Oldalak

Boldogabb és szomorúbb évet nem is kívánhatnék.

Férjhez mentem és meghalt az édesanyám.

Új lakásba költöztünk.

Az új könyvem készen van, de nem sikerült kiadni.

És jövőre még nagyobb változások várnak rám… Majd jövő héten talán elmesélem, hogy mi lesz az. Addig is: legyetek olyan boldogok, amennyire csak tudtok!

Karácsony volt

Az Anyu nélkül a karácsony. A szívem össze-összeszorul, de én igyekszem boldog lenni a fájdalom alatt. Talán ezért is volt olyan rengeteg ajándék a fa alatt. Igyekeztünk kifejezni, hogy mennyire megbecsüljük egymást. Meg az együttlétet. Veszekedés szinte egyáltalán nem volt, pedig a készülődés általában ezzel jár. De sírás sem. Inkább szomorú mosollyá vált az érzés, hogy ő nem lehet ott.
A karácsonyi ajándéközön erőteljesen lépést tartott főzési mániámmal, így aztán volt itt edénykészlet és márvány mozsár, bors őrlő és szakácskönyv. Mondjuk, egy pihe-puha és meleg takaró is becsusszant, ami alól tegnap este óta képtelen vagyok kibújni, annyira jól esik a pihenés.
Az elmúlt négy napban sokat autóztunk, sok rokonnal találkoztunk és finomakat ettünk. Volt hagyományos halászlé és sült hal, de nekem legjobban a halászléhez főzött tészta illett. A sütikhez – érdekes módon – nem volt túlságos hangulatom. Sem készíteni, sem enni. Azt hiszem egy falat bejglit sem ettem egész idő alatt. Ma viszont gyorsan sütöttem egy almás-diós pitét, mert rengeteg alma volt itthon.
A karácsony legszebb része mindig is az éjféli mise volt. Az idén még különlegesebbre sikerült: a szabadkai nagytemplomban egy egész zenekar meg egy gyerekkórus zenélt, énekelt. Fantasztikus volt a hangulat, ahogy a jól ismert dalok betöltötték a levegőt. Szinte hullámzott a levegő.

Sárgarépa krémleves

Nos, számomra ez az igazi sárgarépa leves, de semmi köze a vegetáriánus kívánalmakhoz. Viszont rendkívül finom.

Sárgarépa krémleves

Hozzávalók 2 személyre: 150 g répa, 1 nagyon kis fej hagyma, 20 g vaj vagy margarin, 1 dl erőleves kockából, 3 dl bor, 1 tojás sárgája, 0,5 dl tejszín, őrölt szerecsendió, só, bors.

Elkészítése: Először, mint mindig a vagdosást kell letudni, csak ez után következhet a főzés maga. A hagymát nagyon apróra kell vágni, a répát viszont elég nem túl vékonyan felkarikázni. A felforrósított vajon üvegesre pároljuk a hagymát, majd rádobjuk a répát. Nem kell megpirítani, elég csak felmelegíteni. Ráöntjük a levest. Fedő alatt, mérsékelt tűzön puhára főzzük. A répa puhaságát egy villával lehet ellenőrizni. Egy picit hagyjuk kihűlni a főzetet, majd összeturmixoljuk, fűszerezzük, és hozzáadjuk a bort. A lábasba visszazsuppolva jól összeforraljuk az egészet. Még egyszer megkóstoljuk, és ha szükséges újra fűszerezzük. A tojássárgáját és a tejszínt összekeverjük. A fehérje sajnos a szemét felé távozhat vagy elraktározzuk más ételekhez. A tojásos elegyet a tűzről lehúzott levesbe keverjük. Ez után már nem szabad melegíteni (forralni), hanem rögtön meg kell enni.

Datolya torta

Így karácsony előtt az utolsó pillanatban nem árt előszedni a kedvenc családi recepteket, hátha még akad köztük valami, ami fogunkra való lenne.

Datolya torta

Mi kell hozzá?
20 dkg porcukor, 8 tojás, 25 dkg darált mandula, 25 dkg apróra vágott datolya, 3 dl tejszín, vaníliás cukor.

Hogyan készül?
A tojásokat szétválasztjuk, a sárgájához hozzáadjuk a cukrot és fehéredésig keverjük. Majd lassan beleszórjuk a mandulát és a datolyát. A fehérjét egy csipet sóval kemény habbá verjük és óvatosan a sárga keverékbe forgatjuk.
Vajjal kikent, kilisztezett formában megsütjük. Középen ketté vágjuk. Időközben a tejszínt vaníliás cukorral ízesítve habbá verjük. A kihűlt tortalapokat ezzel megkenjük, felül és oldalt is bevonjuk, majd pörkölt mandulával, datolya darabkákkal díszítjük.

Előkarácsonyi menü

Tegnap nagy vendégsereg járt nálunk, így Apuval karöltve kedvemre főzőcskézhettem. Volt hirtelen sült, zöld borssal bolondított bélszín, meg sárgarépa krémleves, de én most a saját alkotásomról szeretnék szót ejteni.

Gesztenyével töltött pulykamell tekercs

Mi kell hozzá, hogy 6 ember jól lakjon? 1 kg pulykamell, 1 csomag gesztenyepüré, só, bors, rozmaring, liszt, tojás, alma, aszalt szilva, kevés olaj.

Hogyan készül?A pulykamellet a lehető legvékonyabb szeletekre vágjuk és kicsit kiklopfoljuk. A hússzeleteket sóval, borssal és őrölt rozmaringgal fűszerezzük. A gesztenyepürét összekeverjük egy egész tojással. Minden szeletre teszünk egy kevés pürét és feltekerjük. Egy tűzálló tálat vékonyan beolajozunk. A hústekercseket lisztben megforgatjuk, majd a tálban egymás mellé sorakoztatjuk. Közé alma szeleteket és aszalt szilvát dugdosunk. Egy-két deci vizet vagy száraz fehérbort öntünk alá, majd fóliával szorosan lefedve 1 órán keresztül pároljuk-sütjük a sütőben. A vége felé a fóliát le lehet venni, hogy a hús kicsit megpiruljon, de vigyázzunk, hogy ne száradjon ki.
Gombás rizzsel
Mi kell hozzá? 15 dkg csiperke gomba, 2 dl rizs, olaj, só, bors, petrezselyem.
Hogyan készül?A gombát megmossuk és felkockázzuk. Egy nagy, mély serpenyőbe kevés olajat öntünk és ezen pirítjuk a gombát. Amikor levet enged, rádobjuk a rizst és kicsit együtt pirítjuk. Sózzuk és borsozzuk ízlés szerint. Felöntjük körülbelül 4 deci vízzel és addig főzzük míg a rizs megpuhul. Nem szükséges túl gyakran kevergetni. A vége felé megszórjuk apróra vágott petrezselyem zölddel és még egyszer utoljára összeforgatjuk.

Lazacos-narancsos saláta

És igen, már megint valami olyan fantasztikust alkottam…

Lazacos-narancsos saláta

Mi kell hozzá? Egy zacskó kész jégsaláta (kb. 200 g), egy dobozka lazac (kb. 100 g), egy narancs, négy evőkanál majonéz, bors.

Hogyan készül?A narancs héját lereszelem és levét kifacsarom. A majonézhez hozzákeverem a narancs héját és néhány evőkanál narancslevet, hogy kellemesen folyékony salátaöntet legyen a végeredmény. Frissen őrölt borssal ízesítem. A salátát két tányérra halmozom, a lazacból vékony csíkokat vágok és a salátára dobálom, végül megöntözöm a narancsos majonézzel. Vajas pirítóssal olyan mennyei az ízhatás, hogy arra nincs is szó!

Karrier

Karrierem egy újabb lépcsőfokára léptem, bár nekem nagyon megfelelt az itthoni távmunkás élet, a VG-sek annyira kértek, hogy beadtam a derekam. Ezentúl napi négy órában ontom a gazdasági híreket és elemzéseket. A blog pedig erősen hanyagolódik az amúgy is túlterhelt agyam és gépelésben megfáradt ujjacskáim okán.

Narancsos lazac

De mivel az élet, ha lassan és keservesen is, de megy tovább, az ételre is gondolni kell. A karácsonyi készülődés, legalábbis a boltok sugallta hangulat alapján itt liheg a nyakamba. A múltkor az egyik német adón láttam egy igazi ünnepi csodát:
Narancsos lazac
Mi kell hozzá? 60 dkg lazac filé, 4 narancs, 2 evőkanál vaj, 1 evőkanál méz, kapor, só, bors, szerecsendió.
Hogyan készül?A narancsokat alaposan lesikáljuk, majd amilyen vékonyan csak tudjuk, felszeleteljük. A narancs szeletek felét egy tűzálló tál aljába terítjük. A lazacszeleteket sóval és borssal, valamint szerecsendióval fűszerezzük és ráfektetjük a narancsra. A vajat kissé megpuhítjuk, majd elkeverjük a mézzel és az összevágott kaporral. A keveréket a halra kenjük, majd a maradék narancs szeletekkel beborítjuk. Közepesen forró sütőben úgy fél óra alatt meg is sül. Egy kis burgonya püré kitűnően kiegészíti ezt a különleges étket.Hozzá pedig valami savas, a kőzetek ízét hordozó fehér bort válasszunk, de könyörgök, ne túl édeset.

Temetés

Tegnap eltemettük az én Anyucikámat. Túl korán és túlságosan sok szenvedéssel távozott, mégis az utolsó héten már csak azért imádkoztam, legyen már vége.

És jöttek az emberek, olyan sokan, hogy meg sem lehetett őket számolni. A barátai, ismerősei, az orvos kollégái és a betegek, akiket meg tudott gyógyítani. Eljöttek az Apu és a húgom munkatársai, a volt osztálytársaim és két osztályfőnököm is. Csak jöttek, jöttek és sírtak. Tegnap döbbentem rá, hogy ő nem csak az én anyukám volt, hanem az egész városnak adott valamit az életéből.

Meghunyászkodás és maga mutogatás nélkül volt magyar egy olyan időben és egy olyan helyen, ahol ez mindennél nehezebb feladat volt. Gyógyított és mintegy mellékesen megszervezte a hagyományápolással, a kultúránk megőrzésével foglalkozó Népkört. Még arra is futotta erejéből, hogy 4 évig a helyi közösség elnöke legyen. Miközben apu politikusi, közéleti útját is egyengette a háttérből.

És szerették őt az emberek, hiszen megsiratták. És amikor megjelent a püspök a ravatalnál, mögötte mind a szabadkai magyar papok… még ők is szerették.

Csak azt nem tudom mi hárman, akik megmaradtunk a családból, hogy fogjuk ezt túlélni? feldolgozni? megérteni? elfogadni? Talán az idő majd kimossa belőlem ezt a mostani haragot és fájdalmat. Ó, Istenem, annyira hiányzik!

Vándorlás élvezetekkel

Kiránduljunk valahová, így döntöttünk. Elautóztunk hát egészen Visegrádig, ott is fel a kanyargós úton a Fellegvárig. Hideg volt, fújt a szél és az ónos esőtől rogyadozott a korábban hullott hó. Mi pedig kötelességtudóan megnéztük a kiállításokat és a kilátást. Közben azon nevettünk, hogy mennyire fázunk és azon töprengtünk, micsoda élet lehetett itt hatszáz évvel ez előtt. Vajon hogyan viselték a bezártságot egész télen?
Visszafelé aztán beugrottunk a szentendrei Corába és vettünk a legkedvencebb kedvenc kacsamáj pástétomomból, amit egyenesen Frankhonból hoznak. Hiába itthon nincs aki vállalja a felelősséget. Szerezünk még baguettet és egy darab brie sajtot is. Így állt össze a vacsora, ami igencsak kedvemre való volt. Egyszerű, hiszen csak a boltig kellett eljutni, aztán már lehet is enni. Az ízek pedig… Hát nincs rá szó. S ha lehet mindezt még fokozni, hát mi megtettük. Beálltam a sorba a Szépvölgyi úton lévő Daubner cukrászdába és vettem 4 szelet Elemér bácsit. Aki járt már ott és kóstolta a keresztségben E-80 nevet szerző mennyei csodát, az tudja miről beszélek. Aki meg nem, az igazán sajnálhatja.

Rakott kelbimbó

Back to the real world… Ha összedől is a világom, ha az idegeim rongyosra szakadoznak, a főzés még mindig megmarad nekem.
Fogtam egy zacskó fagyasztott kelbimbót (450 g), 1 pohár tejfölt, 3 tojást, 10 dkg tarját, 10 dkg trappistát és némi sót, borsot. A kelbimbót kiolvasztottam és minden zöld bogyót félbe vágva egy tűzálló tálba dobáltam. A tejfölt és a tojást kikevertem, megsóztam és borsoztam. A kelbimbókra rászórtam a vékony cafatokra vagdalt tarját, ráöntöttem a tejfölös tojást, végül pedig betakargattam a sajt szeletekkel. Az egészet kb. háromnegyed órán keresztül sütöttem 150 fokos sütőben. Az elején lefedve, később fedő nélkül, hogy a sajt szépen megpiruljon. Közben pedig karácsonyi dalokat hallgattam és dúdoltam.

Olaszos hangulat

Mint már említettem, az én Drágám mostanában inkább Róma környékén kóborolt, mint itthon. Aholis megismertették vele a buffala mozarella, vagyis az igazi bivalytejből készült mozarella fogalmát, mit fogalmát: ízét. Tegnap pedig sikerült egy ilyet felhajtanunk a Corában. És tényleg nagyon finom. Meg kell mondanom, hogy semmi köze azokhoz az íztelen kis golyócskákhoz, amit mozarella néven próbálnak ránksózni a többi gyártók. Bár ha hinni lehet a Drágának (és mit ne hinnék én el neki?), akkor odakünn még finomabb. Szóval ezentúl tessék keresni az igazit!

Meg osztán ha már olaszos a hangulat, akkor csináltam egy nagy adag tésztát is. Vagyis gnocchit, amit készen, frissen is árulnak már. Hozzá pedig készítettem egy kis szószt is, mégpedig úgy, hogy felkarikáztam egy csomó zöldhagymát, 30 deka gombát, jól átpirítottam, majd összeforraltam egy üveg paradicsommártással (a Barillától, mert ők nem raknak bele tartósítószert) meg két evőkanál jócskán bazsalikom ízű pesto is került bele. A végén pedig parmezánt reszeltünk rá. Egész jó lett...

