Este kedves barátaink elvittek vacsorázni. Sajnos nem mi választottunk, ugyebár ha meghívnak, így van ez.Naszóval, szerintem a Krapaj csárdába Érden ne menjetek, ha jót akartok enni. Bár valakinek biztos bejön ez a régimódi kajastílus, nekem inkább gusztustalan. Végülis elég sokan voltak az étteremben, de nekem nagyon nem ízelett a kaja. Nem is nagyon tudom elmagyarázni miért. Olyan semmilyen, olyan állott jellege van, érződik mindenen, hogy jó előre elkészítették és csak megmelegíteni vették elő. Az étlap is túl sok. Áttekinthetetlen az az ötven féle étel, amit felsorolnak. Sokat akar a szarka, de nem bírja a szakács.
Mi is a marcipán?
A marcipán őrölt mandula és cukor édes keveréke. A történetírók szerint Arábiából származik, ahol a szultánok kedvenc csemegéje lehetett már a középkor elején. Az arab hódítás során került Spanyolországba, majd Velence kereskedelmi aktivitásának köszönhetően hozzánk is eljutott. Sokáig csak a patikusoknak volt joguk marcipánt gyártani és árusítani, mert úgy tartották, hogy gyógyhatású. A hatását fokozták különféle őrölt csodakövekkel és gyöngy hozzáadásával is. Sok régi könyvben afrodiziákként is emlegetik. Az ma is bizonyos, hogy a mandula, ami a marcipán alapanyaga sok-sok E vitamint tartalmaz és így antioxidánsként működik. E mellett a tudósok találtak még benne kalciumot, vasat és folsavakat is.
Lassú paták
Tegnap este, mintegy előzetesként a barcelonai nyaraláshoz, egy PATA NEGRA nevű tapas bárban voltunk, a Kálvin téren. A kiszolgálás döbbenetesen lassú volt és el-elfelejtettek dolgokat a pincér csajszikák. Pedig fel is írták…
Az én salátámat például akkor hozták ki, amikor már mindenki megette a sajátját. Egy mentségük volt, hogy minden nagyon finom volt, csupa íz, különlegességek, úgy mint vörösborban főtt-sült kolbász, pacal csicseri borsóval, pirított zöldségek és hasonlók. Érdemes több félét rendelni és akkor egymáséba is bele lehet kóstolgatni. Az adagok különben elég kicsik, így aztán legalább kettőt-hármat is ki lehet próbálni.
A salátám is igen csak jó választásnak bizonyult, ha az ízét és nem az időtényezőt vizsgáljuk. Valahogy így készülhetett:Egy fej jégsaláta, összevágva, a tál aljára szórva. Csirkemell és laska gomba darabkák fűszerezve, megpirítva és a salátára szórva. Dió és narancs összevágva és szintén a salátára szórva. Fűszerezve talán petrezselyemmel, megöntözve narancslével és olíva olajjal. Tényleg fenséges összeállítás.
Az én salátámat például akkor hozták ki, amikor már mindenki megette a sajátját. Egy mentségük volt, hogy minden nagyon finom volt, csupa íz, különlegességek, úgy mint vörösborban főtt-sült kolbász, pacal csicseri borsóval, pirított zöldségek és hasonlók. Érdemes több félét rendelni és akkor egymáséba is bele lehet kóstolgatni. Az adagok különben elég kicsik, így aztán legalább kettőt-hármat is ki lehet próbálni.
A salátám is igen csak jó választásnak bizonyult, ha az ízét és nem az időtényezőt vizsgáljuk. Valahogy így készülhetett:Egy fej jégsaláta, összevágva, a tál aljára szórva. Csirkemell és laska gomba darabkák fűszerezve, megpirítva és a salátára szórva. Dió és narancs összevágva és szintén a salátára szórva. Fűszerezve talán petrezselyemmel, megöntözve narancslével és olíva olajjal. Tényleg fenséges összeállítás.
