VKF! Túrós ételek

Ízbolygó az eddigiektől némileg eltérően, egy hozzávalót, nevezetesen a túrót jelölte meg e havi közös ötletelésünk témájául. Csudajó ötlet, én mégis azt fontolgattam, hogy szégyenemben elbujdokolok.

Zsenge ifjúkoromban két nyarat töltöttem azzal, hogy Kriszta barátnőmmel körbebicikliztük a Ludasi tavat és minden öreg nénihez, bácsihoz becsöngettünk útközben. Néprajzkutatósdit játszottunk ugyanis. És Kriszta témája a tejfeldolgozás volt. Az enyém ugyan a szentelmények, de mégis rendkívül szégyellem magam, hogy az ég egy adta világon semmit sem jegyeztem meg abból, hogyan készül az igazi tejföl, túró, aludttej...

Ráadásul nem vagyok az a mindent házilag megoldó típus, szeretem inkább megvenni a kész árukat. Így aztán eddig eszembe se jutott, hogy különböző tejtermékek előállításával kísérletezzek, megveszem inkább a piacon a kedvenc termelőmtől, amit szeretnék. Most viszont teljesen véletlenül akadtam a házi túró receptjére egy indiai vegetáriánus szakácskönyvben. Annyira egyszerűnek tűnt, hogy ezt most tényleg nem hagyhattam ki.

Házi túró készítése indiai módra

Mi kell hozzá? 1,5 liter tej, 1 citrom leve.

Hogyan készül? A nyers tejet felforraltam, 2-3 perc után lehúztam a tűzről és beleöntöttem a citrom levét. Egy kicsit kevergettem, szépen ki is csapódott aminek ilyenkor külön kell válnia.

Egy szűrőt kibéleltem egy pelenkával (kisgyerekes háztartás előnyei), ebbe öntöttem a kevercset. Amikor kissé kihűlt, kinyomkodtam a levet belőle, amennyire tudtam és egy magas falú tál fölé függesztve egy napra a hűtőbe tettem.

Amikor kibontottam a csomagot, egy szép, fehér, kemény friss sajt lett a jutalmam. Sokkal kevésbé krémes vagy éppen morzsalékos mint a mi megszokott túrónk, az íze pedig kifejezetten édeskés. Jól szeletelhető. Egyetlen bánatom az eredménnyel kapcsolatban annyi, hogy a másfél liter tejből mindössze úgy 15 dekányi, azaz igen picinyke túró nyerhető ki ily módon.

Paneer musalam, avagy paradicsomos, túrós finomság

A fenti módon előkészített túrógömböcből egy autentikus indiai finomság készült, ami lepénykenyérrel vagy akár rizzsel kiegészítve igazi különleges vacsora lehet.

Mi kell hozzá? 2-3 zamatos paradicsom, 1 lilahagyma, 2 gerezd fokhagyma, 1-2 chili, fél kiskanál fekete mustármag, fél kiskanál garam masala, 1 kiskanál cukor, só, olaj.

Hogyan készül? A paradicsomot és a hagymát apróra kockáztam. Kevés olajon megfuttattam a fokhagymát és a fűszereket, hozzáadtam a többi zöldségeket és addig pároltam, míg jól besűrűsödött. Ekkor beledaraboltam a túrót, amit éppen csak átforrósítottam és már tálaltam is.

Mangós itóka a savóból

Mivel a túrókészítés mellékterméke mintegy liternyi savó lett, azt sem hagyhattam veszendőbe menni. Sokkal savanyúbb ízre számítottam, de ez az opálos folyadék inkább édeskés lett, a tejcukortól. Bár az autentikus mangó lassi joghurttal készül, ezúttal a jéghidegre hűtött savóval turmixoltam össze a mangólevet, 1:1 arányban. Kivételesen finom lett!

Ha pedig valami nagyon Indiára emlékeztető italt szerettem volna kikeverni a maradék savóból, akkor egy kevéske kókusztejet, sót és borsot adtam volna hozzá, illetve egy marék tört jeget, hogy még frissítőbb legyen.

VKF! Túrós ételek

Bár a kiírás különleges túrós ételekről szólt, először egy gyors, és a konyhámban egyre gyakrabban felbukkanó ételről számolnék be, a galuskáról, illetve annak juhtúrós, spenótos változatáról. Igazából nem egy különleges étel, viszont szerintem a túró meg a spenót olyan jól passzol, hogy nem hagyhattam említés nélkül eme étket.