Almás zellersaláta

Egyik este itt voltak a barátaink, de nem akartam főzőcskézni, meg három fogásos zabálást csapni, hanem csak salátákat kevertem, ami szemmel láthatólag teszett is mindenkinek. A személyes kedvencem a következő:
Almás zellersaláta
Mi kell hozzá? 2 alma, 1 közepes zeller, 10 dkg pulykasonka, 1 dl majonéz, 1 citrom leve, bors, szerecsendió.
Hogyan készül? A citrom levét egy tálba facsarjuk. Az almát hámozás nélkül, a magház eltávolítása után falatnyira csíkozzuk. Belekeverjük a citromlébe, hogy ne barnuljon meg. A zellert az almához hasonló méretűre vagdossuk, de ezt előtte meg is kell hámozni. A pulykasonkát szintén csíkokra metéljük és hozzáadjuk az almához és zellerhez. Minél kisebbek a csíkok, annál jobban átjárják egymást az ízek. Ezután kerül rá a majonéz és a fűszerek, majd az egész salátát még egyszer alaposan átkeverjük. Kicsit meg is sózhatjuk és az íze talán másnap reggel lesz a legfinomabb.

Rossz...

A Kand úr Róma környékén barangol, Anyukám megint kórházban, nekem pedig torokgyulladásom van.
Ilyenkor igazán nincs kedve az embernek főzni. Úgyhogy rendeltem egy nagy pizzát a kalapos lánctól, azzal elleszek két napig... Meg egy kis áfonyás sajtkrém tortát (bár nem tudom mi köze a tortához, de nagyon finom).
Ennyi tevékenykedés (telefon felemelése és tárcsázás), majd a pizzás doboz kinyitása után azt hiszem inkább alszom egyet.

Kalács felfújt

Valami finomat akartam ma enni. És a finom nálam automatikusan az édeset jelent. Így aztán nekiláttam és készítettem egy felfújtat, vagy valami hasonlót.

Mi kell hozzá? fél kiló fonott kalács vagy kifli, 3 tojás, 3-4 dl tej, baracklekvár, cukor, dió, vaj.

Hogyan készül? A kalácsot nagyobb kockákra vágtam és egy kivajazott tűzálló tálba tettem. Rákentem egy csomó baracklekvárt, megszórtam darált dióval és néhány vaj darabkát is pottyantottam a tetejére. A tojást és a tejet kikevertem, cukorral ízesítettem és egy kis narancs likőrt is öntöttem bele. Ezzel a tejes-tojásos lével leöntöttem a kalácsot, majd egy órára a sütőbe dugtam. A teteje jó ropogós lett a cukortól és a diótól, középen pedig jó puha.

Azta’, micsoda paszta!

Ebben a formába gyömöszölt tésztaételben egyesül minden, amit szeretek: kiélhetem a spenót iránti rajongásom, a túró enyhén savanykás ízt ad és a tészta telt, szilárd alapot szolgáltat mindehhez.

Mi kell hozzá? 25 dkg tehéntúró, 25 dkg juhtúró, 1 tubus krémsajt, 1 doboz natúr joghurt, 25 dkg Trappista sajt, 30 dkg spenót, 40 dkg csusza tészta, só, bors, szerecsendió.

Hogyan készül? Először a spenóttal foglalkozom, megmosom és nagyobb csíkokra vágom. Egy nagy edénybe gyömöszölöm a zöld leveleket, és csak úgy magában hagyom, hogy a hőtől és a bennük lévő víztől összerogyjanak, megfőjenek. A másik változat szerint fogok egy zacskó mélyhűtött parajt, kiolvasztom és lecsöpögtetem. Ez után összekeverem a lényeget, mármint a tölteléket. Egy tálba teszem a kétféle túrót és a krémsajtot, majd egy villa segítségével összetöröm, pépesítem. Beleöntöm a joghurtot is, hogy krémesebb és könnyebben kenhető legyen. Végül a spenótot is hozzákeverem. Kóstolom és fűszerezem. Egy lapos, de jó nagy tűzálló tál alját kiolajozom. A tésztát vízbe szórom és egy részét egyenletesen a tál aljára terítem. Rásimítok egy kis tölteléket, majd megint jöhet egy réteg vizes tészta, újabb töltelék réteg, majd ugyanez még egyszer. Felül inkább túrós krém legyen, mint tészta. A tetejét megszórom reszelt sajttal és addig sütöm, ameddig aranybarnára nem változik az olvadt sajt. A tésztát nem kell előre megfőzni, mert a körülbelül 40 perc sütőben töltött idő alatt így is megpuhul.

Férfias babsaláta

Újabb salátát alkottam tegnap. A „nézzük csak mi is van itthon” tipikus esete forgott fenn, mivel a fűtéscsövek olyan megnyugtatóan surrogtak a hátam mögött, hogy egyáltalán nem volt kedvem elvánszorogni a boltba.

Mi volt itthon? 1 fehérbab konzerv natúr lében, 1 kagylókonzerv szintén natúran, 1 kis fej lilahagyma, ecet, olívaolaj, só, oregánó, bors.

Mi csináltam ezekkel? A konzerveket leszűrtem és egy nagy tálba dobtam. A hagymát apróra vágtam. A saláta halmot megsóztam és borsoztam, majd megszórtam oregánóval is. Az ecetet és az olajat, 4-5 evőkanálnyit mindkettőből addig kevertem, míg krémes öntet nem lett belőle, majd ráöntöttem a sajátára. Vajas pirítóssal eszegettük és egész gyorsan elfogyott az egész.

Kedvenc tésztamártásom

Mi kell hozzá, hogy ketten jóllakjanak? 200 g száraz tészta, lehetőleg csavart „szarvacska”, 1 doboz főző tejszín, úgy 200 grammnyi, vagyis fél zacskó fagyasztott brokkoli, 100 g gorgonzola, 100 g füstölt pulykasonka, olaj, só, bors, szerecsendió.
Hogyan készül?Először is meg kell főzni a tésztát. Ez akár tíz percig is eltart, közben pedig lesz elég időnk vagdosni a belevalókat és kavargatni a mártást. A fagyos brokkolit, 2 percre a mikróba dugom, hogy kiolvadjon. A pulykasonkát felcsíkozom. A gorgonzola sajtot kis kockákra vágom. Közben a tészta már kezd megfőni, ideje nekilátni a mártásnak. Egy fél evőkanál olívaolaj kerül a serpenyőbe, ha felforrósodott a pulykacsíkok követik. Egy kicsit megpirítom a húst, ha érezni az illatát felöntöm a tejszínnel és beledobom a brokkolit, megfűszerezem. Az időközben kifőtt tésztát is a mártásba dobom és jól átforgatom. A puha kis szarvak jól magukba isszák a szószt, így aztán gyorsan a tányérra halmozom őket mielőtt kihűlnének. Megszórom a gorgonzola kockákkal, ami majd lágyan beleolvad a forró mártásba. Szerintem egyszerűen tökéletes.

Különleges saláta

Kedves barátaink tiszteletére alkottam egy jó kis salátát a múltkor. Beletettem mindent, amit különlegesnek és finomnak találok és a végeredmény sem lett rossz. Egy nagyobbacska almát felkockáztam, majd rácsorgattam egy citrom levét, hogy ne barnuljon meg. Úgy 20 deka sárga róka gombát megsíkáltam, összedaraboltam és addig pároltam, míg a leve elfőtt. Ekkor nagy sistergések közepette hozzáöntöttem 2 evőkanál balzsamecetet, összeforraltam, amíg a gomba beitta a barna levet. A 20 deka fagyasztott rákot szintén egy serpenyőbe dobtam, úgy 1 deci konyak kíséretében. Addig kevergettem-rotyogtattam ezt is, amíg a konyak elpárolgott és az íze a rákocskákba vándorolt. Amikor a hozzávalók kihűltek egymásra halmoztam őket és a tetejébe jó néhány kéksajt kockát szórtam. Minden egyes falat egy újabb kombináció és újabb meglepetés. Őszintén szólva az így előkészített rák és gomba egyáltalán nem igényel további fűszerezést, meg aztán a sajt is sós valamennyire

Betyáros bableves

A nyom nélkül eltűnt betyáros bableves receptjét pótolom ezúton is. A recept a kedvenc 33-99-es könyvek egyikéből származik és igencsak tetszett az egész családnak.

Mi kell hozzá? 50 dkg zöldbab, 15 dkg füstölt szalonna, 15 dkg sonka, 1 hagyma, 2 paprika, 2 paradicsom, 2 dl tejföl, 2 kiskanál őrölt paprika, só, bors.

Hogyan készül? A hozzávalókat ízlés szerint összedaraboljuk. A paradicsomot héjától megszabadítjuk, magjait kiszedjük és úgy vágjuk össze. A szalonnát zsírjára pirítjuk és kiszedjük. A kiolvadt zsírra dobjuk a hagymát, átforgatjuk, megpároljuk. Rászórjuk az őrölt paprikát, összeforgatjuk és hozzáadjuk a zöldbabot és paprikát. Egy kicsit pároljuk, majd felöntjük kb. 1 liter vízzel. Amikor felforrt beleszórjuk a paradicsom és sonka darabkákat. Fűszerezzük. Amikor a zöldbab megpuhult, belekeverjük a levesbe a tejfölt is és még egyszer felforraljuk. Nagy adag petrezselyemmel megszórva tálaljuk.

Ropogós, de mégis puha sertéskaraj

Mi kell hozzá, hogy két ember jóllakjon? fél kilós karaj, csont nélkül, só, bors, boróka bogyó, olaj.

Hogyan készül? A boróka bogyót és a szemes borsot, sóval együtt egy mozsárban összetörjük és a hús felületébe dörzsöljük. Az olajat felforrósítjuk és a húst minden oldalán pirosra sütjük. Egy tűzálló tálra tesszük és negyed órára betoljuk a forró sütőbe is, hogy belül is kellően átsüljön. Végül olyan vékony szeletekre vágjuk, amennyire csak ügyességünk és a késünk éle engedi. És hozzá? Sokízű babEgy babkonzervet beleszórunk abba az olajba, amiben a hús sült. Egy tálkában összekeverünk 2 evőkanál ketchupot, 1 evőkanál szója szósszal és 4 evőkanál vízzel. Ezt a babhoz öntjük, sózzuk és borsozzuk. Jó alaposan összeforraljuk és a sült hús mellé kínáljuk. Főztem hozzá egy kis spagettit is, csak hogy éhen ne haljunk. :-)

Rakott krumpli

Egy kis hús, egy kis zöldség, amelyből nagy rakást rakunk. Egyszerűen, gyorsan összekeverjük, egymásra pakoljuk a hozzávalókat, aztán egy-két órára betoljuk a sütőbe. Akár meg is feledkezhetünk róla. Az egytálételek készítése nem ördöngösség, és annak, aki sok kosztost táplál a legnagyobb segítség.

Hozzávalók: 1 kg héjában főtt krumpli, 20 dkg kolbász, 4 kemény tojás, 2 friss tojás, 2 dl tejföl, só.

Elkészítése: A hozzávalókat felkarikázzuk, egy tűzálló tálban egymásra rétegezzük. Alul-felül krumpli legyen, mert ez szépen elfedi és összetartja az ételt. Minden réteget meglocsolunk tojás-tejföl keverékkel. A rakott krumplit fél órán keresztül forró sütőben sütjük. Ez idő alatt a tojásos-tejfölös keverék megdermed és összefogja a „rakást”. A kolbász ízei, piros zsírja pedig kiolvad és csodálatosan ízessé varázsolja az étkünket.

Borjúszelet nektarinnal és gorgonzolával

Tegnap este fogtam néhány borjú comb szeletet (persze bélszín jobb lett volna, de ez volt itthon). Jó alaposan megborsoztam, majd forró vajban pirosra sütöttem a külsejét. Aláöntöttem egy fél pohárnyi vizet és puhára pároltam a húst. Amikor már kellemesen porhanyós lett, kiszedtem egy tányérra, a forró szeletekre pedig gorgonzolát morzsoltam. Két nektarint felszeleteltem, beledobtam a serpenyőbe. Amikor az egyik oldala megpirult, megfordítottam minden szeletet, ráöntöttem 4 evőkanál balzsamecetet, elsisteregtettem a levét, végül még némi vajat is hozzáolvasztottam. Végül kedvemre való módon, tehát nem túlságosan, megsóztam.
Ennyi idő alatt a hús sem hűlt ki, így rögtön lehetett is enni: gorgonzolás borjú szelet, balzsamecetes nektarinnal. Az egyszerűség kedvéért kenyeret ettünk hozzá, mert azzal fel lehet itatni a szaftot. Írhatnék mindenféle szuperszonikus jelzőket, de legyen elég annyi, hogy nekem nagyon ízlett.

Kuszkusz pirított zöldségekkel

Van úgy, hogy az ember szinte odaragad a tévé elé, de azért enne is valami finomat. Becs szóra, ezt az ételt két reklámszünet alatt simán el lehet készíteni, tehát összesen 10-15 perc munka kell hozzá. Mehet?

Hozzávalók 2 személynek: 1 dl kuszkusz, 2 dl víz, 2 kisebb cukkíni, 1 padlizsán, só, bors, kedvenc zöldfűszered (nálam ez az oregánó), olívaolaj, citromlé, joghurt.

Elkészítése: Legelőször is be kell izzítani a sütőt, közepes hőmérsékletűre. A kuszkuszt egy nagy tálban összekeverem a vízzel és állni hagyom. A zöldségeket megmosom és kábé centi vastag szeletekre vágom. Egy tepsibe alufóliát terítek, amelyre szépen egymás mellé fektetem a zöldségeket. Megszórom fűszerekkel és minden szeletre pár csöpp olívaolajat csorgatok. Egy újabb alufólia réteggel lefedem és mehetnek is a sütőbe. A kuszkusz a mikróban 2 perc alatt megfő, de ekkor már kezdődik a film következő része, ezért bent is hagyom a dobozban, had igya magába, ha esetleg maradt még itt-ott némi víz.
Húsz perc múlva térek vissza a konyhába, amikor már isteni fűszeres illat kúszik elő a sütőből. Kiveszem a megpuhult, picit meg is pirult zöldségeket és a kuszkuszos tálba pakolom őket. Jól összekeverem, megkóstolom, némi citromlét és fűszert szórok rá. A joghurtot nem keverem bele, mert elhűl tőle, inkább mellé kanalazom és már rohanok is vissza a tévé elé. Ha igazán ráérsz, keverj a joghurtba mentát és fokhagymát.

Cukkíni leves

A bolgár konyhában olyan leveseket is találunk, ami a magyar konyhában szinte elképzelhetetlen kombinációkat tartalmaz. Kinek juthatott eszébe, hogy a cukkíniből levest is lehet főzni? Méghozzá milyen ínycsiklandót!


Mi kell hozzá?2 nagyobb cukkíni, 5 dkg rizs, 1 közepes hagyma, 2 gerezd fokhagyma, 1 tojás, 1 evőkanál vaj, 1 evőkanál citromlé, 1 húsleves kocka, 1 evőkanál őrölt paprika, 1 evőkanál kapor.