Mennyei királyság
Vasárnap este a tévében a Gladiátor, hétfőn meg moziban a Mennyei királyság. Sodró zene, felemelőre komponált csatajelenetek és néhány unalmas lelkizés. Sokszor volt az az érzésem, hogy ezeket a mondatokat a középkorban nem mondták volna ki az emberek. Sőt! Eszükbe se jutott volna. Csak az amerikai demokrácia demagógia alakítja ezeket a filmeket ilyenné. Talán épp ezért hiányzik a jellemek fejlődése, íve. Olyan kétdimenziós figura az Orlando bácsi, nem igazán hihető. Két hasonló film, de… A Gladiátor sokkal magával ragadóbb, lenyűgözőbb. Annyira, hogy újra és újra megnézem.
Hátha valakit érdekel az esküvőm, elárulok néhány részletet
Mindenkit lehurcolunk Szabadkára, ahol gyönyörű a Városháza és a katedrális is. Aztán pedig lakodalmazunk egy jót. Pont tegnap állítottuk össze a menüt, ami a következő:Az ajtóban a vendégek kortyolhatnak egy kis Kir Royalt, ami pezsgő és áfonya likőr csábító egyvelege.
Előételnek Hortobágyi húsos palacsintát tálalunk, csak ez után következik a tyúkhúsleves. A húsos tálakon lesz rántott csirke, gombás marhaszelet, gyümölcsös pulyka tekercs és csevap. Hozzá persze zöldségek, rizs, krumpli és saláta.
Lesz még torta, szép fehér, sok fagyi és gyümölcs is. Úgy két óra körül a megfáradt vendégsereg töltött káposztával is töltheti a gyomrát.
Az ajándékokkal kapcsolatban: nem írtunk listát, mert talán júniusban az új lakásunkba is beköltözhetünk és ennek kapcsán olyan dolgokra vágyunk, mint kanapé, beépített szekrény és frizsi. Ezt pedig ugyebár senkitől sem kérhetjük…
Most így, négy héttel előtte már úgy érzem többé-kevésbé hátra dőlhetünk. A legtöbb dolog megvásárolódott, a Nyúl pedig éppen tegnap bérmálkozott. A legnagyobb akadályok tehát elhárultak az utunkból. Így aztán már csak az izgatott várakozás van hátra…
A borok is vajdaságiak lesznek, mivel az egész esküvővel igyekszem az ottaniakat támogatni. Csak a Drágaság öltönyét vettük itt, Pesten. Szóval négyféle bor lesz, nem túl izgalmasak, de egy kiadós vacsora mellé mindegyik lecsusszan: chardonnay, muscat ottonel, cabernet és csikóvér. Ez utóbbi a két vöröske.
Nem tudom, említettem-e, hogy rendeltünk külön egy emberkét aki a fagyit fogja osztogatni a jónépnek. Szerintem ennek lesz majd nagy sikere a meleg éjszakában.
A ruháról már raktam képeket, de lehet, hogy azóta le is töröltem. Majd ha újra elmegyek próbálni, akkor teszek új képet. A hajamból csarvargós konty lesz, amibe belebiggyesztünk egy fátylat. Még vannak homályos részletek, de majd meglátjuk aznap…
Sajtos karfiol krémleves
Türelmetlenkedő olvasóim kérésére itt egy újabb recept. Nekem nagyon tetszetős ez az ízkombináció.
Mi kell hozzá?1 fej vöröshagyma, 1 nagyobb karfiol, 6 dl tej, 2 babérlevél, olaj, só, bors, 10 dkg gorgonzola sajt, 1 evőkanál vágott friss petrezselyem
Mi kell hozzá?1 fej vöröshagyma, 1 nagyobb karfiol, 6 dl tej, 2 babérlevél, olaj, só, bors, 10 dkg gorgonzola sajt, 1 evőkanál vágott friss petrezselyem
Hogyan készül? A hagymát meghámozzuk, apróra vágjuk. A karfiolt megtisztítjuk, rózsáira szedjük, és alaposan megmossuk. A hagymát kevéske olajon megfonnyasztjuk, hozzáadjuk a karfiolt, felöntjük a tejjel és annyi vízzel, hogy ellepje a zöldséget. Babérlevéllel, sóval és borssal ízesítjük. Amikor a karfiolrózsákba könnyedén beleszalad a villa, levesszük a tűzről és pürésítjük. Ha túl sűrű lenne a krémleves, még egy kis vízzel lazítjuk. Az újra felforralt levesbe belemorzsoljuk a sajtot is és addig kevergetjük, míg a sajt el nem olvad. Tálaláskor apróra vágott petrezselyemmel díszítjük.