Juhtúrós galuska, tejszínes spenóttal

Mi kell 4 adaghoz? 25 deka juhtúró, 2 tojás, 1 deci tej, körülbelül 20-25 deka liszt, 30 deka friss spenót, 1 deci tejszín, olaj, só, bors.

Hogyan készül? Először érdemes a spenótot megmosni, mert ez az egész étel készítése esetében a legidőigényesebb feladat. A zöld leveleket széles csíkokra metélem, pici olajon éppen csak addig fonnyasztom, amíg megroggyan, ekkor rálocsolom a tejszínt, összeforgatom és le is zárom alatta a tüzet.

A galuska tésztájának kikeverése előtt odateszek egy nagy fazék vizet forrni. A túrót villával összetöröm, hozzákeverem a tojást, a tejet, végül a lisztet is. Ha a tészta túl kemény, vagy éppen túl lágy lenne, szükség szerint adok még hozzá tejet vagy lisztet. Gyorsan beleszaggatom a vízbe, és ha feljött a felszínre, már lehet is leszűrni. Tényleg pillanatok alatt elkészül. Végül már csak annyi dolgom akad, hogy a galuskát és a spenótot összeforgassam és már falhatjuk is.

Kukoricázok

A zsenge csöves kukorica az egyik legjobb étel a világon. Bő, sós vízben megfőzve, két marokra fogva harapdálva a nyár maga. Nem is szoktam bajlódni azzal, hogy mást készítsek belőle, hiszen így is mindenki kedvence.

Már évek óta tervezgettem egy jó kukorica levest. Volt néhány hamvába holt próbálkozásom, főként a fagyasztott alapanyagból. Most azonban már nem halogathattam a feladat megvalósítását, a szeptemberi Olive-ban jött szembe velem a legszimpatikusabb recept, amit szinte tökéletesen sikerült megvalósítanom. (A linkelt bemutató példány 6-7 oldala.)

Kukoricaleves

Mi kell 4 adaghoz? 1 kanál piros curry paszta, 2 deci kókusztej, 2 cső kukorica, 1 doboz koktélrák (10 deka), 5 deci húsleves, petrezselyem zöldje.

Hogyan készül? A kukoricát talpára állítottam és levagdostam a szemeket. A curry pasztát felforrósítottam, rádobtam a kukoricát, összeforgattam és felöntöttem a kókusztejjel meg a levessel. Amikor, mindössze néhány perc után puhára főtt a kukorica, beleszórtam a rákocskákat, megrotyogtattam. A tálaláshoz rászórtam a durvára tépkedett petrezselymet is.

Megjegyzések: A curry paszta jó csípős, be is sűríti a levest, viszont a kókusztejtől kellemesen selymes lesz. Az eredeti recept szerint néhány szem félbe vágott koktélparadicsomot és koriander levelet is tehettem volna bele. A curry paszta helyettesíthető hozzávalóival is, ugyanis chilit, citromfüvet, fokhagymát, hagymát, galangát tartalmaz.

További inspiráció, avagy mindenki kukoricalevest főz:

Chili és Vanília Parmezános és chilis levese

Dolce Vita Kukoricakrémlevese

La Tartine Gourmand csavargós beszámolójának végén ismerteti a zellerszállal ízesített Kukorica levesét

Kukoricapuding

Ha már a kukoricánál tartunk, fel kell vésnem az örökkévalóság számára azt a kukoricapudingot, amelyet még tavasszal készítettem. Igen nagy sikert aratott, de a felfirkált hozzávalólistát azóta sem találtam. Most megleltem a cetlit, úgyhogy gyorsan be is írom, nehogy megint elveszelődjön.

Mi kell 6-8 tálka megtöltéséhez? 20 deka szemes kukorica, 15 deka kukoricadara, 3 deci tej, 2 tojás, 4 evőkanál reszelt parmezán, só, bors, reszelt szerecsendió, vaj.

Hogyan készült? A süthető tálkákat kivajaztam. Az összes hozzávalót alaposan elkevertem, beleöntöttem a tálkákba, de nem töltöttem teljesen tele, mert a keverék megduzzad. Egy tepsibe forró vizet töltöttem, ebbe állítottam a sütőformákat és 45 percre betoltam a 180 fokos sütőbe. A puding, ha átsült, ki lehet fordítani a formából és kiváló köret lesz belőle mindenféle szaftos húsokhoz.

A dinnye lényege

Eleddig abban a hitben éltem, hogy Lőrinc augusztus 10-én ejti meg azt a poétikus aktust, hogy belepisil a dinnyébe és ez által elrontja az ízét. Az internet áldásos hatásának köszönhetően azonban számomra is kiderült, hogy ez a dátum csak a szeptember 5-i Lőrinc napon jön el. Tehát még akad 3 hét a dinnyefogyasztásra. Imígyen.