Hogyan készül?A cukkínit nagyobb lyukú reszelőn lereszeljük. Apróra vágjuk a hagymát és a kaprot, lereszeljük a fokhagymát. Egy nagyobb lábosban felforrósítjuk a vajat, rádobjuk a hagymát és üvegesre pároljuk. Megszórjuk az őrölt paprikával, átpirítjuk. Ezután hozzáadjuk a cukkínit, szintén átpirítjuk, majd beleszórjuk a rizst is. Felöntjük körülbelül egy liter vízzel, hozzáadjuk a leveskockát majd negyed órán keresztül főzzük. Ha a rizs és a cukkíni megpuhult, lehúzzuk a tűzről. A levesbe keverjük a kaprot és a tojással elhabart citromlét. Ez után már nem szabad tovább főzni, nehogy a tojás kicsapódjon.

Megjelent Kern Ágnes: A Balkán ízei című szakácskönyvében.

Gombás tésztasaláta

Igaz, hogy tegnap egy XXL pizza elfogyasztása jelentette a teljes kulináris ténykedésemet, de ma ezt készülök elkövetni:
Gombás tésztasaláta
A gomba nagyon kezes kis hozzávaló, egy csomó dologhoz passzol és nyersen, mindenféle sütés-főzési macera nélkül is fogyasztható. Vegetáriánusok számára egyenesen létfontosságú, hogy sok gombát fogyasszanak, a fehérjeszükségletük fedezése céljából a sok ilyen-olyan rántott zöldség helyett.
Hozzávalók 2 személyre: egy marék dió, 150 g rokfort sajt, 150 g csokornyakkendő alakú tészta, 100 g csiperke gomba, egy citrom leve, 1 evőkanál olíva olaj, 1 gerezd fokhagyma, bazsalikom.
Elkészítése: A tésztát enyhén sós vízben kifőzzük, leszűrjük és hideg vízzel átöblítjük, így pillanatok alatt lehűl. A citrom levét kinyomjuk, bazsalikomot apróra vágjuk. Diót összetörjük és megpirítjuk, a rokfortot felkockázzuk, a gombát felkarikázzuk. A tésztát összekeverjük az olajjal, citromlével, zúzott fokhagymával és bazsalikommal. Hozzáadjuk a diót, sajtot és gombát és óvatosan, hogy a hozzávalók ne töredezzenek össze, elkeverjük. Ha túl sokat kevergetjük, gusztustalan egyveleg lesz belőle, ez a saláta pedig akkor igazán vonzó, ha villáddal egyenként szurkálhatod fel a benne lévő finomságokat.

Fehérborban párolt nyúl

Mi kell hozzá? 1 kg nyúlgerinc, 2 evőkanál liszt, 2 evőkanál vaj, 2 dl fehérbor, só, bors, 2 gerezd fokhagyma, 4-5 zsályalevél, fenyőmag.
Hogyan készül?A nyúlgerincet nagyobb darabokra vágjuk, megsózzuk-borsozzuk, lisztbe forgatjuk. Forró vajban elősütjük. Ha minden oldala megpirult, aláöntjük a bort, rászórjuk az apróra vágott fokhagymát, zsályát és a fenyőmagot is. Körülbelül fél órán keresztül fedő alatt pároljuk, majd a levét besűrítjük a víz elpárologtatásával.
Hozzá tejszínes laskagombát és brokkolit ajánlok.

Két nép egy tányéron: Albán qofte és szerb gyuvecs

Qofte

Mi kell hozzá?1 kg darált birkahús, 1 fej kisebb vöröshagyma, 2 gerezd fokhagyma, 10 dkg feta sajt, 2 evőkanál zsemlemorzsa, 8-10 mentalevél, csipetnyi fahéj, oregánó, só, bors, liszt, olaj.

Hogyan készül?A hagymát apróra kockázzuk, a fokhagymát lereszeljük, a menta leveleket felcsíkozzuk. A fetát minél apróbbra morzsoljuk. A darált húsba beledolgozzuk a hagymát, fokhagymát, fetát. A zsemlemorzsával szilárdítjuk az állagát, majd hozzáadjuk a fűszereket. A sóval bánjunk csínján, mert a feta önmagában is sós. A húsos masszát egy órára állni hagyjuk, majd vizes kézzel gombócokat formálunk belőle, lisztbe forgatjuk és bő, forró olajban kisütjük.

Gyuvecs

Mi kell hozzá?5 darab paprika, 5 szem nagyobb paradicsom, 5 darab nagyobb krumpli, 3 fej vöröshagyma, 20 dkg rizs, olaj, só.

Hogyan készül?Külön edényben, kevés sóval, kétszeres mennyiségű vízzel megfőzzük a rizst. A krumplit meghámozzuk és egy centis karikákra vágjuk. A paradicsomot forró vízbe mártjuk, majd lehúzzuk a héját. Kevés olajon megpirítjuk az apróra vágott hagymát. Rádobjuk a felkarikázott paprikát és paradicsomot. 15 percig főzzük, majd egy tűzálló tálba rétegezzük a krumplit, a rizst és a paradicsomos-paprikás ragut. Legalul és legfelül legyen krumpli. Minden réteget jó alaposan megsózunk, a tetejére tejfölt locsolunk. Egy negyed órára lefedve betesszük a sütőbe, hogy a zöldségek íze kellemesen átjárja a rizst.

Ó, jaj

Ó, tudom, hogy rengeteg szörnyűség van a világon, de némelyik jobban megragad mint mások. Talán az érintettség. De édes Istenem, mi kell ahhoz, milyen feneketlen mélységű gonoszság, hogy valaki ezt a drága embert megölje?

Megölték Roger testvért, a franciaországi Taizében működő ökumenikus keresztény közösség alapítóját és vezetőjét. A 90 éves perjelt valamilyen szúrófegyverrel sebesítette meg halálosan a kedd esti ima közben egy zavart elméjű személy, közölte a taizéi közösség egyik tagja. A megszúrt vallási vezetőhöz gyorsan kiérkezett a mentő, de már nem tudták megmenteni az életét.

Roger testvér - teljes nevén Roger Louis Schutz-Marsauche - 1915-ben született Svájcban. Lausanne-ban és Strasbourg-ban református teológiát tanult. 1942-ben letelepedett a burgundiai Taizé faluban, néhány kilométerre a Franciaországot akkor kettészelő demarkációs vonaltól. Életveszélyben lévő menekülteket, elsősorban zsidókat rejtegetett.

Idővel más testvérek is csatlakoztak hozzá és megalapították a közösséget, amely elkötelezte magát az egyházak kibékülése, az európai egyetértés és az egyszerű életvitel mellett. 1949-ben hét férfiú szegénységi és nőtlenségi fogadalmat tett, ezért ezt tartják a taizéi közösség megalapítása évének. Az ötvenes évek óta a testvérek az Ázsia, Afrika, Latin-Amerika és Észak-Amerika nyomornegyedeiben élők megsegítésén fáradoznak.

Önvallomás főzéssel

Gyerekkorom a legcsodálatosabb gasztronómiai kalandozásokban telt. Nagymamák, szomszéd nénik tették elém nap, mint nap a hagyományos magyar konyha remekeit, a szüleimmel való utazások során pedig más népek konyhájával is megismerkedhettem. A „felnőttek” sosem hagyták, hogy főzzek, segíteni viszont lehetett. Pucoltam a zöldséget, szaladgáltam a pincébe a hozzávalókért és persze kinyalhattam a krém maradékát a lábasokból. Az idilli állapot azonban egyszer csak véget ér. Az ember lánya ott találja magát (jó esetben) egy albérlet szűkös konyhájában és semmi másra nem tud figyelni, legalábbis a másnapi vizsga anyagára biztos nem, mert annyira korog a gyomra. Sosem hittem volna, hogy ennyire fogok vágyódni az otthoni ízek után.
A menza szerintem minősíthetetlen és a gyorséttermek egyhangú kínálatát megtapasztalva szép lassan belesodródtam a főzésbe. Pedig ha valaki, akkor én aztán egyáltalán nem voltam egy konyhatündér. A fent nevezett sürgölődő idősebb hölgyeknek köszönhetően nem igazán kerültem a konyha közelébe, csak a végeredmény elpusztítása kapcsán. Az első sikeres próbálkozásaim azonban akkora lendületet adtak, hogy lassan mindenki elismerte a főzési tudományomat. Rájöttem, hogy a siker egyetlen tényezőn múlik: minél többet gyakorol az ember annál magabiztosabbá válik és ki meri próbálni az új ízeket is.
A barátaid, családtagjaid biztos szívesen megkóstolják az alkotásaid. Fergeteges érzés saját lakásodban fogadni az ismerősöket és figyelni, ahogy jóllaknak az általad készített finomságokkal. Százszor kellemesebb egy füstös kocsmánál…
Sokszor hallom, hogy valaki azt mondja: „nem tudok főzni” vagy „utálok főzni”. Persze nem ígérhetem, hogy egy varázsigét a receptek közé rejtettem és ettől egy csapásra megváltozik a hozzáállása bárkinek. Csak reménykedhetek… A siker érdekében végtelenül egyszerű, gyors és problémamentes recepteket gyűjtök. Olyanokat, amelyeket naponta készítek egy parányi lakótelepi konyhában. A hozzávalókat a magyar valósághoz igazítottam. Bármennyire is rajongok a tengeri herkentyűkért, azok nem szerepelhetnek állandóan a tányéromon.
A főzés számomra ez egyfajta alkotási folyamat. Kitalálom és megvalósítom a költeményt, és minden nap újra kezdhetem. Nem ismerek más olyan foglalatosságot, amelynek ilyen gyorsan élvezhető eredménye lesz.
Ha nem pontosan úgy sikerül, ahogy az a „nagykönyvben meg van írva”, akkor sincs semmi gond. Egy ideig elszántan kísérleteztem azzal, hogy mindent ugyanúgy készítsek el, mint anyukámtól vagy a nagymamámtól láttam. Aztán megtaláltam a saját egyéniségemet. Nem csinálok rántott húst, hiszen tudom, hogy az nekem nem megy igazán, viszont mesterien bánok a fűszerekkel. Tele van velük a szekrény, hiszen ők adják meg az ételek igazi ízét. Ha pedig valami finom, harmonikus ízű, akkor az sem baj, hogy nem tudtam mindent beszerezni, amit a recept megjelöl. Miért ne helyettesíthetném egymással a fűszereket? Sokszor kihagyom például a hagymaszeletelést, a könnyezés elkerülése érdekében. Persze vannak olyan ételek, mint a Francia hagymaleves, amelyből nem lehet kihagyni a hagymát. Viszont ehető lesz akkor is, ha bor helyett csak levessel főzöd.
A főzés másik titka szerintem az, hogy az ember először szépen végiggondolja a lépéseket, és mindent előkészít. Az régen rossz, ha akkor kezded a húst vagdalni, amikor az olajban már sercegve barnul a hagyma. Így viszont már gyerekjáték lesz. Tegyél be egy jó CD-t vagy tekerd a rádiót a kedvenc állomásodra és indulhat a buli. Na jó, a főzés.

Tiramisu – részletesen

Ezzel kezdeni a konyhai ügyeskedést, ahogy a kedves hozzászóló kérte, első pillantásra elég merésznek tűnik. Viszont! Nem kell főzni semmit, csak keverni, keverni, keverni. Ez talán mégsem olyan nehéz. Főleg ha bevetjük a mixert, mert azt csak tartani kell, a munka nehezét elvégzi ő maga.

Mi kell hozzá? 25 dkg mascarpone – tejszínes olasz krémsajt, 3 tojás, 2 csomag babapiskóta, 1 evőkanál azonnal oldódó kávé, 3-4 evőkanál kakaó, 2 evőkanál amaretto likőr vagy rum, 1csomag vaníliás cukor, 3 evőkanál cukor.

Hogyan készül? A tojásokat szétválasztjuk, a fehérjébe nem kerülhet a sárgájából. A fehérjét egy csipet sóval kemény habbá verjük. Legyen fényes, késsel vághatóan kemény. A tojások sárgáját 3 evőkanál cukorral fehéredésig keverjük. Hozzákeverjük a mascarpone-t, hozzáadjuk a vaníliás cukrot is. A krémbe lassan beleforgatjuk a tojásfehérje habot is. Először csak egy-két kanálnyit, aztán mindig többet. Ezt már nem mixerrel, hanem kanállal tegyük.
A kávéport 2 dl vízben feloldjuk, hozzáadjuk a likőrt is. Ha nagyon édesszájúak vagyunk, akkor édesíthetjük is. A babapiskótákat egyesével a kávéba mártjuk, majd egy szögletes tál aljára helyezzük őket. Ha megtelt a tál, rásimítunk egy kis mascarpone-s krémet, majd újra jöhetnek a babapiskóták. Felül legyen inkább mascarpone krém. A tetejét kakaóval megszórjuk és néhány órára hűtőszekrénybe tesszük.

Ötletek: A tojás legyen nagyon friss, feltörés előtt érdemes meg is mosni, mert nyersen használjuk fel és senki sem szeretne holmiféle betegségeket összeszedni ettől az édességtől. Ennek érdekében néhány óra múlva fogyasszuk is el az édességet, semmiképpen se tároljuk napokig. A kakaó legyen cukrozatlan, igazi keserű, sötét por. A vaníliás cukor helyett egy vanília rúd belsejéből kikapargatott fekete magocskákkal sokkal finomabb ízt érhetünk el, de egy kicsit bonyolultabb az eljárás.
A babapiskótákra, ha túl keménynek tűnnek, egy kis extra adag likőrt vagy kávét is locsolgathatunk. Ha túl sűrűnek tűnne a krém, 2 dl felvert tejszínhabot is tehetünk bele, de ezt még a fehérje hozzáadása előtt kell megejtenünk.