Megízlelni Tokajt
Ha már egyszer az a végtelen szerencse ért, hogy ezentúl híres-neves borászokkal készíthetek interjút, gondolkodás nélkül mentem először Tokajba, hogy Árvay Jánossal beszélgessek, aki 2003-ban nyerte el az Év Bortermelője címet.
Még ki sem szállunk az autóból, már széles mosollyal jön elénk. Köszönni is alig van időm, jön a kérdés:- Van-e időnk, hogy felmenjünk a hegyre?- Hát persze! Lehet erre mást válaszolni?
Már ülünk is a méretes terepjáróba. A nem egészen tizenöt perces úton már számtalan adatot megtudok: hogyan lett a nászajándékba kapott 450 tőkéből a mai 85 hektáros szőlészet. Mutatja is hova telepítik majd az új ültetvényeket, melyik dűlőt vásárolta meg utoljára. Aztán összevont szemöldökkel azt magyarázza, mi a tokaji bor legnagyobb hibája. - A hegyaljai termelőknek - bármily hihetetlen is első hallásra - a legnagyobb gondot éppen az aszúbor hírneve okozza. Az emberek vesznek ugyan egy-egy palackkal, de nem isszák meg, hanem őrizgetik. A legtöbb bornak a hiedelmekkel ellentétben nem tesz jót az ácsorgás, a termelők pedig nem tudnak újabb litereket eladni, ha az előző sem fogyott még el. A tokajinak is változnia kell egy picit, alkalmazkodni a körülményekhez, vagy egyszerűen el fog tűnni a süllyesztőben. Ötszáz éve, amikor ez a csodálatosan parfümös, különleges bor született, még döbbenetesen büdös világ volt, amely nem a tisztaságáról volt híres. Manapság viszont pont a steril, aromák és ízesítőszerek alkotta világgal szemben versenyezünk. Bombáznak minket az öltözködés, a hajfestés, az aromák, az édesítőszerek és még ezer ilyen mű dolog. Az akkori és a mai elvárások tehát gyökeresen különböznek egymástól.
Suvignon blanc
Pedig megterem itt a száraz, jó értelembe vett asztali bornak való szőlő is. A Suvignon blanc például egy könnyed, hízelkedő nedű. Maga a tökéletes étek-kísérő, mert nem tolakodik, nyájas zamataival inkább az étel ízét ünnepli. Persze, persze a történelem meg a „királyok bora - borok királya” szlogen. Az apró történelmi utalások, az ötszázéves hagyomány és a legmodernebb eljárások mind-mind érezhetők Árvay boraiban, nemcsak a híres aszúban. - Még 92-ben vásároltam néhány dolgot egy idős hölgytől. Többek között egy utazóládát is, amelyben találtam a Szerelmi dűlőből adásvételi szerződést. Ez a terület ma a mi birtokunkban van. A többi megvásárolt tárgy pedig abból a Kaszinóból származott, amely ma a vállalkozásunk székhelye. A múlt és a jövő valahogy újra és újra összekapcsolódik.A Szerelmi dűlőre felkacskaringózva, néhány magasba törő gazt és bokrot megkerülve a lábunk alatt hirtelen ott terem a messzeség. Ott a régi városka, a Tisza és a Bodrog kanyarog egymásba. - Ahol a két folyó összeér, ott volt egykor a vár. Sokáig azt hittem, hogy a Habsburgok robbantották fel, de aztán kiderült, hogy a Rákóczi volt a tettes. Most már nyoma sincs, az építő köveket elhordták. Az ártér most egy hatalmas tónak látszik, de már minden harsány zöldben pompázik. A szőlősorok mellett itt-ott mandulafák virága fehérlik és szinte minden villanykarón látni gólyafészket. Jön a tavasz, újraindul a dolgos körforgás, és a talajból lassan már kiserken az az energia, amely a szőlő zamatát megadja.
