Oldalak

Hűtőrablás

Nagy hűtőrablónak tartom magam, ami azt jelenti, hogy alapvetően a mélyhűtőben felhalmozott félkész ételekből alkotok. Jönnek a vendégek és a gyermek maximum fél óra figyelem kiesést engedélyez? Akkor bizony jöhet egy:
Curry-s csirke
Az igazi félkész kajákat kifejezetten utálom, a beléjük kevert rengeteg adalék, tartósítószer és állomány javító miatt. De főleg és alapvetően az unalmas mellékíz miatt, amit a sok műanyag okoz. Igazi fűszerekre és igazi ízekre vágyom még akkor is, ha az élelmiszeripar áldását élvezve előre megdolgozott cuccokat használok fel. Éppen ezért a fagyasztott cuccok ideálisak, mert már össze vannak darabolva, meg vannak mosva, sokkal gyorsabban megfőnek és csak fűszerezni kell őket.
Mi kell a sárgára fűszerezett csirkéhez? Személyenként fél csirkemell filé, joghurt, kókuszreszelék, mandula, kiskanál currypor, só, bors, olaj a sütéshez. A körethez rizs, szójaszósz, vegyes fagyasztott zöldség: brokkoli, karfiol, bébirépa, borsó.
Hogyan készül? A csirkemellett falatnyira kockázom, megsózom és borsozom. A joghurtot összekeverem a curryporral, kókuszreszelékkel. Egy szerpenyőben olajat hevítek, átpirítom a húst, hozzáadom a mandulát. Amikor kellemesen megpirult, ráöntöm a joghurtot és alaposan átforralom, hogy egy picit megpuhuljon a hús. A körethez sós vízben megfőzöm a rizst, előkapok egy másik serpenyőt és beleborítom. Szójaszósszal fűszerezem, de vigyázok, hogy el ne sózzam az ételt. Végül érintőlegesen, hogy a zöldségek ne törjenek össze, belekeverem a mikróban 5 percig párolt vegyes zöldséget.Így pont fél óra alatt a végére lehet járni egy ázsiai ihletettségű, ámde nem túlzottan autentikus vacsorának.

Hétvégi portya

A keresztelő alkalmából a család és kapcsolódó részeinek férfitagjai igazán kitettek magukért, ami a főzést illeti. Apu kakaspaprikást készített tejfölös galuskával, amiből bármennyit meg tudnék enni. Jövendő sógorom illatos, omlós sült kecskecombbal örvendeztetett meg bennünket, a Bálint meg túrós palacsintát sütött. Szóval ettünk ám rendesen.
Most mégis inkább a Magda néni receptjét vázolnám, hiszen ez a túrós finomság erre felé nem túl ismert.
Gibanica
Mi kell hozzá? 20 réteslap, 25 dkg érett túró, 25 dkg sima túró, 2 dl zsíros tejföl, 3 + 5 tojás, só, olaj, ásványvíz.
Hogyan készül? Egy nagyobb, magas falú tepsit kiolajozunk, 2 réteg tésztával kibéleljük, 2 lapot pedig félreteszünk, mert ezzel fogjuk lefedni a tetejét.
A töltelékhez összekeverjük a villával összetört kétféle túrót, a tejfölt és a 3 tojást. Némi ásványvízzel lazítjuk a tölteléket, és ízlés szerint megsózzuk. A tésztalapokat összegyűrjük és megforgatjuk a töltelékben. A tölteléktől maszatos tésztacsomókat a tepsibe tesszük és ha marad még egy kis túrós keverék, azt a lapok közé dugdossuk.
Végül az egész tésztás-túrós gubancot befedjük az utolsó lappal, kevés olajjal megcsöpögtetjük. Az így összeállított tésztát éles késsel nagyobb kockákra vágjuk. 5 tojást felverünk és ráöntjük, hogy a tojás a kockák közötti hézagokba belefolyjon. Jó fél órán keresztül sütjük 200 fokos sütőben. Lehetőleg forrón tálaljuk, de később hidegen is fogyasztható.