Vörös szószos bélszín

Ha valami igazán döbbenetesen finomat szeretnél enni, akkor ideje kicsit kinyitni a pénztárcádat és beszerezni ezt a csodás húst, hozzá pedig egy különleges bor sem árt. Persze akár csirkecombból is elkészíthető ez a finomság, a szósz íze a lényeg, de mégsem mindegy, hogy mire locsoljuk.
Mi kell hozzá? 4 szelet bélszín, 2 dl vörösbor, 2 evőkanál paradicsom sűrítmény, 2 evőkanál vaj, 4-5 zsályalevél, 10-15 boróka bogyó, szemes bors, só.
Hogyan készül?A húst egy üvegedénybe tesszük, ráöntünk egy deci bort, hozzászórjuk a borsot és boróka bogyót. Éjszakára hagyjuk a hűtőben szunyókálni, pácolódni.A vajat egy serpenyőben felforrósítjuk, a lecsepegtetett húst 3-3 percig sütjük oldalanként. Kiszedjük egy forró tányérra és lefedjük. A serpenyőbe beleöntjük a páclevet, a maradék bort, hozzákeverjük a paradicsom pürét és a felcsíkozott zsályát. Addig rotyogtatjuk, amíg besűrűsödik, közben ízlés szerint sózzuk. A borsot és boróka bogyót tálalás előtt egy szűrő segédletével eltávolítjuk és a húst ezzel a szósszal megöntözve kínáljuk. Ellenállhatatlan, mennyei…

A VALÓDI paradicsomleves

Mi (t)egyen az ember lánya, ha anyósa beállít egy fél láda paradicsommal. Feldolgozza, ipari méretekben. Valójában paradicsomszószt akartam csinálni télire, de meguntam a főzőcskézést, kavargatást. Így lett a mai ebéd a maga nemében tökéletes paradicsomleves. Zamatos, illatos. Nagyon nyár.

Mi kell hozzá? Egy nagy halom paradicsom, egy nagy adag türelem, egy nagy csokor bazsalikom és egy kis só.

Hogyan készül? A paradicsomok alját késsel kereszt alakban bevágjuk, majd forró vízbe mártjuk. A forróságtól a héjukat egy mozdulattal le lehet majd húzni. (Figyelem! Az nem megoldás, ha a mikróba tesszük, mert akkor a paradicsom belseje puhul meg, de a héját továbbra sem lehet majd lehúzni.)A megkopasztott paradicsomokat félbe vágjuk, magjukat eltávolítjuk, majd húsukat felkockázzuk. Mindezt egy edény felett végezzük, hogy az értékes lecsorgó levek is megmaradjanak. A magokat leszűrjük, a levét a paradicsomhúshoz adjuk, a magokat, héjat, egyéb maradványokat pedig kidobjuk. Lassú tűzön addig-addig forraljuk a paradicsomot, míg szinte szétolvad, a lé meg jól besűrűsödik. A bazsalikomot is hozzáadva összeturmixoljuk, jól megsózzuk és már ehetünk is.

Pácolt feta

Mi kell hozzá?20 dkg feta, 2 evőkanál olíva olaj, fél citrom leve, 4-5 zsályalevél.

Hogyan készül?A fetát kockákra vágjuk, egy zárható edénybe tesszük. Rászórjuk a csíkokra vágott zsályát, rácsorgatjuk a citrom levét, végül pedig beborítjuk az olajjal és néhány órán keresztül pácoljuk a hűtőszekrényben. Hideg helyen jó sokáig eláll és fantasztikus ízeivel minden salátát feldob.

A török konyha egyik remeke: Diós csirkepástétom


Mi kell hozzá? 1 kis csirke (kb. 1 kg), 3 szelet kenyér, 20 dkg dió, 2 gerezd fokhagyma, 2 evőkanál dióolaj, 1 teáskanál őrölt pirospaprika, só, bors.

Hogyan készül?A csirkét vágjuk darabokra, sós vízben főzzük a húsát egészen puhára. A forralás közben keletkező habot szűrőlapát segítségével távolítsuk el. Amíg a csirke gyöngyözik a tűzhelyen, a száraz kenyeret lereszeljük, a fokhagymát apróra vágjuk, és alaposan összedolgozzuk a darált dióval. Amikor a puha hús kicsit lehűlt, lefejtjük a csontokról, falatnyi darabokra metéljük és hozzákeverjük a diós masszához. A kész pástétomot egy tálkába simítjuk, lefedjük és néhány órára a hűtőszekrénybe száműzzük. Fogyasztás előtt néhány diódarabkával díszítjük és az olajjal kikevert paprikával meglocsolva kínáljuk.

Megjelent Kern Ágnes: A Balkán ízei című szakácskönyvében.


Sült paprika saláta

A nagyobb mennyiségű paprika eltüntetésére a legegyszerűbb módszer, ha megsütve elteszem a mélyhűtőbe, így télen is lesz egy kis „mediterrán” az asztalon. A sütéshez azonban csak a vastag húsú paprikák az alkalmasak, mint például a hegyes, piros úgynevezett Kápia, illetve akármelyik fehér, ha elég kövér.
Mi kell hozzá? Sok paprika, fokhagyma, só, bors, olíva olaj.
Hogyan készül?A paprikákat megmosva egy tepsire helyezem, majd nagyon forró sütőben egy óra alatt, kétszer, háromszor megforgatva megsütöm. A héja meg fog pörkölődni, de sebaj, úgyis lehúzom. Amikor megsült a paprika, egy jó lefedhető lábosba teszem és megsózom. Körülbelül tíz perc múlva a képződő gőztől már könnyedén le lehet húzni a bőrt. Amikor egy kicsit kihűlt, eltávolítom a héját, és a csumával együtt a magokat is. Vékonyabb csíkokra metélem, egy mélyebb tálba teszem. Ráreszelem a fokhagymát és sóval, borssal ízesítem, végül pár csepp olajjal is meglocsolom. A sima vajas kenyeret is feldobja, ha ezt eszem mellé.

Tegnap

Tegnap este jártak nálunk az első hivatalos vendégek az új lakásban. Ennek örömére, na meg hogy egy év után újra találkoztunk az amerikában lebzselő barátokkal, jófajta vacsorát rittyentettem. Bár egyáltalán nem volt kellemes a konyhában tölteni a fél délutánt, és a sütő sem akarta azt a teljesítményt nyújtani, amit elvártam volna tőle, azért egész jó lett a kaja. Különösen a málnás-csokis tiramisu, amit Barbie és az általa keresztelt rózsaszín életérzés nyomán kereszteltem el.

Mézes-mustáros csirke

Mi kell hozzá?Néhány csirkecomb, fejenként legalább kettő, de inkább három. Mustár, méz, szójaszósz, olaj, só, bors.
Hogyan készül?A mézet, mustárt és szójaszószt összekutyultam, közben kóstolgattam, hogy kiegyensúlyozott, ne túl édes, inkább csípős íze legyen. A combokat megsóztam, borsoztam és a páccal bekenve délutánra betettem a hűtőbe. Kevéske olajon megpirítottam a combok minden oldalát, majd az egészet visszatettem a serpenyőbe, aláöntöttem néhány evőkanálnyi vizet, lefedtem és átpároltam a húst. Úgy háromnegyed óra múltán levettem a fedőt és tovább forralva elpárologtattam a felesleges vizet, hogy az alja egy kicsit odakapjon.

Az Eresz alatt

Az egykori erdő közepén, az egykori betyárcsárda épületében üzemelt már a szocialista közízlést formáló és plasztikusan megformáló népkonyha, a kilencvenes évek fél alvilági slágere, a falusi diszkó. Aztán jött Mosberger Mihály, maradt a négy fal és a hatalmas, csarnokszerű épület. Három hónap alatt sikerült létrehozni egy helyet, ahol jó vendégnek lenni.

Az Eresz étterembe belépve még az utcán találjuk magunkat, hiszen az ajtó mögött is kikövezett járda vezet a bárpultig. Felette ott a névadó: egy darabka tető, meg az eresz. Jobbra kényelmes fotelek csalogatják a kávézásra, borozgatásra betérőket. Balra fordulva belépünk a „házba”, ahol vászonszalvéták és csillogó borospoharak jelzik a funkciót: itt jól és jót lehet enni. A falak némelyike megmaradt csupasz téglával kirakott állapotában, máshol régi fényképekről évtizedekkel korábban élt lánykák mosolyognak az alattuk ücsörgő ínyencekre. Ők már sejtik, hogy a hasuk pártját fogó emberekre itt izgalmas élmények várnak.

Az étlap mindössze két oldal, bár igen termetes példány. A megfogalmazás szellemes, de nem túlbonyolított: „Szabad egy csésze levest?”, „Könnyű testi sértés” megfogalmazások egyértelműek, de nem szokványosak. Válogatni pedig eltart egy kis ideig. Addig talán megkóstolhatnánk a színes borssal érlelt kacsamell carpacciot, mézes-mustáros salátával. Amíg ezt a dús ízű tulajdonképpen nyers húst és a salátán táncot járó fűszereket kóstolgatjuk, akár el is dönthetjük az ebéd további menetét.

Jöhet mondjuk egy jól megtermett, cseppet sem szégyellős leves: marhafartő, vadas ízvilággal és burgonyagombócokkal. Gyomrunk kiengeszteléséül és a Balaton közelsége folytán némi hal is kerüljön a tányérra, így aztán érdemes megkóstolni a fogast, melyet a séf citromfű mártással és fenyőmaggal kínál.

A tágasabb emésztőszervekkel rendelkezők persze rendelhetnek a több személyes tálakon kínált válogatott finomságok közül is. A „Három testőr” tálján például a kárpáti borzaska, a sonkával-sajttal töltött rántott husi, - lánykori nevén cordon bleu - és a tüzes cigánypecsenye kelleti magát. Hozzája pedig a Magyarország szerte ügyködő borászok válogatott nedűit kortyolhatjuk. A különálló borlapról a legnagyobb nevek közül választhatunk, a könnyű rozétól a testes bikavérig. Az ilyen sóhajokba fulladó lakomák azonban nem érnek semmit, ha nem kerül az asztalra egy mennyei, leányszíveket lelkesítő édesség. Bár az étlapon nem szerepel, rendezvények vagy egyéb különleges események – mint amilyen egy filmforgatás – a konyhán szívesen elkészítik a málnás charlottot, erdei gyümölcsmártással. Az említett édességet őzgerinc formába simítják, majd felszeletelve tálalják. Miután ezt is elcsipegettük, csendes has vakargatással, néhány csosszanó lépéssel átvánszorgunk a külső „szobába” és ott, a füles fotelbe zuttyanva kortyoljuk el a kávét. Erre bizony szükség lesz, ha valaki egy tikkasztó délutánon, a finomságokkal eltelve akar hazavezetni.

Cím: Eresz étterem, Lajoskomárom, Komáromi u. 1. Elérhetőségek: 25/240 740
Útiterv: Az M7-esen Enyigig, át Enyigen, majd a hosszú, egyenes úton végighajtani úgy 15 kilométert. Az Eresz a híres, egyedi májusfával éppen szemben terpeszkedik, eltéveszteni nem lehet.

És egy recept: Málnás charlotte

Mi kell hozzá? Egy vékonyabb piskóta lap, 4 evőkanál málna lekvár, 2 dl tejszínhab, 25 dkg málna, 4 evőkanál málnaszörp, porcukor, 20 g zselatin.
A mártáshoz: 2 dl vörösbor, két marék vegyes piros, bogyós gyümölcs, cukor.

Hogyan készül?A piskótalapot egyenletesen megkenjük a málnalekvárral, óvatosan feltekerjük és amilyen vékonyan csak tudjuk, felszeleteljük. A kis, rózsaszín közepű csigákat a fóliával kibélelt formába fektetjük. A tejszínhabot keményre verjük. A zselatint 1 deci vízzel felolvasztjuk és hűlni hagyjuk. A málnát összeturmixoljuk, majd egy szűrőn átnyomva kiiktatjuk a magokat. A tejszínhabhoz adjuk, málnaszörppel ízesítjük és annyi cukrot keverünk hozzá, hogy kellemesen édes legyen. Végül a zselatint is belekeverjük. A pink masszát a formába simítjuk és néhány órára a hűtőszekrénybe száműzzük. A kész charlottnak rezgősnek, de tömör állagúnak kell lennie. A mártáshoz felforraljuk a vörösbort, beletesszük a gyümölcsöket és ízlés szerint cukrozzuk. Villával egy picit szétnyomkodjuk a piros szemeket és addig forraljuk, hogy egy kicsit sűrűbb legyen, mint a bor eredeti állaga. Ezt a felszeletelt édesség mellé kínáljuk, kiemelve a málna ízét.

Spagetti caprese

Olaszos a hangulatom mostanában. Bár ezt a tésztát, amit tegnap csináltam, Rióban kóstoltam, mégiscsak mediterrán a hangulata.

Mi kell hozzá?200 g spagetti, egy csomag mini mozarella, egy marék koktél paradicsom, olíva olaj, egy evőkanál pesto szósz, rengeteg friss bazsalikom, fokhagyma és egy kis parmezán.

Hogyan készül?A spagettit sós-olajos vízben feltesszük főni. A mozarellákat és paradicsomokat félbe vágjuk. Egy serpenyőben olajat forrósítunk, hozzáadjuk az apróra darabolt fokhagymát, átforgatjuk. A paradicsomot, a szószt és a friss bazsalikomot is átforrósítjuk, majd belekeverjük a leszűrt tésztát is. Végül rászórjuk a mozarella darabokat és a tányéron gőzölgő halmot még egy kis parmezánnal is megszórjuk. Íme egy villámgyors vacsora, ebéd vagy valami.

Minestrone

MinestroneMinden olasz háziasszonynak megvan a saját Minestrone receptje. Olyan ez mint nálunk a lecsó: nincs belőle két egyforma. Mindenki hozzáteszi saját ízlését, saját fűszereit és kedvenc zöldségeit. Apu, annak ellenére, hogy nem olasz háziasszony, szintén igen finom saját változattal dicsekedhet. Ezt igyekeztem összefoglalni az alábbiakban. Természetesen bármit ki lehet hagyni belőle vagy éppen újabbakkal helyettesíteni a hozzávalókat, csak akkor megváltozik az összhatás.
Mi kell hozzá?10 dkg szalonna, egy fej vöröshagyma, 2-3 gerezd fokhagyma, 1 cukkíni, negyed fej káposzta, 2 sárgarépa, 1 petrezselyem, 1 póréhagyma, 10 dkg borsó, 4 paradicsom, 1,5 liter csirke húsleves (lehet kockából is), 1 teáskanál só, babérlevél, néhány szem bors, néhány babérlevél. A tálaláshoz parmezán sajt.
Hogyan készül?A zöldségeket megtisztítjuk és felkockázzuk. A paradicsomot forró vízbe mártjuk, lehúzzuk a héját és kimagozzuk, majd feldaraboljuk. A szalonnát vékony csíkokra metéljük. Egy jókora lábosban megpirítjuk a szalonnát, majd a barnára pörkölődött darabokat kiszedjük, de a zsírt ott hagyjuk. Ha nagyon kevés lenne, akkor egy kis olíva olajat is adhatunk hozzá. Erre dobjuk rá az apróra kockázott hagymát, lereszelt fokhagymát. Üvegesre pároljuk, majd jöhetnek a zöldségek is. Ezeket is átforgatjuk, átmelengetjük a zsiradékban, végül felöntjük a húslevessel. Hozzáadjuk a fűszereket, majd addig rotyogtatjuk, míg minden zöldség finom puhára párolódik és egy varázslatos íz egyveleg áll össze. A tányérba ki-ki magának szór némi parmezánt és erre öntjük a forró levest. Ha kenyérrel esszük, nem is kell más vacsorát csinálni.