Vulkanus cuvée
Döbbenetesen erős ízű, szinte sós, de egy csöppet sem savanyú ez az ital. Ebben a borban tényleg érezni a vulkánok kirobbanó erejét. Mintha a szőlőtőke nem is a földben, hanem egy ásványi anyagoktól fortyogó lávába eresztette volna ki gyökereit. Nem is jártam messze az igazságtól: az egykor vulkánként füstölgő Tokaj hegy göröngyös, kövekkel tarkított földje átadja erejét, zamatát a bornak is. De amilyen illékony a bor keltette bódulat, olyan könnyen morzsolódnak ezek a kövek is, szinte puszta kézzel széttörhetők. Árvay János minden esetre nemcsak a dűlőkben csodálja a követ, hanem a nagyteremben is megmutat egy csinos halmot: a legkülönfélébb színű és állagú kövek, a tokaji táj minden részéből. Kedvence a „balkezes szakóca”, amelyre ugyan véletlenül talált rá, de mint kiderült néhány ezer évvel ezelőtt egy ősember használhatta ezt az eszközt.
Casino cuvée
A pincészet székhelye egykor kaszinó volt, amelyről ezt az édes, mégis önmagát igencsak itató bort elnevezték. Árvay szerint ez akár a jó szivart kedvelők kedvenc bora is lehet.- Magamban csak férfias édesbornak hívom, mert jó példája annak, hogy igenis létezhet olyan nem száraz bor, amit előételekhez - libamájhoz, spárgához, balzsamecettel megöntözött salátához - is kínálhatunk úgy, hogy utána nem lehetetlen a visszatérés a főételeknél a száraz borokhoz.A falakon körös-körül újra felbukkannak a múlt relikviái. A kőzetek mellett számtalan metszet, régi könyv, mind-mind Tokaj történelmét meséli. A ház maga is szinte suttog, sok évtizedes titkokat sutyorog. A régi és az új rész mesterien összeolvad, észre sem lehet venni, melyik rész származik a két századfordulóval ezelőtti időből. Árvay János még sokáig és szívesen mesélne nekünk, de jön a következő csapat, akiknek szintén meg kell mutatni a pincészetet. Azt hiszem a borai és a lelkesedése minden elmesélt a szavak helyett is.
Édes élet cuvée
Másnap reggel már nem olyan napfényes a kedvünk. Zuhog az eső és a vendégcsalogatóan berendezett Toldi fogadóban, a reggelihez adott szikkadt kenyér sem derít jobb kedvre. Most kellene egy korty abból az Édes életből. Mikor előző nap elöntötte az érzékeimet az íz, csak jólneveltségem akadályozott meg benne, hogy ne kezdjek hangosan ujjongani. Az a bor szinte táncot járt a nyelvemen, még sose kóstoltam valami ilyen mélyen finomat. Az a bársonyos édesség! Valami ismeretlen gyümölcs teljessége, talán barack lenne? Mit nekünk az öt meg hétputtonyos aszúk, az Édes élet tökéletessége mellett kifejezetten unalmasnak, semmitmondónak hatnak.
Sajnos az Árvay pincészetbe nem mehetünk vissza még egy kóstolóra, szomorkás lemondással inkább haza indulunk, de hogy mégis meglegyen a „happy end” megakad a szemem egy méretes LÁNGOS feliraton. Nosza, fékezzünk csak le egy pillanatra! Amint a hatalmas, két tenyeremről is lelógó, olvadt sajttól ízes, zsíros étek a gyomromba kerül minden gondomat el is felejtem és mégis elégedetten indulunk Pest felé.
A csomagtartóban csiklandósan kacarásznak a borosüvegek.
Megjegyzés: a cuvée olyan bor, amelyet nem egyetlen szőlőfajtából készítenek, hanem izgalmas kombinációkban házasítják össze az egyes fajták legizgalmasabb tulajdonságait.