Szóaratás és cséplés

Tájkép aratás után, avagy a boldogság tanulható
Harmincadik születésnapom reggelén támolygok a konyha irányába. A kanapén valaki horkol, sörsárga post-it cédula zizeg ütemesen a kezében, ahogy vörös csíkokat vakar hasának szőrszálai közé. Az írás – talán egy csaj telefonszáma? – elmosódott a ragacsos ujjak szorításában. Egy röffenés után szerelemről és metafizikus elliptikáról motyog.
Csak reménykedni tudok, hogy a nyelőcsövemen végigszántó kávé forrósága szilárdabb tákolmánnyá barkácsolja kocsonyás állagom. A tejszínhab spay-t meg egyenesen a számba fújom, a levegőbuborékos lágyságtól felfúvódnak a pofazacskóim. Kegyelemért könyörögnék immár, miközben baltával szétvert agyvelőm apró fürtjei ritmikusan rezegnek, ahogy nyulak, borzok, vadászgörények és mindenféle aranyos, szőrös állatok kórusa skandálja a sarokból: „jaj-jaj”.
A kijózanítóan hideg radiátornak támaszkodom, de nem kerülhetem el a szembesítést a hangulattal. A pulton a marcipános torta finom eleganciával szétcsúszott romjai már nem mállanak tovább, de a kókuszos muffin morzsáiba sikerül beletenyerelni.
És mit tehetnék? Ösztönös menekülésvágyamat egy korsó narancslébe fojtom, előszedem a szeretetsárga gumikesztyűt meg az ilang-ilanggal dúsított tisztítószert. Osztán munkára! És micsoda, előre nem sejtett, bájos meglepetések várnak még rám: lerágott csont és lerágott almacsutka, egy helyes, ámbár öklendezésre késztető kukaccal egyetemben a mosógép dobjában hever, békés egyetértésben a hamutartóval, amelyen a világ nagy rejtélyeinek folytán a „Petőfi Sándor Kaszárnya” olvasható.
Hogy miért hajt az átkozott kíváncsiság újabb és újabb szemétkalandok irányába? Talán, hogy lokalizáljam végre azt a semmi kis csodát, amit a kitakarított lakásban rejlő rend illúziója hozhat. De mégis ki a fene dörgölte szét azt a három naspolyát kedvenc viharkabátom hajtókáján?

Póré parádé

Meleg babsaláta, amely lencsével is egészen kitűnő lenne
Jó kis téli salátára vágytam és el is készítettem magamnak: elérhető, egyszerű hozzávalók, összesimuló ízek, kellemes melegség.
Mi kell hozzá? 1 konzerv fehérbab natúr lében, 1 póréhagyma, 10 deka szeletelt bacon, 2 sárgarépa, 0,5 dl fehérbor, 10-15 szem kapribogyó, 1 evőkanálnyi vaj, bors.
Hogyan készül? A babot átöbíltem és lecsurgatom róla a vizet. A pórét felkarikázom, a sárgarépát pedig 4-5 centi hosszú, vékony csíkokra metélem. A serpenyőben először megsütöm a bacont, hogy jó ropogós legyen, aztán félre teszem, csak a zsírja maradjon. Ezen megfuttatom a póréhagymát, majd szintén félreteszem. Jöhet a répa, amelyre ha egy kis színt kapott leheletnyi fehérbort öntök, majd lefedve párolom 5 percig. Az a jó, ha még ropogós marad az zöldség, olyan harapni való. Ha ez is megvan, rászórom a babot, visszateszem a póré karikákat, beleszórom a kicsit összevágott kapri bogyókat is. Sózni nem kell, viszont a frissen őrölt bors kifejezetten jót tesz ennek a meleg salátának. A végén beledobálok vajdarabkákat, éppen csak, hogy selymesen rásimuljon a többiekre. A korábban kisütött "baconchips" kerül a legtetejére és már lehet is lakmározni.
Pórés tésztamártás
Elég gyakori jelszó az nálunk, hogy "úgy ennék egy jó tésztát". Így aztán én folyton alkotok, újabb és újabb mártásokat.
Mi kell hozzá? 1 póréhagyma, 2-3 evőkanál olívaolaj, 10 deka füstölt sonka, 1 kisebb doboz főzőtejszín, tárkony, só, bors és természetesen tészta, mondjuk penne, vagyis tollhegy tészta. Na meg egy adag reszelt parmezán.
Hogyan készül? Amíg a tészta kifől, felkarikázzuk a póréhagymát és a felforrósított olívaolajon megfuttatjuk. Ha túl forró a serpenyő, a hagyma könnyen megég, mi pedig azt szeretnénk, ha inkább puhulna. Egy pici sót érdemes rászórni, hogy könnyebben megadja magát.Amikor már szimpatikus a póré állapota, rádobjuk a felcsíkozott sonkát, átforgatjuk és felöntjük a tejszínnel. Fűszerezzük, összeforraljuk és belezuttyintjuk a tésztát. Nagy adag parmezánnal a tetején érdemes fogyasztani.