Az első kulináris élmény az új lakásban

Első lépésként csaptunk egy nagytakarítást, aztán jöttek a fiúk a ládákkal, bútorokkal. Elég poros volt minden, de lesuvickoltuk, amit csak lehetett. Meg is éheztünk rendesen, ezért berendeltem egy Don Pepe XXL 55 centis gombás pizzát. Mondanom sem kell, hogy morzsányi sem maradt. Sajnos lámpák még nincsenek, így az ottlakás még várat magára. Holnap hozzák az új bútorokat is. Csuda izgalmas lett az életem. De főleg azt várom, amikor majd az új teraszon ücsörögve az első vacsit eszegetjük a naplementében. Na jó, abbahagyom, mielőtt átmegyek giccsbe.

Xato

Egy igazán jó kis katalán saláta, olyan öntettel, ami nekem eszembe sem jutna. Igaz, csöppet bonyolult elkészíteni, viszont kalandos élményeket ígér az íze.

Mi kell hozzá? Nagy fej saláta, 1 kisebb zeller, maréknyi fekete olajbogyó, 2 paradicsom, 4-5 gerezd fokhagyma, maréknyi mogyoró és mandula, 1 kiskanál őrölt piros paprika, egy csokor petrezselyem zöldje, só, olíva olaj és ecet.

Hogyan készül?A paradicsomot és a fokhagymát fél órára betesszük a sütőbe, és ha van grill funkció, akkor azt is rákapcsoljuk. A paradicsomnak puhára kell sülnie, a fokhagymának pedig némiképpen elpárolog az ereje. Időközben 3-4 percre forró vízbe tesszük a magvakat, majd ledörzsöljük róluk a héjat, ami így könnyen lejön. A sült paradicsomot kibújtatjuk a héjából, és a fokhagymával, mandulával, mogyoróval együtt a turmixgépbe tesszük. A péphez hozzákeverjük az őrölt paprikát, az apróra vágott petrezselymet. A sűrűségét a hozzáadott olíva olajjal szabályozzuk, olyan majonéz szerűen krémesnek kell lennie. Az ízét pedig némi sóval és ecettel fokozhatjuk, szájunk íze szerint.
Végül következik a saláta összeállítása: A zöldsalátát kisebb cafatokra tépkedjük, a zellert pedig a gyufához hasonló darabkákra vagdaljuk. Összekeverjük a piros öntettel és a tetejére sok-sok olajbogyót szórunk.
Önmagában, frissen pirított fehér kenyérrel vagy akár rántott husi mellé is kitűnő lehet.

Cukkíni, kapor, hal

Szomorkás hangulat ellen pedig lejegyzem egyik kósza recept ötletemet, amit egyik hétvégén rittyentettünk Anyuval, aztán egy másik változatát meg anyós pajtival.

Kapros cukkíni
A cukkíniket hosszában felvágtam, kevéske olaj átsütöttem. Tejből és lisztből közepesen sűrű mártást főztem, sóval és rengeteg kaporral fűszereztem. Egy tűzálló tálba egymásra rétegeztem a cukkínit és a mártást, némi sajttal a tetején pedig pirosra sütöttem.

Kapros hal
A tonhalfiléként árusított (de teljesen biztos, hogy ez még messziről sem látott tonhalat) típusú fagyasztott halakat megsóztam, kevéske lisztben megforgattam, néhány evőkanálnyi olajon átsütöttem. A tűzálló tál aljára tettem a halat. A maradék, kicsit lesült olajat felöntöttem tejszínnel és pici liszttel besűrítettem. Szórtam bele nagy csomó kaprot, meg szerecsendiót. Ráöntöttem a halra, reszelt parmezánnal megszórtam és végül ezt is pirosra sütöttem.

Barcelona és környéke

Ismét itt, barnára sülve, rövid hajjal, sok-sok élménnyel gazdagabban.
Az egyik legjobb piac Barcelona híres városában. Bár van belőle néhány. Már az is biztató, hogy ennyien nyüzsögnek a bejáratnál. A sok kaja önmagában is felér egy turista látványossággal. Mit nekünk Sagrada Familia. Elképesztő kínálatukkal kínozzák az igényes és éhes embert. Miért nincs ilyesmi nálunk is? Miért?Lehet, hogy csupán ez tart vissza attól, hogy száz kilósra hízzak egy szemvillanás alatt?
Az a hihetetlenül bőséges választék mindenben megnyilvánul. Csak győzzön az ember válogatni. Friss és szárított fűszerek, gyümölcsök. Számomra teljesen ismeretlen tengeri élőlények garmadáját és szebbnél szebb húsokat kínáltak. Érdekes módon leginkább disznót esznek, de láttam kacsát, libát, pulykát és nyulat is. A frissesség bizonyításaként a fejet is rajta hagyják az állaton. Nekem ez igazi kulináris paradicsom volt, de egy gyengébb idegzetű vegetariánus lehet, hogy belepusztulna ennyi hús látványába. A képen ezért inkább a fűszeres pult látható.
A gyümölcsöket például úgy is meg lehet venni, hogy rögtön megehesd. Az ananászt négybe vágják, felszeletelik és becsomagolják, sőt hozzá még egy műanyag villát is kapsz. A többi gyümölcsöt kis edénykékbe csomagolva lehet venni és enni. Csak egy dolgot bánok, de nagyon. Fügét nem nagyon találtunk, és ebből következően nem is ettem. Pedig aaannyira szeretem.
A híres jamon iberico, aminek kilója akár 100 euró is lehet, vagy még sokkal több. Ezen a piacon 40 és 60 euró között árulták kilóját, de a repülőtéren volt egy 200 grammos csomag, ami 94-be került. Nem érdemes átszámolni. Borzasztó sok pénz egy kis sonkáért. Viszont finom kis sonka az már biztos.
Elmondanám még továbbá, hogy gyakorlatilag folyton sonkát ettünk és más, végtelenül egyszerű ételeket. A hozzávalók viszont tökéletesek voltak, így nem nehéz akár egy sajtos szendvicsből is fenséges eleséget varázsolni.

Az utolsó pillanatok

Szóval totális őrület van. Délelőttönként a városban rohangálunk: virág, egyik ruha, másik ruha. A papok, a vendéglő. Hajfestés. Mindenkivel egyeztetni kell újra és újra. És még nincs harisnyám. Pánik. Délután általában alszok, mert éjszaka úgysem birok. Tegnap este a rózsa kertésznél voltunk, akitől 1000 szál rózsát rendeltünk. Döbbenetesen gyönyörű a színe. Hihetetlen, de pont olyan, mint amit elképzeltem. Ma este még elmegyünk az egyik szálláshelyre, ahova a 80 pesti vendéget rakjuk. Mindeközben még bizonyos vendégek el akarnak jönni átadni előre az ajándékot. Az Anyu meg megőrült, kitört rajta a rendmánia és egész nap pakol. Csattog a botjával végig a lakáson én meg frászt kapok, hogy elesik vagy a kristályvázát dobja le a földre. Egyszóval áll a bál. Amióta nem írtam volt a nagyikám egy éves gyászmiséje, sőt a hugocskám 25. szülinapi bulija is. Nem unatkozok. A kép a szülinapi bulin készült és azért teszem ide, hogy megnyugtassam magam, hogy a megviselt idegeim ellenére úgy érzem, egész jól formába hoztam magam és képes leszek „a világ legszebb menyasszonya” lenni. Bár minden menyasszony az. Legalább egy napig.

Krapaj

Este kedves barátaink elvittek vacsorázni. Sajnos nem mi választottunk, ugyebár ha meghívnak, így van ez.Naszóval, szerintem a Krapaj csárdába Érden ne menjetek, ha jót akartok enni. Bár valakinek biztos bejön ez a régimódi kajastílus, nekem inkább gusztustalan. Végülis elég sokan voltak az étteremben, de nekem nagyon nem ízelett a kaja. Nem is nagyon tudom elmagyarázni miért. Olyan semmilyen, olyan állott jellege van, érződik mindenen, hogy jó előre elkészítették és csak megmelegíteni vették elő. Az étlap is túl sok. Áttekinthetetlen az az ötven féle étel, amit felsorolnak. Sokat akar a szarka, de nem bírja a szakács.

Mi is a marcipán?

A marcipán őrölt mandula és cukor édes keveréke. A történetírók szerint Arábiából származik, ahol a szultánok kedvenc csemegéje lehetett már a középkor elején. Az arab hódítás során került Spanyolországba, majd Velence kereskedelmi aktivitásának köszönhetően hozzánk is eljutott. Sokáig csak a patikusoknak volt joguk marcipánt gyártani és árusítani, mert úgy tartották, hogy gyógyhatású. A hatását fokozták különféle őrölt csodakövekkel és gyöngy hozzáadásával is. Sok régi könyvben afrodiziákként is emlegetik. Az ma is bizonyos, hogy a mandula, ami a marcipán alapanyaga sok-sok E vitamint tartalmaz és így antioxidánsként működik. E mellett a tudósok találtak még benne kalciumot, vasat és folsavakat is.

Lassú paták

Tegnap este, mintegy előzetesként a barcelonai nyaraláshoz, egy PATA NEGRA nevű tapas bárban voltunk, a Kálvin téren. A kiszolgálás döbbenetesen lassú volt és el-elfelejtettek dolgokat a pincér csajszikák. Pedig fel is írták…
Az én salátámat például akkor hozták ki, amikor már mindenki megette a sajátját. Egy mentségük volt, hogy minden nagyon finom volt, csupa íz, különlegességek, úgy mint vörösborban főtt-sült kolbász, pacal csicseri borsóval, pirított zöldségek és hasonlók. Érdemes több félét rendelni és akkor egymáséba is bele lehet kóstolgatni. Az adagok különben elég kicsik, így aztán legalább kettőt-hármat is ki lehet próbálni.
A salátám is igen csak jó választásnak bizonyult, ha az ízét és nem az időtényezőt vizsgáljuk. Valahogy így készülhetett:Egy fej jégsaláta, összevágva, a tál aljára szórva. Csirkemell és laska gomba darabkák fűszerezve, megpirítva és a salátára szórva. Dió és narancs összevágva és szintén a salátára szórva. Fűszerezve talán petrezselyemmel, megöntözve narancslével és olíva olajjal. Tényleg fenséges összeállítás.

Mennyei királyság

Vasárnap este a tévében a Gladiátor, hétfőn meg moziban a Mennyei királyság. Sodró zene, felemelőre komponált csatajelenetek és néhány unalmas lelkizés. Sokszor volt az az érzésem, hogy ezeket a mondatokat a középkorban nem mondták volna ki az emberek. Sőt! Eszükbe se jutott volna. Csak az amerikai demokrácia demagógia alakítja ezeket a filmeket ilyenné. Talán épp ezért hiányzik a jellemek fejlődése, íve. Olyan kétdimenziós figura az Orlando bácsi, nem igazán hihető. Két hasonló film, de… A Gladiátor sokkal magával ragadóbb, lenyűgözőbb. Annyira, hogy újra és újra megnézem.

Hátha valakit érdekel az esküvőm, elárulok néhány részletet

Mindenkit lehurcolunk Szabadkára, ahol gyönyörű a Városháza és a katedrális is. Aztán pedig lakodalmazunk egy jót. Pont tegnap állítottuk össze a menüt, ami a következő:Az ajtóban a vendégek kortyolhatnak egy kis Kir Royalt, ami pezsgő és áfonya likőr csábító egyvelege.
Előételnek Hortobágyi húsos palacsintát tálalunk, csak ez után következik a tyúkhúsleves. A húsos tálakon lesz rántott csirke, gombás marhaszelet, gyümölcsös pulyka tekercs és csevap. Hozzá persze zöldségek, rizs, krumpli és saláta.
Lesz még torta, szép fehér, sok fagyi és gyümölcs is. Úgy két óra körül a megfáradt vendégsereg töltött káposztával is töltheti a gyomrát.
Az ajándékokkal kapcsolatban: nem írtunk listát, mert talán júniusban az új lakásunkba is beköltözhetünk és ennek kapcsán olyan dolgokra vágyunk, mint kanapé, beépített szekrény és frizsi. Ezt pedig ugyebár senkitől sem kérhetjük…
Most így, négy héttel előtte már úgy érzem többé-kevésbé hátra dőlhetünk. A legtöbb dolog megvásárolódott, a Nyúl pedig éppen tegnap bérmálkozott. A legnagyobb akadályok tehát elhárultak az utunkból. Így aztán már csak az izgatott várakozás van hátra…
A borok is vajdaságiak lesznek, mivel az egész esküvővel igyekszem az ottaniakat támogatni. Csak a Drágaság öltönyét vettük itt, Pesten. Szóval négyféle bor lesz, nem túl izgalmasak, de egy kiadós vacsora mellé mindegyik lecsusszan: chardonnay, muscat ottonel, cabernet és csikóvér. Ez utóbbi a két vöröske.
Nem tudom, említettem-e, hogy rendeltünk külön egy emberkét aki a fagyit fogja osztogatni a jónépnek. Szerintem ennek lesz majd nagy sikere a meleg éjszakában.
A ruháról már raktam képeket, de lehet, hogy azóta le is töröltem. Majd ha újra elmegyek próbálni, akkor teszek új képet. A hajamból csarvargós konty lesz, amibe belebiggyesztünk egy fátylat. Még vannak homályos részletek, de majd meglátjuk aznap…

Sajtos karfiol krémleves

Türelmetlenkedő olvasóim kérésére itt egy újabb recept. Nekem nagyon tetszetős ez az ízkombináció.
Mi kell hozzá?1 fej vöröshagyma, 1 nagyobb karfiol, 6 dl tej, 2 babérlevél, olaj, só, bors, 10 dkg gorgonzola sajt, 1 evőkanál vágott friss petrezselyem
Hogyan készül? A hagymát meghámozzuk, apróra vágjuk. A karfiolt megtisztítjuk, rózsáira szedjük, és alaposan megmossuk. A hagymát kevéske olajon megfonnyasztjuk, hozzáadjuk a karfiolt, felöntjük a tejjel és annyi vízzel, hogy ellepje a zöldséget. Babérlevéllel, sóval és borssal ízesítjük. Amikor a karfiolrózsákba könnyedén beleszalad a villa, levesszük a tűzről és pürésítjük. Ha túl sűrű lenne a krémleves, még egy kis vízzel lazítjuk. Az újra felforralt levesbe belemorzsoljuk a sajtot is és addig kevergetjük, míg a sajt el nem olvad. Tálaláskor apróra vágott petrezselyemmel díszítjük.