Még ki sem szállunk az autóból, már széles mosollyal jön elénk. Köszönni is alig van időm, jön a kérdés:- Van-e időnk, hogy felmenjünk a hegyre?- Hát persze! Lehet erre mást válaszolni?
Már ülünk is a méretes terepjáróba. A nem egészen tizenöt perces úton már számtalan adatot megtudok: hogyan lett a nászajándékba kapott 450 tőkéből a mai 85 hektáros szőlészet. Mutatja is hova telepítik majd az új ültetvényeket, melyik dűlőt vásárolta meg utoljára. Aztán összevont szemöldökkel azt magyarázza, mi a tokaji bor legnagyobb hibája. - A hegyaljai termelőknek - bármily hihetetlen is első hallásra - a legnagyobb gondot éppen az aszúbor hírneve okozza. Az emberek vesznek ugyan egy-egy palackkal, de nem isszák meg, hanem őrizgetik. A legtöbb bornak a hiedelmekkel ellentétben nem tesz jót az ácsorgás, a termelők pedig nem tudnak újabb litereket eladni, ha az előző sem fogyott még el. A tokajinak is változnia kell egy picit, alkalmazkodni a körülményekhez, vagy egyszerűen el fog tűnni a süllyesztőben. Ötszáz éve, amikor ez a csodálatosan parfümös, különleges bor született, még döbbenetesen büdös világ volt, amely nem a tisztaságáról volt híres. Manapság viszont pont a steril, aromák és ízesítőszerek alkotta világgal szemben versenyezünk. Bombáznak minket az öltözködés, a hajfestés, az aromák, az édesítőszerek és még ezer ilyen mű dolog. Az akkori és a mai elvárások tehát gyökeresen különböznek egymástól.
Suvignon blanc
Pedig megterem itt a száraz, jó értelembe vett asztali bornak való szőlő is. A Suvignon blanc például egy könnyed, hízelkedő nedű. Maga a tökéletes étek-kísérő, mert nem tolakodik, nyájas zamataival inkább az étel ízét ünnepli. Persze, persze a történelem meg a „királyok bora - borok királya” szlogen. Az apró történelmi utalások, az ötszázéves hagyomány és a legmodernebb eljárások mind-mind érezhetők Árvay boraiban, nemcsak a híres aszúban. - Még 92-ben vásároltam néhány dolgot egy idős hölgytől. Többek között egy utazóládát is, amelyben találtam a Szerelmi dűlőből adásvételi szerződést. Ez a terület ma a mi birtokunkban van. A többi megvásárolt tárgy pedig abból a Kaszinóból származott, amely ma a vállalkozásunk székhelye. A múlt és a jövő valahogy újra és újra összekapcsolódik.A Szerelmi dűlőre felkacskaringózva, néhány magasba törő gazt és bokrot megkerülve a lábunk alatt hirtelen ott terem a messzeség. Ott a régi városka, a Tisza és a Bodrog kanyarog egymásba. - Ahol a két folyó összeér, ott volt egykor a vár. Sokáig azt hittem, hogy a Habsburgok robbantották fel, de aztán kiderült, hogy a Rákóczi volt a tettes. Most már nyoma sincs, az építő köveket elhordták. Az ártér most egy hatalmas tónak látszik, de már minden harsány zöldben pompázik. A szőlősorok mellett itt-ott mandulafák virága fehérlik és szinte minden villanykarón látni gólyafészket. Jön a tavasz, újraindul a dolgos körforgás, és a talajból lassan már kiserken az az energia, amely a szőlő zamatát megadja.