Bébipapi updated

Ez az updated nem az a bizonyos, hanem azt akarja jelenteni, hogy tovább fejlesztett változat következik. Ugyanis imádjuk a zabpelyhet, de néha egy kicsit unalmas a maga egyszerűségében. Így aztán azt találtam ki, hogy sült banánnal teszem egy kicsit izgalmasabbá a vacsoránkat.
Mi kell hozzá? Személyenként 1 banán, 2 kiskanál cukor, 1 kiskanál vaj, 1 pohár zabpehely, fél pohár víz, 1 pohár natúr joghurt, némi méz és őrölt fahéj.
Hogyan készül? A zabpelyhet vízzel a mikróba dugom úgy 2 percre, hogy jól megpuhuljon.
Közben felforrósítom a vajat, a banánt pedig egyszer hosszában és egyszer keresztben felvágom és a forró vajba teszem, hogy egy picit megsüljön. Egyszer megfordítom sütés közben és ekkor rászórom a cukrot. Csak addig hagyom a tűzön, amíg a cukor épphogy csak elkezd karamellizálódni, azaz barnulni.
A puha zabpelybe belekeverem a joghurtot, megszórom fahéjjal és rácsorgatok egy kis mézet. Így épp annyira kihűl, hogy kanalazható legyen. A tetejére kerülnek a megpirult banándarabok és máris kész az 5 perces vacsora.
Ui: Szolgálati közlemény: Sajnos a Mozzillám nem engedi, hogy képeket tegyek fel, de majd igyekszem valami áthidaló megoldást találni.
Ui2: Még mielőtt megkapnám a magamét, kijelentem, hogy nem a 3 hónapos kicsit tetetem ezzel, hanem Apaszuszit.

Barackos süti

Amikor terhességem alatt némi vércukor szint problémával küzdöttem, természetesen teljesen rá voltam kattanva az édességekre. Mivel az értékek nem voltak félelmetesek, nem is vettem annyira szigorúan a diétát, csak éppen nem zabáltam két marékra a cukrot.
Pillanatok alatt kitanultam, hogy mely élelmiszer mennyi szénhidrátot tartalmaz, melyik szívódik fel lassan és melyik gyorsan. Némi számolgatás előzte meg minden sütögetésemet és a boltokban is alaposan tanulmányozgattam az ételeken lévő táblázatokat.A magokat például szinte büntetlenül rágcsálhattam, illetve amikor sütésre került a sor, liszt helyett őrölt mogyorót, mandulát használhattam. A fehér cukrot – mivel az édesítőszereket mindig is utáltam – felváltotta a gyümölcscukor, amely legalább lassan szívódik fel. Ezen kívül leszoktam a túlságos édesítésről és egyszerűen élveztem az ételek eredeti ízét.
Ebben az időszakban, egyrészt azért, mert ráértem, másrészt mert így pontosan tudtam, hogy mit eszek meg, sokszor sütöttem valami finomat. Ez a barackos süti, amelyet egy angol főzős magazinban találtam a friss gyümölcs miatt tipikusan nyári csoda, de persze befőttel is elkészíthető. A liszt nagy részét pedig őrölt mandulával helyettesítjük, illetve a túró ad kellemes állagot a tányérra kerülő szeleteknek.
Mi kell hozzá? 250 g túró (vagy ricotta), 140 g vaj, 4 tojás, 225 g gyümölcscukor, 250 g liszt, 1 csomag sütőpor, 200 g őrölt mandula, 10 sárgabarack, 50 g szeletelt mandula.

Hogyan készül? A sütőt előmelegítjük 190 fokra. Összekeverjük a túrót, a vajat, a tojásokat és a cukrot. A hozzávalókat érdemes legalább egy órával korábban kivenni a hűtőszekrényből, hogy ne hideg alapanyagokkal dolgozzunk. Külön elegyítjük a lisztet, sütőport és darált mandulát, majd a túrós masszába forgatjuk. Egy magasabb falú tepsit kibélelünk sütőpapírral, kivajazzuk, majd belesimítjuk a tésztát. A félbe vágott sárgabarackokat elrendezzük a tészta tetején, végül pedig rászórjuk a mandula szeleteket.
Körülbelül egy órán keresztül sütjük, amíg a tészta megemelkedik, aranybarna árnyalatot kap, a barackok pedig besüppednek és a forróságtól karamellesre löttyednek.