Megízlelni Tokajt

Ha már egyszer az a végtelen szerencse ért, hogy ezentúl híres-neves borászokkal készíthetek interjút, gondolkodás nélkül mentem először Tokajba, hogy Árvay Jánossal beszélgessek, aki 2003-ban nyerte el az Év Bortermelője címet.

Még ki sem szállunk az autóból, már széles mosollyal jön elénk. Köszönni is alig van időm, jön a kérdés:- Van-e időnk, hogy felmenjünk a hegyre?- Hát persze! Lehet erre mást válaszolni?
Már ülünk is a méretes terepjáróba. A nem egészen tizenöt perces úton már számtalan adatot megtudok: hogyan lett a nászajándékba kapott 450 tőkéből a mai 85 hektáros szőlészet. Mutatja is hova telepítik majd az új ültetvényeket, melyik dűlőt vásárolta meg utoljára. Aztán összevont szemöldökkel azt magyarázza, mi a tokaji bor legnagyobb hibája. - A hegyaljai termelőknek - bármily hihetetlen is első hallásra - a legnagyobb gondot éppen az aszúbor hírneve okozza. Az emberek vesznek ugyan egy-egy palackkal, de nem isszák meg, hanem őrizgetik. A legtöbb bornak a hiedelmekkel ellentétben nem tesz jót az ácsorgás, a termelők pedig nem tudnak újabb litereket eladni, ha az előző sem fogyott még el. A tokajinak is változnia kell egy picit, alkalmazkodni a körülményekhez, vagy egyszerűen el fog tűnni a süllyesztőben. Ötszáz éve, amikor ez a csodálatosan parfümös, különleges bor született, még döbbenetesen büdös világ volt, amely nem a tisztaságáról volt híres. Manapság viszont pont a steril, aromák és ízesítőszerek alkotta világgal szemben versenyezünk. Bombáznak minket az öltözködés, a hajfestés, az aromák, az édesítőszerek és még ezer ilyen mű dolog. Az akkori és a mai elvárások tehát gyökeresen különböznek egymástól.

Suvignon blanc

Pedig megterem itt a száraz, jó értelembe vett asztali bornak való szőlő is. A Suvignon blanc például egy könnyed, hízelkedő nedű. Maga a tökéletes étek-kísérő, mert nem tolakodik, nyájas zamataival inkább az étel ízét ünnepli. Persze, persze a történelem meg a „királyok bora - borok királya” szlogen. Az apró történelmi utalások, az ötszázéves hagyomány és a legmodernebb eljárások mind-mind érezhetők Árvay boraiban, nemcsak a híres aszúban. - Még 92-ben vásároltam néhány dolgot egy idős hölgytől. Többek között egy utazóládát is, amelyben találtam a Szerelmi dűlőből adásvételi szerződést. Ez a terület ma a mi birtokunkban van. A többi megvásárolt tárgy pedig abból a Kaszinóból származott, amely ma a vállalkozásunk székhelye. A múlt és a jövő valahogy újra és újra összekapcsolódik.A Szerelmi dűlőre felkacskaringózva, néhány magasba törő gazt és bokrot megkerülve a lábunk alatt hirtelen ott terem a messzeség. Ott a régi városka, a Tisza és a Bodrog kanyarog egymásba. - Ahol a két folyó összeér, ott volt egykor a vár. Sokáig azt hittem, hogy a Habsburgok robbantották fel, de aztán kiderült, hogy a Rákóczi volt a tettes. Most már nyoma sincs, az építő köveket elhordták. Az ártér most egy hatalmas tónak látszik, de már minden harsány zöldben pompázik. A szőlősorok mellett itt-ott mandulafák virága fehérlik és szinte minden villanykarón látni gólyafészket. Jön a tavasz, újraindul a dolgos körforgás, és a talajból lassan már kiserken az az energia, amely a szőlő zamatát megadja.

Vulkanus cuvée

Döbbenetesen erős ízű, szinte sós, de egy csöppet sem savanyú ez az ital. Ebben a borban tényleg érezni a vulkánok kirobbanó erejét. Mintha a szőlőtőke nem is a földben, hanem egy ásványi anyagoktól fortyogó lávába eresztette volna ki gyökereit. Nem is jártam messze az igazságtól: az egykor vulkánként füstölgő Tokaj hegy göröngyös, kövekkel tarkított földje átadja erejét, zamatát a bornak is. De amilyen illékony a bor keltette bódulat, olyan könnyen morzsolódnak ezek a kövek is, szinte puszta kézzel széttörhetők. Árvay János minden esetre nemcsak a dűlőkben csodálja a követ, hanem a nagyteremben is megmutat egy csinos halmot: a legkülönfélébb színű és állagú kövek, a tokaji táj minden részéből. Kedvence a „balkezes szakóca”, amelyre ugyan véletlenül talált rá, de mint kiderült néhány ezer évvel ezelőtt egy ősember használhatta ezt az eszközt.

Casino cuvée

A pincészet székhelye egykor kaszinó volt, amelyről ezt az édes, mégis önmagát igencsak itató bort elnevezték. Árvay szerint ez akár a jó szivart kedvelők kedvenc bora is lehet.- Magamban csak férfias édesbornak hívom, mert jó példája annak, hogy igenis létezhet olyan nem száraz bor, amit előételekhez - libamájhoz, spárgához, balzsamecettel megöntözött salátához - is kínálhatunk úgy, hogy utána nem lehetetlen a visszatérés a főételeknél a száraz borokhoz.A falakon körös-körül újra felbukkannak a múlt relikviái. A kőzetek mellett számtalan metszet, régi könyv, mind-mind Tokaj történelmét meséli. A ház maga is szinte suttog, sok évtizedes titkokat sutyorog. A régi és az új rész mesterien összeolvad, észre sem lehet venni, melyik rész származik a két századfordulóval ezelőtti időből. Árvay János még sokáig és szívesen mesélne nekünk, de jön a következő csapat, akiknek szintén meg kell mutatni a pincészetet. Azt hiszem a borai és a lelkesedése minden elmesélt a szavak helyett is.

Édes élet cuvée

Másnap reggel már nem olyan napfényes a kedvünk. Zuhog az eső és a vendégcsalogatóan berendezett Toldi fogadóban, a reggelihez adott szikkadt kenyér sem derít jobb kedvre. Most kellene egy korty abból az Édes életből. Mikor előző nap elöntötte az érzékeimet az íz, csak jólneveltségem akadályozott meg benne, hogy ne kezdjek hangosan ujjongani. Az a bor szinte táncot járt a nyelvemen, még sose kóstoltam valami ilyen mélyen finomat. Az a bársonyos édesség! Valami ismeretlen gyümölcs teljessége, talán barack lenne? Mit nekünk az öt meg hétputtonyos aszúk, az Édes élet tökéletessége mellett kifejezetten unalmasnak, semmitmondónak hatnak.

Sajnos az Árvay pincészetbe nem mehetünk vissza még egy kóstolóra, szomorkás lemondással inkább haza indulunk, de hogy mégis meglegyen a „happy end” megakad a szemem egy méretes LÁNGOS feliraton. Nosza, fékezzünk csak le egy pillanatra! Amint a hatalmas, két tenyeremről is lelógó, olvadt sajttól ízes, zsíros étek a gyomromba kerül minden gondomat el is felejtem és mégis elégedetten indulunk Pest felé.
A csomagtartóban csiklandósan kacarásznak a borosüvegek.

Megjegyzés: a cuvée olyan bor, amelyet nem egyetlen szőlőfajtából készítenek, hanem izgalmas kombinációkban házasítják össze az egyes fajták legizgalmasabb tulajdonságait.

Pizzás csirke

Aminek ugyan semmi köze a pizzához, csak az íze emlékezetet egy leheletnyit Itáliára. Viszont kezdeni kellett valamit a Tótkolmósról akvirált csirkével, ugyebár. Jó nagy darab volt a lelkem és ízes a húsa. Látszott rajta, hogy finom és igazi magvakat kapott nem pedig hormon-túladagolásban pusztult el a lelke.
Mi kell hozzá? Egy csirke, illetve tetszőleges részek, tetszőleges méretű darabokra vágva. A páchoz: só, bors, ketchup, vörösbor, olaj, kakukkfű, oregánó és majoránna.
Hogyan készül?A tetszőleges méretű csirkedarabokat megsózzuk, majd a többi hozzávalót kikeverjük, a húst belemártogatjuk. Egy nagy tepsit kibélelünk fóliával, hogy ne égjen le és könnyebb legyen mosogatni. Ide rakosgatjuk a húsdarabokat. Ha van időnk egy órácskára hagyjuk pácolódni, de az sem tragédia, ha nem vagyunk ennyire türelmesek. A tepsi tetejére is rásimítunk egy fóliát, majd bedugjuk az egészet a kb. 180 fokos sütőbe. Fél óra múlva levesszük a fóliát és újabb fél órára visszapateroljuk a sütőbe, hogy ropogósra süljön. Ui: Ma speciel rizst csináltam hozzá, de mást is el tudok képzelni… Például pizzakenyeret.

Figyelem kedves Kritikusaim!

Ismét egy recept lopás tanúi lehettek, jöhetnek a dörgedelmek. A múltkori tokaji kirándulásunk emlékeként 4 palack mennyei nedűt hoztunk haza. Ebből már nem sok teli üveg maradt. A Gróf Degenfeld szőlőbirtok például igencsak elkényezteti a bort szerető népséget. A Tokaji Hárslevelű 2003-ból egy kitűnő, zamatos borocska. Egy hibája van csupán: csak Tokajban lehet beszerezni őkelmét.
Ezt iszogattuk nemrégen, amikoris felfedeztem, hogy a hátsó címkén recept olvasható. Nem is egy, mindjárt kettő. Egyszerű elkészíteni, az eredmény mégis rafinált, mint egy párizsi dáma.

Süllőfilé sáfrányos hárslevelű mártásban

A tiszai süllőfilét sáfránnyal, kakukkfűvel, törött borssal vajban aranybarnára sütjük. Ezután hárslevelűvel megöntözzük, omlósra pároljuk és tejszínt adunk hozzá. Frissen szedett szőlővel tálaljuk.

Kecskesajtban sült pulykamell filé

A hársfa teában áztatott pulykamell filéket kakukkfűvel, törött borssal, sóval fűszerezzük, olíva olajban hirtelen átsütjük, majd a tetejére kecskesajtot pirítunk. A körethez cukkinit, padlizsánt, gombát, paprikát és szőlőt átpirítunk, törött borssal megszórjuk, balzsamecetbe forgatjuk és a pulykamell mellé tálaljuk. És mindehhez jó étvágyat kíván a Degenfeld palota.

Fáradtan

Két nap alatt sikerült begépelnem egy 80 oldalas tanulmányt az Apucinak. Ráadásul nem is magyarul, hanem szerb nyelven, olyan izgalmas betűkkel tarkítva, mint a ľ đ ą č ć és a többi. Ebben a pillanatban fejeztem be. Az ujjaim már nem érzem. Azt hiszem úgy három centi lekopott mindegyikről. És az éppen csak nyiladozó sas szemeről nem is beszélve. Remélem nagyon sajnáltok...

Egyszerűen jó

Az Apuci ma szerzett némi tengeri halat és roston ropogósra sütötte. Hozzá pedig kikevert egy kis olajat, citrom levét és sok-sok apróra vágott petrezselyem zöldet, meg fokhagymát. Ezzel locsolgattuk a halacskát és hozzá egyszerű főtt krumplit ettünk, nehogy valami elnyomja a tenger ízt.

Csirke, parmezán

Végre ismét beszabadultam a konyhába, így aztán alkothattam is. Kedvenc csirkemellemet egy picit megbolondítottam a parmezán erőteljes, átható ízével. És rögtön két változatban is!

Parmezános csirkeragu

Mi kell hozzá?2 darab csirkemell filé, 1 marék morzsolt kukorica, 2 dl tejszín, 3-4 evőkanál reszelt parmezán, 1 evőkanál mustár, só, bors, szerecsen dió, kevés olaj.
Hogyan készül?A csirkét falatnyi darabokra vágjuk, megsózzuk, borsozzuk, és forró olajon átpirítjuk. Hozzáadjuk a kukoricát, együtt kevergetjük egy ideig. Hozzáöntünk fél deci vizet, lefedjük és úgy 20 percig pároljuk, hogy a hús megpuhuljon. A megfőtt húsdarabkákhoz hozzákeverjük a tejszínt, a mustárt. Amikor újra elkezd rotyogni, beleszórjuk a parmezánt is. Csak ez után fűszerezzük, mert a sajt önmagában is elég sós. Még néhányszor megkavarjuk és tésztával fogyasztjuk.

Parmezános rakott csirke
Mi kell hozzá?2 csirkemell filé, 2 dl tejszín, 15 dkg trappista és 10 dkg parmezán sajt, só, bors, szerecsendió, kevéske olaj.
Hogyan készül?Csirkemellet vékony szeletekre vágjuk, kiklopfoljuk és megfűszerezzük. Egy tűzálló tálat vékonyan kiolajozunk. A csirkeszeleteket belerétegezzük úgy, hogy minden réteg után megkenjük tejszínnel és a kétféle reszelt sajtból szórunk rá. A legfelső réteg mindenképpen sajt legyen! Az így előkészített ételt sütőben közepes lángon, letakarva egy órán keresztül sütjük. Az utolsó negyed órában eltávolítjuk a fóliát, ekkor fog ropogós sajtkérget kapni.
Ötlet:Az csirkemell még finomabb, „szaftosabb” lesz, ha előzőleg a felszeletelt húst néhány órán keresztül tejben tároljuk a hűtőben. A rétegezés megkezdése előtt természetesen le kell itatni a tejet.

Cukrászda a javából

Az Auguszt cukrászda gobelin huzatú székeivel, fa borításos falaival, valahogy átvészelt 130 évet. Az ember bebattyog a körfolyosós udvarba, annak is a túloldalára. Ledobja a válláról a latyakos, hóesés utáni letargiában fetrengő Pest-palástját és nagyot szippant a cukros-vaníliás illatból. Az üvegtárolóból régimódi sütik kacsintanak: igazi krémes, dobos, torta, rétesek és gyümölcskenyerek. A krémes itt még tojásból készül, nem zselatinból és étel festékből. A forró csoki olyan sűrű, hogy megáll benne a kanál. A felszolgáló lányok, bár modern ruhát hordanak, kedvességük és mosolyuk szinte régimódi. Nyoma sincs a flegmaságnak és a pénz hajhászásnak. Itt vendéglátás van, szívélyes vendéglátás. Persze a modern kor néhány aprósága már behúzódott ebbe a régi világba is, csillog-villog a hűtőszekrény, a falakon pedig hangszórókból árad a zene. Amíg letelepszem és várom a süteményemet, nem tudok szabadulni attól a gondolattól, hogy mindjárt belép az ajtón néhány nagy kalapos, cérnakesztyűs dáma. Vagy éppen néhány cilinderes úr. Addig is, amíg ők áttörik az időkorlátokat, elolvasgatom a falra kihelyezett békebeli újságkivágásokat a kávéházi Budapest fénykorából. A száz évvel ezelőtti Auguszt család mosolyog ránk nagy büszkén. Vajon gondolták-e, hogy 2000-ben is az ő receptjeik alapján készült sütiket falatozzuk majd?