Vulkanus cuvée
Döbbenetesen erős ízű, szinte sós, de egy csöppet sem savanyú ez az ital. Ebben a borban tényleg érezni a vulkánok kirobbanó erejét. Mintha a szőlőtőke nem is a földben, hanem egy ásványi anyagoktól fortyogó lávába eresztette volna ki gyökereit. Nem is jártam messze az igazságtól: az egykor vulkánként füstölgő Tokaj hegy göröngyös, kövekkel tarkított földje átadja erejét, zamatát a bornak is. De amilyen illékony a bor keltette bódulat, olyan könnyen morzsolódnak ezek a kövek is, szinte puszta kézzel széttörhetők. Árvay János minden esetre nemcsak a dűlőkben csodálja a követ, hanem a nagyteremben is megmutat egy csinos halmot: a legkülönfélébb színű és állagú kövek, a tokaji táj minden részéből. Kedvence a „balkezes szakóca”, amelyre ugyan véletlenül talált rá, de mint kiderült néhány ezer évvel ezelőtt egy ősember használhatta ezt az eszközt.
Casino cuvée
A pincészet székhelye egykor kaszinó volt, amelyről ezt az édes, mégis önmagát igencsak itató bort elnevezték. Árvay szerint ez akár a jó szivart kedvelők kedvenc bora is lehet.- Magamban csak férfias édesbornak hívom, mert jó példája annak, hogy igenis létezhet olyan nem száraz bor, amit előételekhez - libamájhoz, spárgához, balzsamecettel megöntözött salátához - is kínálhatunk úgy, hogy utána nem lehetetlen a visszatérés a főételeknél a száraz borokhoz.A falakon körös-körül újra felbukkannak a múlt relikviái. A kőzetek mellett számtalan metszet, régi könyv, mind-mind Tokaj történelmét meséli. A ház maga is szinte suttog, sok évtizedes titkokat sutyorog. A régi és az új rész mesterien összeolvad, észre sem lehet venni, melyik rész származik a két századfordulóval ezelőtti időből. Árvay János még sokáig és szívesen mesélne nekünk, de jön a következő csapat, akiknek szintén meg kell mutatni a pincészetet. Azt hiszem a borai és a lelkesedése minden elmesélt a szavak helyett is.
Édes élet cuvée
Másnap reggel már nem olyan napfényes a kedvünk. Zuhog az eső és a vendégcsalogatóan berendezett Toldi fogadóban, a reggelihez adott szikkadt kenyér sem derít jobb kedvre. Most kellene egy korty abból az Édes életből. Mikor előző nap elöntötte az érzékeimet az íz, csak jólneveltségem akadályozott meg benne, hogy ne kezdjek hangosan ujjongani. Az a bor szinte táncot járt a nyelvemen, még sose kóstoltam valami ilyen mélyen finomat. Az a bársonyos édesség! Valami ismeretlen gyümölcs teljessége, talán barack lenne? Mit nekünk az öt meg hétputtonyos aszúk, az Édes élet tökéletessége mellett kifejezetten unalmasnak, semmitmondónak hatnak.
Sajnos az Árvay pincészetbe nem mehetünk vissza még egy kóstolóra, szomorkás lemondással inkább haza indulunk, de hogy mégis meglegyen a „happy end” megakad a szemem egy méretes LÁNGOS feliraton. Nosza, fékezzünk csak le egy pillanatra! Amint a hatalmas, két tenyeremről is lelógó, olvadt sajttól ízes, zsíros étek a gyomromba kerül minden gondomat el is felejtem és mégis elégedetten indulunk Pest felé.
A csomagtartóban csiklandósan kacarásznak a borosüvegek.
Megjegyzés: a cuvée olyan bor, amelyet nem egyetlen szőlőfajtából készítenek, hanem izgalmas kombinációkban házasítják össze az egyes fajták legizgalmasabb tulajdonságait.
Pizzás csirke
Aminek ugyan semmi köze a pizzához, csak az íze emlékezetet egy leheletnyit Itáliára. Viszont kezdeni kellett valamit a Tótkolmósról akvirált csirkével, ugyebár. Jó nagy darab volt a lelkem és ízes a húsa. Látszott rajta, hogy finom és igazi magvakat kapott nem pedig hormon-túladagolásban pusztult el a lelke.
Mi kell hozzá? Egy csirke, illetve tetszőleges részek, tetszőleges méretű darabokra vágva. A páchoz: só, bors, ketchup, vörösbor, olaj, kakukkfű, oregánó és majoránna.
