarja ha nem. De kósert enni, vagy nem enni, nos ez csupán elhatározás kérdése. Mi azzal, hogy legalább szombaton kósert eszünk, sokkal többet teszünk, mint a magyar zsidók 95%-a, akik egyáltalán nem. Természetesen lehetne egész héten is, de az az igazság, hogy nincs meg bennünk az akarat.
Valamelyik nap megbökdösték a vállamat a metrón, hogy zsidó vagyok. Akkor gondoltam pont erre, hogy a zsidóságot nem lehet kikapcsolni. Akkor sem, amikor az ember épp dolgozni megy, vagy vásárol a piacon, vagy gyereket sétáltat az utcán.
Sokan gondolják, hogy a kóserság a lényege a zsidó vallásnak. De szerintem a péntek esti gyertyagyújtás utáni pillanat, amikor békés szombatot kívánunk egymásnak. Az az egy perc mindig olyan jó, mindenki mosolyog, megpusziljuk egymást, a férfiak kezet fognak, éneklünk, megiszunk egy pohár bort, majd egy hosszú vacsora, és beszélgetés következik. Megáll a világ.
- Mit tanácsolsz azoknak, akik bár nem születtek zsidónak, de nagyon szeretnének azzá válni?
Ne tegyék. A zsidó vallás azon felül, hogy nem térítő vallás, elég macerás is. Ha valaki betér az egyik közösségben, azt egyáltalán nem biztos, hogy elfogadja a másik is. Arról nem is beszélve, hogy a betért zsidótól mindig mindenki elvárja, hogy betartsa azokat a törvényeket is, amiket sok zsidó nem tart be, pl. a kóserságot, vagy a szombati törvényeket.
- Kalács vagy hús?
Egyértelműen hús! Na jó, egy kis kaláccsal.
- Ha nem jött volna ez a gasztro vonal, a szakácskönyv, a sok rendezvény szervezés, akkor mire pazarolnád most az alkotó energiáidat?
Talán nekem is lenne egy kézműves internetes boltom. Azt nem tudom mit csinálnék, valahol a kézzel kötött könyvek, és a faragott fa háztartási eszközök között lavíroznék.
Vagy több időm jutna túrázni, mert az nagyon hiányzik.
Totális csömör
Ez van, el szokott múlni, csak addig ki kellen bírni saját magamat.
Hogy egy kis pozitív is legyen ma, folytatom a villa interjúkat.
Villa-interjú Mautner Zsófiával
A Chili és Vanilia blog szerzőjét ezeken a lapokon nem igazán kell bemutatni. Ő az, aki alapjaiban határozta meg a magyar gasztroblogokat. Ő az, akit bármilyen receptet keresek, elsőnek dob ki a google. Ő az, aki hazajött az eurokrata nyugalomból és azóta szervez, főz, felkutat és bemutat.
- Úgy öt évvel ez előtt, amikor talán még azt se tudtad, hogy mi a blog, gondoltad volna-e, hogy egyszer erre alapozod az életed, a megélhetésed? Egyáltalán meg lehet abból élni, hogy valaki gasztro-papnő? Tényleg, végül is miért jöttél vissza Magyarországra?
Amikor elkezdtem írni a Chili&Vaníliát, egyetlen percre sem merült fel bennem, hogy valaha több lesz, mint hobbi. Azért hoztam létre, mert szükségem volt egy felületre, ahol kiírhatom magamból a gondolataimat, és ahol megoszthatom a kulináris élményeimet. Persze, az embernek vannak hasonló érdeklődésű barátai, de fel kell tudni mérni, hogy mi az a lélektani határ, ameddig még lehet őket traktálni. Körülbelül két év után merült fel bennem először, hogy esetleg megpróbáljam magam teljesen a gasztronómiának szentelni. Lett még volna lehetőségem Brüsszelben maradni, alapvetően azért jöttem haza, mert úgy éreztem, csak itthon tudom megalapozottan meghozni a nagy döntést. Pont jó időben találtak meg azok a lehetőségek, amelyek ezt végül megkönnyítették. Megélni nem könnyű belőle. Külföldi kollégáim gyakran hangoztatják, hogy ehhez a műfajhoz nem árt vagy egy nagyon jól fizető főállás, vagy egy gazdag férj. Egyikkel sem rendelkezem, így dupla annyit dolgozom és fele annyit keresek, mint valaha. Viszont a szenvedélyem a munkám, és erre minden nap rácsodálkozom. Olyan, mint egy non-stop nyaralás. Kicsit kevesebb alvással.