Hosszú kezű, hosszú lábú, sete-suta alig-kamaszként a nyarak egy részét olyan varázslatos helyszíneken töltötte a korosztályom mint a telek/rancs. Itt egy szál bikininadrágban múlattuk az időt, szórtuk a homokot, tömtük a mosatlan, permetszert ritkán látott gyümölcsöt. A fürdőalkalmatosságnak kinevezett betonhengerben időnként megmártóztunk, vagy a szofisztikáltság netovábbjaként kifejlesztett, állványra szerelt és napon jó alaposan felmelegedő hordóból locsoltuk magunkra a vizet.

A dinnyét úgy ettük, hogy egy felnőtt a kezünkbe nyomott egy szép szeletet, mi meg haraptuk, a magokat időnként lenyeltük, időnként távolba köpő versenyt rendeztünk. Az édes, ragacsos lé meg csorgott lefelé a csupasz, feketére sült mellkasunkon. A rózsaszínes csermelyeken persze megtapadt a homok, de gyorsan meg is száradt és mindig csak az alkonyattal érkező hazaindulási huzakodás előtt vettük a fáradtságot, hogy lemossuk magunkról.

Sok dinnyét ettem a nagymamám szőlőlevelekkel körbeárnyékolt, zöld oszlopokkal ékes teraszán is. Mi gyerekek általában abban a szerencsében részesültünk, hogy a vékony szeletek közül mindig a leginkább magtalant választották ki számunkra. Ezt is csak harapni kellett, bár ünneplő ruhában ez már komoly kihívást jelentett.

A nagytatától gyorsan eltanultam, hogy a közpe a legfinomabb, ezért az ki kell vágni, akkurátusan félretenni, majd a fehér részig, azaz az egyre íztelenebb részekig eljutva hirtelen visszatérni a legtökéletesebb falathoz, a dinnye lényegéhez.

Manapság már késsel és villával eszem a dinnyét, sőt szalvétát is a kezem ügyébe készítek. Mániás lettem ugyanis, már nem szeretem, ha mindenfelé csorog a lé. Csorogjon csak szépen az én számba. Meg aztán már azt sem igazán csípem, ha könyékig ragadok a létől.

A gyermekem, illetve az egyre divatosabb édes-sós dinnyés saláták előállítása érdekében pediglen már olyan áldozatokra is képes vagyok, hogy fél dinnyéket magozok ki türelmesen, egészen aprórakockázva a húsát. És a közepét, a lényegét még mindig félreteszem. De már nem mindig magam, hanem most már a gyermekem kedvére.

A Távol-Keleten jártam

Mondhatnám azt is, hogy az olimpia tiszteletére készült a sült rizs, de a pocakos nők agya nem így működik. Sokkal inkább mindenféle főzős újságok lapozgatása, mint éjszakai időtöltés, inspirál. Ezen kívül egyre jobban kívánom a fűszeres ízeket, például most szívesen kirándulnék Indiába is.

De közben csendben rettegek, nehogy véletlenül szülésindítóként működjön valamelyik fogásom. Még néhány hetet jó lenne kibírni, annak ellenére, hogy szívesen lepakolnám már ezt a plusz súlyt.

Sült rizs Kínából

Mi kell 2 adaghoz? 2 tojás, 10 deka főtt rizs, 5 deka sonka, 1 csokor újhagyma, 1 cukkíni, 1 sárgarépa, 1 kanál cukor, 2 kanál olaj. Opcionális: szójaszósz, borsó, színes paprika csíkok.

Hogyan készül? Két serpenyőt melegítettem elő, egy-egy kanál olajjal. Az egyikbe kerültek a hajszálvékonyra szeletelt zöldségek, amiket addig pirítottam, rázogattam, kevergettem, amíg éppen, hogy elkezdtek puhulni. Ekkor rájukszórtam és kicsit rá is karamellizáltam a cukrot.

A másik serpenyőben először megpirítottam a felcsíkozott sonkát, kiszedtem. A két enyhén felvert tojásból rántottát sütöttem, úgy hogy a fakanállal kisebb darabokra vagdostam. Végül belekerült a rizs is, hogy átmelegedjen és minden hozzávalót még forrón összeforgattam.

Színes, szagos, gyorsan fogyó étel. Minden maradék belekerülhet és még egészséges is a sok zöldség miatt. Kell ennél több? Na jó, néhány magyar aranyat még el tudnék képzelni desszertnek az olimpiáról.