Hogyan készül?A tetszőleges méretű csirkedarabokat megsózzuk, majd a többi hozzávalót kikeverjük, a húst belemártogatjuk. Egy nagy tepsit kibélelünk fóliával, hogy ne égjen le és könnyebb legyen mosogatni. Ide rakosgatjuk a húsdarabokat. Ha van időnk egy órácskára hagyjuk pácolódni, de az sem tragédia, ha nem vagyunk ennyire türelmesek. A tepsi tetejére is rásimítunk egy fóliát, majd bedugjuk az egészet a kb. 180 fokos sütőbe. Fél óra múlva levesszük a fóliát és újabb fél órára visszapateroljuk a sütőbe, hogy ropogósra süljön. Ui: Ma speciel rizst csináltam hozzá, de mást is el tudok képzelni… Például pizzakenyeret.
Figyelem kedves Kritikusaim!
Ismét egy recept lopás tanúi lehettek, jöhetnek a dörgedelmek. A múltkori tokaji kirándulásunk emlékeként 4 palack mennyei nedűt hoztunk haza. Ebből már nem sok teli üveg maradt. A Gróf Degenfeld szőlőbirtok például igencsak elkényezteti a bort szerető népséget. A Tokaji Hárslevelű 2003-ból egy kitűnő, zamatos borocska. Egy hibája van csupán: csak Tokajban lehet beszerezni őkelmét.
Ezt iszogattuk nemrégen, amikoris felfedeztem, hogy a hátsó címkén recept olvasható. Nem is egy, mindjárt kettő. Egyszerű elkészíteni, az eredmény mégis rafinált, mint egy párizsi dáma.
Süllőfilé sáfrányos hárslevelű mártásban
A tiszai süllőfilét sáfránnyal, kakukkfűvel, törött borssal vajban aranybarnára sütjük. Ezután hárslevelűvel megöntözzük, omlósra pároljuk és tejszínt adunk hozzá. Frissen szedett szőlővel tálaljuk.
Kecskesajtban sült pulykamell filé
A hársfa teában áztatott pulykamell filéket kakukkfűvel, törött borssal, sóval fűszerezzük, olíva olajban hirtelen átsütjük, majd a tetejére kecskesajtot pirítunk. A körethez cukkinit, padlizsánt, gombát, paprikát és szőlőt átpirítunk, törött borssal megszórjuk, balzsamecetbe forgatjuk és a pulykamell mellé tálaljuk. És mindehhez jó étvágyat kíván a Degenfeld palota.
Ezt iszogattuk nemrégen, amikoris felfedeztem, hogy a hátsó címkén recept olvasható. Nem is egy, mindjárt kettő. Egyszerű elkészíteni, az eredmény mégis rafinált, mint egy párizsi dáma.
Süllőfilé sáfrányos hárslevelű mártásban
A tiszai süllőfilét sáfránnyal, kakukkfűvel, törött borssal vajban aranybarnára sütjük. Ezután hárslevelűvel megöntözzük, omlósra pároljuk és tejszínt adunk hozzá. Frissen szedett szőlővel tálaljuk.
Kecskesajtban sült pulykamell filé
A hársfa teában áztatott pulykamell filéket kakukkfűvel, törött borssal, sóval fűszerezzük, olíva olajban hirtelen átsütjük, majd a tetejére kecskesajtot pirítunk. A körethez cukkinit, padlizsánt, gombát, paprikát és szőlőt átpirítunk, törött borssal megszórjuk, balzsamecetbe forgatjuk és a pulykamell mellé tálaljuk. És mindehhez jó étvágyat kíván a Degenfeld palota.
Fáradtan
Két nap alatt sikerült begépelnem egy 80 oldalas tanulmányt az Apucinak. Ráadásul nem is magyarul, hanem szerb nyelven, olyan izgalmas betűkkel tarkítva, mint a ľ đ ą č ć és a többi. Ebben a pillanatban fejeztem be. Az ujjaim már nem érzem. Azt hiszem úgy három centi lekopott mindegyikről. És az éppen csak nyiladozó sas szemeről nem is beszélve. Remélem nagyon sajnáltok...
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)