- Van olyan étel, amiről az eszed tudja, hogy jó kaja, meg drága meg sznob meg minden, mégsem vagy képes a szádba venni?
Nincs. Mindent szeretek, ha jól van elkészítve. Van, amit jobban, van, amit kevésbé, de egy olyan ételt sem tudok megnevezni, amit nem volnék képes megenni. Az elmúlt, mondjuk tíz évben, egyetlen olyan jut eszembe, ami negatív emlékeket hagyott: egy tunéziai családnál kóstoltatták velem a mloukhia levéllel (magyarul jutalen, vagy egyiptomi spenót) főzött fűszeres bárányragut, ami nagyon nem ízlett. Olyan szeretettel készítették, hogy természetesen utolsó morzsáig muszáj volt legyűrni (utána Unicum). Aki hivatásosan foglalkozik gasztronómiával, nem engedheti meg magának, hogy valamit meg sem kóstoljon. Olyan nincs. Ha másért nem, hát azért, hogy tanuljon.
- Vannak-e konyhai bűneid, olyasmi, amit sohasem vallanál be, talán még magadnak sem, mégis időről időre elköveted? (Én például rendszeresen eszek bolti profiterolt, pedig tudom, hogy egy szörnyű műkaja és még nem is annyira finom.)
Ó, hogyne. Annyira álszentség lenne azt állítani, hogy csakis tökéletes, házi készítésű, bio-ételeket eszem. Szoktam például gagyi szusit rendelni (avokádóval és surimi-vel), és vannak olyan bolti édességek, amelyek valamilyen érthetetlen módon a bevásárlókosaramba vándorolnak. Mazsolás krémtúró, Sport szelet, Melba kocka, meg ilyenek.
- Az ismerőseid meg mernek hívni magukhoz vacsorára vagy reszketnek és inkább étterembe visznek?
A közeli barátaim abszolút igen, mert tudják, hogy azért megyek, hogy velük találkozzam, és nem azért, hogy ínyenc vacsorán vegyek részt. Aztán van, aki úgy hív meg, hogy ételt is rendel, és viszem. De olyanra is volt már példa, hogy elárulták, hogy azért halogatják régóta a meghívást, mert valóban nem mernek főzni. Ez persze teljesen nonszensz. Egyenesen borzasztó.
- Szakácskönyv? Tévéműsor? Mikor jönnek már?
Nem szeretek elkapkodni döntéseket, annak a híve vagyok, hogy mindennek megvan a maga ideje. Voltak különböző megkeresések, de úgy érzem, mostanra érett be az a konstrukció, amelyben 100%-osan jól érzem magam. Nagyon sok részletet még nem szeretnék elárulni, annyit talán igen, itt magunk közt, hogy úgy néz ki, hamarosan lesz könyv, és hogy éjjel-nappal azon dolgozomJ Tévéműsorra nem vágyom.
A villa-interjúk
Szedres, mandulás tortácska
Bakancslista
A halálon gondolkodtam. Hogy félünk tőle. Néha azt gondolom, hogy nem félek. Van bennem valami katolikus bizonyosság. Aztán rájövök, hogy mégis van bennem rettegés a fájdalomtól meg a kiszolgáltatottságtól, de főleg attól, hogy nem élhetek meg dolgokat, amelyeket pedig jó lenne. Ide tartoznak a jó ételek és a csodás utazások. Oly rengeteg hely van a világon, amit meg kellene kóstolni.