Fejtett bab leves indiai fűszerekkel

Mi kell 4 adaghoz? 1 hagyma, 2 gerezd fokhagyma, 20 deka fejtett bab, 2 sárgarépa, 2 kanál olaj, fél-fél kiskanál fekete mustármag, őrölt gyömbér, kurkuma, fahéj, só és bors. A tálaláshoz: 1 dl sűrű joghurt.

Hogyan készült? A forró olajon üvegesre pároltam a felkockázott hagymát, hozzáadtam a fűszereket és a fokhagymát, együtt pirítottam, amíg a mustármag pattogni kezdett. Ekkor felöntöttem körülbelül 1 liter vízzel és a zöldségeket ebben a lében főztem puhára.

Jó sűrű, illatos, gazdag leves lett. A tányérjában mindenki annyi joghurtot kevert bele, amennyit kívánt. Ettől savanykásabb és még kellemesebb lett az íze.

Szedres jeges

Ezen a nyáron a kívánságlistámat a szeder uralja, messze megelőzve a két évvel ezelőtti favoritot, a nektarint. Lehet, hogy valamilyen hiányosságra utal, hogy ennyire kívánom? Bár a csokit is kívánom, de nem hinném, hogy az az édes íz utáni vágyódásomon kívül bármilyen vitamin igényemet is kielégítené.

Mindig csak egy kis tálkával veszek, aztán pillanatok alatt el is fogy magában. Szinte sajnálom süteménybe pakolni, olyan finom így is. Most viszont egy picit savanykás volt az adag, ezért némi ízfokozót vetettem be az élvezhetőség érdekében.

Szedres jeges

Mi kell 4 kis tálkányi adaghoz? 30 deka szeder, 1 kanál cukor, 1 kanál rózsavíz, 2 deci tejszín, 2 deci joghurt, 2 kanál porcukor.

Hogyan készült? A szedret cukorral puhára pároltam, a kanállal kicsit összenyomkodtam. Rózsavízzel illatosítottam. Lehűtöttem.

A tejszínhabot felvertem a porcukorral, óvatosan beleforgattam a joghurtot. A habot és a lila masszát egymásra rétegeztem és megfagyasztottam. Mivel nem kevertem össze, szépséges fehér és szederszínű csíkos fagyi került a tálkákba.

Barangolás

Tegnap este megtértünk egy hetes balatoni portyánkról. Az étkezést részint stradokon, állatkertben és egyéb tömeges helyszíneken kapható emberi fogyasztásra csak mérsékelten alkalmas élelmiszerekkel - palacsintával, rántott hússal és hot doggal oldottuk meg. Szerencsére akadt a menüben házi készítésű lángos, házi készítésű baracklekvárba tunkolva (Eszter nagymamája által előállítva) és egészen jó pizza (a füredi Bazsalikomban) és marhapörkölt (a füredi Hétlépcsősből).

Illetve főztem én is. Nem túl sokszor, viszont, amikor begyújtottuk a faszenet a rost alatt, igazi finomságok kerültek ki kezem alól. Kajafotók sajnálatos módon nem készültek, mert mire eszméltem volna, már csak az üres edények néztek velem farkasszemet.

A legjobb ötletnek a roston megrotyogtatott camembert bizonyult. Abból is érdemes a nem túl autentikus, ám annál finomabb zöldfűszeres, fokhagymás változatot leemelni a polcról. A tetejéről vékonyan levágtam a kérget, alulról akkurátusan fóliába csomagoltam, majd a tűz fölé helyeztem, amíg meg nem olvadt a sajt. Ropogós kenyérszeletkéket mártogattunk bele és sok saláta is fogyott mellé.

Hús fronton a kész fűszerkeverékbe, olajba és szójaszószba pácolt, egészben hagyott szűzpecsenye bizonyult telitalálatnak. Ezt a szép darabot minden oldalról megsütögettem, majd amikor felszeleteltem, kissé nyersnek találtam a közepét, ezért minden szeletet visszapakoltam a rostra, de csak 1-2 perc erejéig. Így a hús puha, szaftos maradt és nagyon jó ízeket szedett magába a páctól, ami kissé rá is égett, na jó karamellizálódott.

Ó igen, és ittunk is jófajta borokat. A legnagyobb sikert a Légli féle Rajnai Rizling aratta. Ahogy a drágám mondaná, nem sok jó Rajnai Rizlinget csinálnak Magyarhonban, de ez kiváló.