Auguszt cukrászdaBudapest, V. kerület, Kossuth Lajos u. 14-16.Tel: 06 1 3376 379

Túrós tészta és tavasz

Ma túróstésztát csináltam. Hát van ennél egyszerűbb, ám finomabb étel? Aligha. Odakint hétágra süt a nap, van vagy húsz fok. A nagytata éppen egy túlburjánzott bokorral küzd és nemsokára magukba tömjük a sok tésztát, sós pörc ízbombákkal és a lágy, krémes valódi házitúróval, egyenesen a piacról. Hozzá pedig fejenként megeszünk egy-egy csomag retket és újhagymát.
Még mindig jó élni. Jó nézni az Anyu arcán a leveleken áttűző napsugarak foltjainak játékát. Jó dolog, hogy már vannak pillanatok, amikor teljesen tisztán látok és felvillan előttem a szemüveg és szenvedés nélküli nézés lehetősége. Ilyenkor örömben mártózik a szívem és virágokat fényképezek.

Vörösboros meg mindenes marha

Olyan, de olyan illat van az egész házban… Elképzelni sem lehet nyálcsorgatóbbat.

Mivel napközben egyedül vagyok itthon, néha nem bírom tovább és garázdálkodok egy mennyei kis kaját, csak úgy a saját örömömre. Azért nagyon remélem, hogy a szigorú anyós jelölt is eszik majd a főztömből. Ez a legnagyobb hallgatólagos konfliktus köztünk. Hogy legtöbbször nem ízlik neki, amit csinálok. Bezzeg a fiacskája mindig teleszájjal falja a kajámat. Ki érti ezt?

Vörösboros meg mindenes marha

Mi kell hozzá? Egy szép darab marhacomb, két-három répa, hagyma, zöldség, só és zöldfűszerek (amelyik éppen akad otthon: majoránna, oregánó, zsálya, kakukkfű), fél üveg vörösbor, egy paradicsom konzerv, kevés olaj és darabka szalonna.

Hogyan készül?A húst felkockázzuk, a zöldségeket is nagyobb darabokra aprítjuk. A zöldségeket egy mázas cseréptálba pakoljuk, vagy ha az nincs, akkor egy mélyebb tepsibe. A húst egy kis kiolvasztott szalonnazsíron és olajon megpirítjuk és hozzáadjuk a zöldségekhez. Felöntjük a borral, jó alaposan megfűszerezzük és a paradicsomot is hozzáadjuk. Aztán már csak úgy 3 órát kell kivárni, hogy a hús ízletesre puhuljon. Nálam nemsokára letelik én meg majd éhen halok.

Zab zaba

Mostanában elég gyakran eszem zabpelyhet, persze meglehetősen feltuningolt változatban, csak úgy magában nem valami vonzó a dolog. Nem azt mondom, hogy teljesen kalória mentes az étel, így ahogy én készítem, de minden hozzávaló tele van rosttal, vitaminokkal, nyomelemekkel és hasonló fontos dolgokkal. Főleg azoknak lehet jó, akiknek rendetlenkedik az emésztésük.

Mi kell hozzá? 1 pohár zabpehely, 1,5 pohár víz, 1 pohár natúr joghurt, 1 kanál méz, 1 banán.

Hogyan készül? A zabpelyhet egy tálba öntöm, felöntöm vízzel és két percre berakom a mikróba. Amikor megpuhul, összekeverem a joghurttal, beledarabolom a banánt és rácsorgatom a mézet. Aztán meg jól megzabálom.

Imádok élni!

Imádom a húsvétot, a föld minden ízét összegyűjtő, zsenge, roppanó retekkel, friss salátával és az újhagymával. Mi ez ha nem a színtiszta újjászületés? Imádom a füstölt sonka ízét, ahogy beleivódik a velefőzött tojásokéba.
Imádom az áprilist, mert akkor van a születésnapom és Anyué is, akivel az idén is megünnepelhetjük viszonylag egészségesen.
Ésmég? A simogató, cirógató, bátortalan napsütést. Meg azt az érzést, hogy a tavaly nyáron vett fehér miniszoknya most sokkal jobban áll rajtam.
Imádok délután a vetetlen ágyba kucorodni és napsütésben szunyókálni. És mosolyogni, mosolyogni, mosolyogni.

Újabb projektek a láthatáron

1. Szemműtét lézerrel. Tegnap voltam kivizsgáláson és ismét szembesültem (érted: „szem”besültem) azzal a ténnyel, hogy eszméletlenül rossz a szemem. A jobbik is - 8 és feles. Naszóval, én már akkor is sasnak fogom érezni magam, ha csak úgy egy körülire tudják lefarigcsálni. Volt már közületek valakinek ilyen tapasztalata? Mondjuk elég elszánt vagyok és elég nehéz lenne lebeszélni. Igazából arra vagyok kíváncsi, hogy az az első három nap mennyire kibírhatatlan.
2. Kicsit vidámabb: ugyebár a nászút. Vagyis hogy hová menjünk? Valami sziget lenne jó, na de melyik? Zakintosz? Kréta? Korfu? Tenefirre? Szardínia? Szicília?Ötleteket és élménybeszámolókat kérnék!!!

Gombás tészta

Végre főztem is valamit, persze csak olyan böjtösen, vagyis hús nélkül, hiszen nemsokára húsvét lesz.

Gombás tészta

Mi kell hozzá 4 embernek? fél kiló gomba, 30 dkg tészta, só, bors, szerecsen dió, olíva olaj, 2 gerezd fokhagyma, 1 dl fehérbor, 2 evőkanál tejszín.

Hogyan készül? A gombát ledörgölöm folyó víz alatt és szép nagy darabokra vagdosom. A tésztát bő, sós vízben felteszem főni. A serpenyőben olíva olajat forrósítok, belereszelem a fokhagymát és beledobom a gombát is. Amikor már forrón serceg, ráöntöm a bort is. Amikor a gomba kellemesen megpuhult, de még nem főtt szét, belekeverem a tejszínt. A kifőtt tészát beleforgatom és ha akad valami zöldfűszer, akkor azt is rászórom.

Paradicsomos bab

Mi kell hozzá? 20 dkg szárazbab, 2 dl paradicsomlé, 1 gerezd fokhagyma, 1 kisebb hagyma, pici fahéj, bors, só, evőkanál olíva olaj.
Hogyan készül?A babot éjszakára beáztatjuk, leszűrjük és sós vízben puhára főzzük. Az olajat felmelegítjük, belereszeljük a fokhagymát, beledobjuk az apróra darabolt hagymát. Üvegesen puhára pároljuk, megfűszerezzük, majd a paradicsomlevet is beleöntjük. A forró paradicsomlébe dobjuk a leszűrt babot, jól összeforraljuk. Melegen és hidegen is egészen finom, lehet saláta, köret és főétel is.

Polenta

Egyszer gyerekkoromban a nagyapám vigyázott rám és kukoricadarát főzött nekem. Legalábbis megpróbálta. Azt hiszem, nem túlzok, ha azt mondom, hogy a műve nem aratott osztatlan sikert. Nyúlós volt, „fujtós” és íztelen is. (Micsoda vétkek!) De a polenta az más, a polenta az olasz és amilyen sznobok vagyunk, ettől rögtön jobban ízlik. Persze hívhatnánk puliszkának is, de a lényeg ugyanaz marad, ismerni kell az elkészítésének titkát.
Hozzávalók 2-3 személyre: 2 dl polenta (kukoricadara), 4 evőkanál reszelt parmezán, só, bors, vaj.
Elkészítése: A darát 4 dl vízben áztassuk be, majd 10 perc után szűrjük le. Forraljunk fel 3 dl vizet, adjuk hozzá a polentát, kis lángon főzzük körülbelül 15 percig. A kavargatást nem szabad abbahagyni, mert leég és csomós lesz a végeredmény. Akkor lesz kész, ha elválik az edény falától, de akár kóstolgathatjuk is. Ha megfőtt a puliszkánk, adjuk hozzá a parmezánt, fűszerezzük kedvünk szerint. Ha túl sűrű lenne, időközben is adhatunk hozzá egy kis vizet. Egy kivajazott tepsibe simítsuk a masszát, hagyjuk kicsit meglangyosodni, majd kanállal kiszaggatva tálalhatjuk sült húsok mellé. Elegáns háromszögekre vágva, serpenyőben vagy sütőben megpirítva szendvics alapanyagként szolgál. Kenhetünk rá aszalt paradicsomot, olívakrémet, bármit, ami „olaszos”.

Diós csirke

Szűkszavú, finom eredményű recept következik:
Diós csirke
Mi kell hozzá? Csirkecomb, liszt, olaj, dió, só, bors, szerecsen dió.
Hogyan készül? A combokat megszabadítottam bőrüktől, sóztam és lisztbe forgattam. Kevéske olajban megkapattam, majd felöntöttem egy kis vízzel és fedő alatt puhára pároltam őket. Végül rászórtam a darált diót (jó sokat), borsot és szerecsendiót őröltem rá. Polentával ettük.

Töltött sárgabarack

Tegnap a Nigella könyvében találtam egy izgalmas receptet: nem túl bonyolult, bár egy kicsit hosszadalmas elkészíteni. Jöhet?

Töltött sárgabarack

Mi kell hozzá? 30 dkg aszalt sárgabarack, 6 dl víz, 5 dkg cukor, 2 teáskanál ciromlé, 2 dl tejszín, 10 dkg nem sós pisztácia.

Hogyan kell elkészíteni?A sárgabarackot előző este beáztatjuk a vízbe. Másnap az áztató levet a cukorral felforraljuk, hozzáadjuk a citromlevet, esetleg kardamonnal fűszerezzük. A barackokat egy tűzállóba tesszük, ráöntjük a forró levet, lefedjük és egy órára betesszük a sütőbe. A jó alaposan megfőzött barackot leszűrjük, a levét és a gyümölcsöt is lehűtjük. A tejszínt kemény habbá verjük, a főzőfolyadékkal ízlés szerint ízesítjük. A barackokat óvatosan kinyitjuk, ide nyomózsákkal betöltjük a tejszínt. Végül megszórjuk durvára vágott pisztáciával. Tiszta mediterrán.

Sült almahab

Ma hosszas internetes kutakodás során az alábbi mennyeinek ígérkező finomságra bukkantam:

Sült almahab

Hozzávalók 4 személyre:• 45 dkg golden alma• 40 dkg kristálycukor• 1/2 mokkáskanál mandulaaroma• 5 tojásfehérje

Előkészítés: Az almákat megmossuk, meghámozzuk, négybe vágjuk, magházukat kiemeljük. A gerezdeket falatnyi darabokra vágjuk.

Elkészítés: Az almát nagyobb edénybe tesszük, 4 evőkanál vizet adunk hozzá, és nagy lángon felforraljuk. Mérsékeljük a lángot, az edényt lefedjük, és a gyümölcsöt időnként megkevergetve puhára főzzük (8–10 perc). Hozzákeverjük a cukrot és a mandulaaromát, majd tálba töltjük, hagyjuk kihűlni. Előmelegítjük a sütőt 230 fokra (gázsütő 4-5. fokozat). Nagy tálban a tojásfehérjéket (ha van, kézi robotgép legmagasabb fokozatán) kemény habbá verjük. Műanyag lapáttal a kihűlt almát és a tojáshabot összeforgatjuk. A keveréket 1,5 literes hőálló vagy mázas cseréptálba merjük, és a sütőben kb. 15 percig sütjük. Ezalatt az édesség könnyű lesz, megnő, és kissé megpirul. Kivesszük a sütőből, és azonnal tálaljuk.Forrás: www.mindmegette.hu

Almás és diós pite

Tegnap erősen kifejlődött az alma iránti vágyam, amely végül az alábbi süti elkészítésében csúcsosodott ki. Biztos, hogy jól sikerült, mert már alig két kocka árválkodik a tepsiben. Ráadásul annyira egyszerű, csak egy műanyag pohár kell hozzá, nem kell különleges mérő eszközöket használni.

Ez kell hozzá: 1 citrom, 4 alma, 4 tojás, 2 pohár cukor, 1 pohár joghurt, fél pohár olaj, 2 pohár liszt, 2 teáskanál sütőpor, két marék dió, fél teáskanál őrölt fahéj

Így készítettem: Bekapcsoltam a sütőt 180 fokra, egy nagyobb tepsit pedig kibéleltem sütőpapírral. Az almát lereszeltem. Igen, a héját is benne hagytam! A citrom héját lereszeltem és félre tettem, a levét pedig az almára csorgattam, hogy ne barnuljon meg. Kevés cukorral is összekevertem. Összekevertem a tojásokat a cukorral, hozzákevertem ehhez a joghurtot, beleöntöttem az olajat, beleszórtam a reszelt citromhéjat. A lisztet összeszitáltam a sütőporral és az őrölt fahéjjal, aztán már mehettek is a tésztához. A diót ledaráltam és azt is hozzákevertem a masszához. A tepsi aljába simítottam az almát, majd óvatosan ráöntöttem a nyers tésztát. Fél órára betoltam a sütőbe, mire isteni illatok szállongtak, a süti is megszült. Érdemes kiborítani egy tálra, hogy az alma kerüljön felülre, és viszonylag gyorsan el kell fogyasztani, hogy a gyümölcs leve el ne áztassa a tésztát.

Lustaság - fél egészség

Végre kiderült, van jövőjük a lusta embereknek: német kutatók ugyanis bebizonyították, hogy minél több időt tölt valaki tétlenül, annál hosszabb életre számíthat.
A Frankfurt melletti Fulda University szakembere szerint mindenki rendelkezik bizonyos mennyiségű életenergiával, és az a sebesség, ahogyan ezt felhasználja meghatározza élete időtartamát. Dr. Peter Axt és lánya, Dr. Michaela Axt-Gadermann szerint a nyugodt élet az egészség egyik titka. Ha túlzottan izgalmas vagy stresszes mindennapokat élsz, vagy a testmozgást viszed túlzásba, olyan hormonokat termel a szervezeted, mely rossz hatással lehet a szívre és az érrendszerre. A lustaság segíthet az immunrendszer épen tartásában is, az agyműködést is előnyösen befolyásolja. A kutatók szerint heti két-három órás lassú séta elegendő ahhoz, hogy formában tartsuk magunkat.
Fekete leves:
A Keep Fit Association szóvivője szerint elég szokatlan megállapítások ezek. Szerinte a testmozgás és a fitness javítja a mentális állapotot, és segíti a test és a lélek karbantartását. "Ha mellőzöd mindezt, és túlzásba viszed a lustálkodást, nem teszel túl sokat saját magadért." - cáfolta a német kutatók eredményeit a szóvivő.