Doce Rio

Itt jártak a hugom brazil barátai, akikkel a kicsi a világ jelszó alapján még Arkansasban ismerkedett meg. Ők bejárták fél Európát, én pedig barangolásra indultam emlékeim között. Két évvel ez előtt a nyúlós, csúszós novemberből a tizenpár órás repülés után, hirtelen Rio de Janeiro-ban találtuk magunkat. Kulináris - és persze minden más - értelemben ez maga volt a csodaország. A világ legfinomabb marhahúsát ettem itt, nem is egyszer. Imádtam a sajtos, sült golyóbisokat, a sajtos rizst, a csokis pizzát, a zöld kókusz levét, a cukornádból préselt üdítőt. Ismerőseink segítségével alaposan bejártuk az összes turista látványosságot és a legjobb evős helyeket. Miközben a drágám dolgozott - mert alapvetően azért mentünk - én nem nagyon mertem egyedül elindulni sehova, de a szállodában sem akartam kuksolni. Így néhány délelőttöt egy bevásárlóközpontban töltöttem. Nekem ez is roppant érdekes volt: idegen emberek között kóstolgattam az életmódjukat. És az ételeiket, természetesen. Volt ott egy hatalmas könyvesbolt, az egyik sarkában kellemes kávézóval. Itt ücsörögtem, kezemben a frissen szerzett 2 kilós, brazil konyhát bemutató szakácskönyvemmel, amikor az alábbi édességet kanalaztam.
Mangós tejdesszert
Mi kell hozzá? 1 csésze tej, 1 csésze cukor, 1 mangó, fél citrom leve.
Hogyan készül? A mangót meghámozzuk, húsát lefejtjük a magról és villával összetörjük. Rácsorgatjuk a citrom levét, majd hűtőszekrénybe vagy mélyhűtőbe tesszük, amíg elkészül a tejes krém. A tejből és cukorból körülbelül 1 órán át tartó forralással sűrített tejet készítünk. A vége felé már folyamatosan kevergetni kell, hogy nehogy odakapjon. Mivel az így besűrített tej igencsak kedvelt brazil csemege, természetesen készen is megvásárolható, nagyon hasonlít a nálunk kapható változatára, úgyhogy akár azt is használhatunk. Amikor a sűrített tej kissé kihűlt, egy kisebb pohárkába halmozunk a jéghideg mangóból, majd a tejes masszával felváltva csíkosra rétegezzük a desszertet. A gyümölcs savanykás, telt zamatait jól kiegészíti az édes, krémes fehérség.

Muffinosdi

Van ugyebár ez az alaprecept, amit aztán mindig a kéznél lévő hozzávalókkal teszek személyesebbé. Tegnap egy kókuszos és egy csokis változat készült. Ez utóbbi lett a nagy kedvenc, talán a belekerülő narancsos csokidarabkáknak köszönhetően, amelyekre csudajó ráharapni.
Az alap:
1 natúr joghurt, 3 tojás, 1 pohár cukor, fél pohár olaj, 2 pohár liszt, fél csomag sütőpor.
A hozzávalókat egy kanállal alaposan összekevertem. Nem kell hozzá még mixer sem, öt perc alatt megvan az egész. Az egyik adaghoz hozzáöntöttem még 1 pohárnyi kókuszreszeléket, a másikhoz meg 4 evőkanál kakaót meg fél tábla összetört csokit.
Azt hiszem egyik sütinek sem ártott meg, hogy felfedeztem egy jóféle, igazi vanília darabokkal dúsított vaníliás cukrot is, amit mostanában minden édességbe teszek.
Egy adagnyi kevercset, ami ezúttal jó sűrű lett, 12 papírkosárkával kibélelt muffin sütőbe adagoltam. Az a jó, ha nincsenek tele a lyukak, mert a tészta alaposan megdagad, ugyebár. 20 perc alatt, 180 fokos sütőben pedig jól meg is sül. Aztán csak annyi a dolgunk, hogy kitegyük a vendégek orra elé, akik gyorsan befalják majd az illatos halmocskákat.

Altató

Van abban valami bumfodi báj, amikor az ember az anyósától származó rizses lecsót kanalazza a tévé elé heveredve, mert a gyermek éppen kimerülten szundikál. A kora délutáni műsorsáv felhozatalát inkább nem részletezném, mert végül mindig az imádott Paprikánál kötök ki. Már rutinszerűen nyomtam be az 53-ast. A képernyőn egy rózsaszín inges pasi. Őt még nem is láttam, valami új - örvendeztem. Aztán gyanús lett a csönd. "Megpirítjuk a gyöngyhagymát" mondta, majd fél percen keresztül kevergette a legnagyobb hallgatások közepette. Ő a Nők Lapja által szponzorált legújabb sztárszakács. Oké, a receptek tök jók. Például a libamellhez gyöngyhagymás, aszalt meggyes mártás. De megnézte valaki ezeket a felvételeket, mielőtt műsorba kerültek? Van egy olyan érzésem, hogy a szerkesztők is bealudtak az első 3 perc után, így szegény Tamás teljesen magára maradt a konyhában, zavarában pedig nyúlkál össze-vissza, laaaassan beszél és még véletlenül sem néz a kamerába. Nem baj, legalább én szundítottam egy kellemes húsz percet. Mire a gyermekem megfelelő hangerővel jelezte, hogy itt az újabb etetés ideje, a sült libamell is csak elkészült.

Üdvözlet

Amit ígérhetek: Sok finomság receptekkel, kalandozások éttermekben és ismerősök konyhájában. Írások írókról, könyvekről és egyéb okosságokról.
Rengeteg dicsekvés és ömlengés szeretett Szuszi Haverról, aki ma 11 hetes és Szuszi Apuról, aki kicsit több.
Egyszóval kezdődik az NLCafés blogolás!