Egzotikus csirkemell

A hugocskám vasárnap ezt az izgalmas, különleges és főképp igen-igen fincsi csirkés ételt varázsolta az asztalra. Mivel mi szinte mindig csirkét eszünk, nem árt egy kis változatosság, az új ízek keresése és az új harmóniák megtalálása. Erre biztatnék mindenkit.

Hozzávalók: 80 dkg csirkemell, 5 dl tej, 2 evőkanál kókusz reszelék, 30 dkg ananász, 1 citrom, só, gyömbér, vaj.

Elkészítése: A húst vékonyan felszeleteljük, mindegyik szeletet megsózzuk, őrölt gyömbérrel meghintjük. Az előkészített szeleteket egy kivajazott tűzálló tálba rétegezzük. A kókuszreszeléket és a tejet összekeverjük és a húsra öntjük. Sütőben, közepes lángon puhára pároljuk. Amikor a hús már puha, rátesszük az összedarabolt ananászt és citromkarikákkal borítjuk be. Még tíz percre visszatoljuk a sütőbe és hozzá illatos jázminrizst főzünk.

Hohó!

Végre, végre megjött a hó! Gyerünk hemperegni, hógolyózni, angyalkát csinálni, csúszkálni az úton!
Na jó, inkább bemegyek a városba, tömegközlekedni és magamban mulatni azokon, akik idegeskednek ezek a gyönyörű pelyhek miatt.
Tudom: sapka, sál, kesztyű!

Gyümölcssaláta

Tegnap nagyon csúnya voltam: zsíros kenyeret ettem. Sőt! Két szeletet! Ezért ma igyekszem vezekelni, kiengesztelni a gyomromat.
Reggel csináltam egy hatalmas adag gyümölcssalátát és ezt eszegetem. Aztán persze lehet, hogy estefelé újra rám tör a vágy és magamba tömök egy adag csirkepörit.
Szóval a gyümölcssaláta. Előszedtem minden gyümölcsöt, amit csak találtam a kamrában: két alma, egy ványadt körte, két narancs, négy mandarin és egy banán. Ezeket mind apróra nyiszáltam. Találtam továbbá egy ananász konzervet, így ezt levestül rázuttyintottam a cuccra. Végül egy fél citrom levét is rácsavartam, hogy ne barnuljon meg a sok gyümölcs. Egész jó lett, sokízű, az ananásztól meg édes is. Szinte érzem, ahogy a vitaminbomba végigáramol az ereimet és felszívódik az éhes kis sejtjeimbe. Azok elégedetten mocorognak és még csettintenek is a sejtmembránjukkal…

Sárgarépa főzelék

Még egyszer nagyon köszönöm mindenkinek, hogy felköszöntöttetek a névnapomon. Nekem valahogy ez nem olyan fontos ünnep, otthon inkább a szülinapot ültük meg. Tegnap este újabb Cézar saláta estét tartottunk, úgyhogy annak a receptjét inkább nem írom le.

Viszont ma a rántott husihoz egy tökéletes sárgarépa főzeléket alkottam. Kéretik nem fintorogni. Nekem ízlik. A répa kellemesen megőrzi állagát, édeskés, de mégis friss ízét.

Sárgarépa főzelék

Hozzávalók: 1 kg fiatal sárgarépa, kevés olaj, cukor, só, bors, szerecsendió, 2 dl tej, 1 evőkanál liszt, 1 dl tejszín.

Elkészítése: A sárgarépát meghámozzuk, karikákra gyaluljuk. Egy lábosban kevés olajat forrósítunk, ezen pároljuk cukor és só hozzáadásával a répakarikákat. Ha már kezd megpuhulni, a tej és a liszt keverékével besűrítjük. Miután a főzelékünk jól kiforrt, hozzáadjuk a tejszínt is. Frissen őrölt borssal, szerecsen dióval ízesítjük.

Hagymás rokfortos lepény

Névnapomra egy igazán mámorító szakácskönyvet kaptam: Ízvarázs. Gyönyörű képek, ötletes, egyszerű receptek. Igazi nyálcsorgatás beindító, haskorgást indukáló mű. Teljesen belefeledkeztem. Egyetlen, ám igen nagy hibája, hogy a hozzávalók nagy többsége igen nehezen beszerezhető kicsiny településünkön, de talán egy nagyobb bev. központnak kikiáltott hangyabolyban árulnak csillagánizst…
Igyekeztem kiválasztani az egyik leginkább hozzáférhető, éppen ezért el is készíthető receptet:
Hozzávalók: 30 dkg leveles tészta, 2 evőkanál olaj, 4 vöröshagyma, egy citrom reszelt héja, 20 dkg rokfort, 10 dkg olajbogyó, kakukkfű, bors.
Elkészítése: A tésztát enyhén lisztezett deszkán 3 milliméteresre nyújtjuk, körülbelül olyan alakúra, mint a rendelkezésre álló tepsink, amelyet sütőpapírral kibélelünk és belesimítjuk a tésztát. A töltelékhez felkarikázzuk a hagymát, olajat forrósítunk és úgy 20 percig sütjük benne a hagymát, hozzáadva a citrom héjat és esetleg némi sót. Időnként megkevergetjük, hogy ne égjen oda. A rokfortot a tészta tetejére morzsoljuk, rászórjuk a hagymaragut, az apróra vágott olajbogyót. Borssal és kakukkfűvel fűszerezzük. 25-30 percig, 200 fokra előmelegített sütőben sütjük. Ha megsült, melegen tálaljuk.

Cézar saláta

A Cézar saláta tetszőleges mennyiségben az alábbiakat tartalmazta nálunk:

Jégsaláta, keményre főzött tojás, tonhal (konzerv), pirított kenyér kockák, parmezán sajt.

Az öntetet citromléből, olíva olajból, mustárból mixeltem hozzá. Persze egy kis só sem árt, amit azonban szardella paszta hozzáadásával bőven kiváltható.

A tonhalat fel lehet váltani apróra vágott, pirított csirkemell falatkákkal is. Szóval ez pont egy olyan saláta, amit a frizsiből előkandikáló hozzávalókból tetszőlegesen összedobható.

Ha jól tudom, az eredete is valami ilyesmire vezethető vissza. Cézar úr, egy Hollywoodi szálloda chef-je egyszer kénytelen volt a későn jövő vendégeket a „maradékkal” jóllakatni. Ez lett ez a hírös saláta.

Köd

A tegnapi köd csúnyán belemászott a fejembe. Megül a tarkómon, a hajam alatt és valami szívet ökölbe szorító szomorúságot borít rám. Most valahogy jobb otthon, mint itthon. Félek, hogy életem két részre szakad, amelyet csak egy fehér-lila vonat köt össze egymással. Igen, ott úgy érzem, hogy élek, itt meg csak a bezártságot. Tegnap vártam és ültem. Néztem az embereket, ahogy mennek. Csúnyák voltak. Idegenek. Nem ismertem őket. A szagukat, a formájukat. Eszelősen várom a tavaszt. Mennék Párizsba, borról tanácskozni és sétálgatni a giccsesen csordogáló Szajna partján. Úgy utaznék egyedül, olyan menő fiatal csajsziként. Tegnap a Mangóban megjelent az új tavaszi kollekció. Rózsaszín, világos zöld, türkiz. A szívem szétrobban, olyan messze van még a virágrobbanás.

Proja

Amikor Szabadkán leledzem, gyakran veszek a péknél egy egyre divatosabb kukoricás bucit. Ez a szerb proja, amit még itthon nem csináltam, de gondoltam az interneten talált recepteket próba-szerencse alapján megosztom veletek.
Hozzávalók: 4 dl kukoricaliszt, 2 dl fehérliszt, 2 kiskanál sütőpor, 1 kiskanál só, 5 dkg túró, 1 dl olaj, 2 dl joghurt vagy aludttej, 1 dl tej, 4 tojás.
Elkészítése: Minden száraz hozzávalót összekeverünk, majd hozzáadjuk a nedveseket is és addig keverjük, míg egynemű masszát kapunk. A sütőt 250 fokra előmelegítjük. A tésztát tepsibe simítjuk vagy muffin sütőbe adagoljuk, ekkor azonban 5 perccel rövidebb ideig sütjük, mint a rendes 20 perces sütési idő. Ja igen, és ne felejtsük el kivajazni előtte a tepsit.

Dörmögés a békákról, rákokról és egyéb rózsaszín élőlényekről

Dörmögés a békákról, rákokról és egyéb rózsaszín élőlényekről Tegnap este véletlenül a Szulák só elé keveredtem, ahol mint azt bizonyára sokan látták az ország főembere osztotta bájos kis történeteit az inflációs célok, lendületben az ország és hasonló okosságok helyett. Így, első ránézésre tök kedves volt, meg minden, de egy idő után már túl kedves lett. Rózsaszín. Fél a békától... nagy szám, most úgy őszintén. Nekem nincs szükségem a miniszterelnök magánéletére, ahhoz, hogy teljes életet éljek. Ő nem egy mega, hiper és szuper sztár, könyörgök!
A rákról szóló fejezet meg egyenesen a pokolba kergetett idegileg. Mivelhogy nem volt neki rákja, nem kapott sugár terápiát meg jó kis kemo mérgeket. Ha ez neki szembenézés a halállal, akkor sok mindent nem hiszek el ennek a rendkívül kedvesnek látszó személynek.

Itthon

De jó dolog is hazajönni!
Előszedtünk egy nagy zacskó húsos töpörtyűt a frizsiből, volt friss kenyér meg rengeteg savanyú uborka. Kell ennél több?Remélem azért a rémálmok elkerülnek...

Bab

Ennél télibb ételt nehéz elképzelni: tömör, egyszerű, melengetően sok. Következzen tehát a bab, ahogyan én készítem. Teljesen saját fejlesztés.
Hozzávalók két személyre: 20 dkg száraz bab, 30 dkg füstölt tarja egészben, két sárgarépa, só, őrölt piros paprika.
Elkészítése: A babot egy éjszakára beáztatjuk, majd leszűrjük. Egy méretes lábosba tesszük a babot, a tarját, a megpucolt répákat. Mindent egészben hagyunk, jól megfűszerezzük. Majd felöntjük annyi vízzel, hogy ellepje. Körülbelül másfél két órát főzzük, attól függően, hogy milyen a bab. Időközben többször felöntjük vízzel, hogy oda ne égjen. A végén krémes babszemeket, lágy, édes répákat és fenségesre főtt húst keressünk a lábasban.

Nemzet aranya

Hát… nem mondhatnám, hogy a legjobban érzem magam. Nagy elbizakodottságomban meg voltam győződve róla, hogy én soha nem kapom el ezeket a téli vírusos-bacilusos nyavalyákat. Legalábbis eddig sose kaptam el. De most!
Tegnap este már olyan szinten fájt a fejem, hogy alig láttam. Ez szerencsére elmúlt. S mivel a drágámat vártam a városban, egy tök jó fejfájás csillapító gyógyszert is felfedeztem. (Valaki benevezhetne a kémiai? orvosi? Nobel díjra).
Szóval megnézem a Nemzet aranya című filmet. Tök jó! Vicces, mulatságos, érdekes is, már amennyire az amerikaiak saját történelemi legenda író próbálkozásai érdekesek lehetnek. Kicsit ciki, hogy a kétszáz éves dokumentumokat úgy igyekeznek beállítani, mint valami ókori kincset. Az alapötlet pedig kísértetiesen hasonlít a Da Vinci kódra. Persze én imádom a kaland filmeket, különösen az ilyen kincskeresőseket. A kedvencem a tipikusan mai fiú mellékszereplő volt, aki mindig fricskát adott a mindent tudó, folyton okosakat mondogató Nic Cage-nek. És folyton rinyál, különösen a lépcsők miatt. Ez számomra szintén szimpatikus tulajdonság, nem lehet mindenki bátor akcióhős. Ugyebár?

Skót palacsinta

Nagyon ennék már palacsintát, ezért előkotortam egy egészen különleges receptet, amit a szakácskönyv skót palacsintaként emleget, de szerintem inkább amolyan amerikai típusú. Ilyet szoktak a filmekben reggelire enni.
Hozzávalók: 12 dkg sütőporos liszt, 2 kávéskanál porcukor, 1 tojás, 1 evőkanál olvasztott vaj, 1 dl tej, olaj a sütéshez.
Elkészítése: Szitáljuk a lisztet egy tálba, és keverjük hozzá a cukrot. Adjuk hozzá a felvert tojást, az olvasztott vajat és egy kis tejet. Fokozatosan keverjük össze, és apránként öntsük hozzá a maradék tejet, hogy sűrű, sima tésztát kapjunk. Forrósítsunk fel egy serpenyőt, és kenjük ki egy evőkanálnyi olajjal. Kanállal csorgassunk egy-egy adag nyers tésztát a serpenyőbe, hogy kis kerek, a szokásosnál vastagabb palacsintákat kapjunk. A serpenyőben úgy 4 kis palacsintát süthetünk egyszerre, de ügyeljünk arra, hogy elegendő hely maradjon közöttük, és könnyen meg tudjuk őket fordítani. Süssük kb. 2 percig, amíg kezdenek megszilárdulni, és a felszínükön buborékok jelennek meg. Ekkor fordítsuk meg a kis palacsintákat, és süssük őket még 1-2 percig, hogy a másik oldaluk is aranybarnára piruljon. Süssünk újabb adagokat, amíg elfogy a tészta. Juharsziruppal, mézzel, gyümölcsökkel vagy lekvárral fogyasztva igazi csemege.

Csak egy rövid dörmögés arról, hogy milyen népszerű a könyvem a távoli Szabadkán.

Vittem ajándékba egy példányt annak a papnak is, aki majd a drágámat készíti fel a bérmálkozásra, hogy összeházasodhassunk. Amikor másodszor mentünk, így panaszkodott:- Nagyon tetszett a könyv, arra gondoltam, hogy a karácsonyi misén idézek is belőle a prédikációmban. Kerestem az íróasztalomon, az egész szobát feltúrtam, de nem találtam. Valaki „kölcsönvette”. Így aztán Füleki atyának kétszer adtam könyvet.