Oldalak

Betyáros bableves

A nyom nélkül eltűnt betyáros bableves receptjét pótolom ezúton is. A recept a kedvenc 33-99-es könyvek egyikéből származik és igencsak tetszett az egész családnak.

Mi kell hozzá? 50 dkg zöldbab, 15 dkg füstölt szalonna, 15 dkg sonka, 1 hagyma, 2 paprika, 2 paradicsom, 2 dl tejföl, 2 kiskanál őrölt paprika, só, bors.

Hogyan készül? A hozzávalókat ízlés szerint összedaraboljuk. A paradicsomot héjától megszabadítjuk, magjait kiszedjük és úgy vágjuk össze. A szalonnát zsírjára pirítjuk és kiszedjük. A kiolvadt zsírra dobjuk a hagymát, átforgatjuk, megpároljuk. Rászórjuk az őrölt paprikát, összeforgatjuk és hozzáadjuk a zöldbabot és paprikát. Egy kicsit pároljuk, majd felöntjük kb. 1 liter vízzel. Amikor felforrt beleszórjuk a paradicsom és sonka darabkákat. Fűszerezzük. Amikor a zöldbab megpuhult, belekeverjük a levesbe a tejfölt is és még egyszer felforraljuk. Nagy adag petrezselyemmel megszórva tálaljuk.

Ropogós, de mégis puha sertéskaraj

Mi kell hozzá, hogy két ember jóllakjon? fél kilós karaj, csont nélkül, só, bors, boróka bogyó, olaj.

Hogyan készül? A boróka bogyót és a szemes borsot, sóval együtt egy mozsárban összetörjük és a hús felületébe dörzsöljük. Az olajat felforrósítjuk és a húst minden oldalán pirosra sütjük. Egy tűzálló tálra tesszük és negyed órára betoljuk a forró sütőbe is, hogy belül is kellően átsüljön. Végül olyan vékony szeletekre vágjuk, amennyire csak ügyességünk és a késünk éle engedi. És hozzá? Sokízű babEgy babkonzervet beleszórunk abba az olajba, amiben a hús sült. Egy tálkában összekeverünk 2 evőkanál ketchupot, 1 evőkanál szója szósszal és 4 evőkanál vízzel. Ezt a babhoz öntjük, sózzuk és borsozzuk. Jó alaposan összeforraljuk és a sült hús mellé kínáljuk. Főztem hozzá egy kis spagettit is, csak hogy éhen ne haljunk. :-)

Rakott krumpli

Egy kis hús, egy kis zöldség, amelyből nagy rakást rakunk. Egyszerűen, gyorsan összekeverjük, egymásra pakoljuk a hozzávalókat, aztán egy-két órára betoljuk a sütőbe. Akár meg is feledkezhetünk róla. Az egytálételek készítése nem ördöngösség, és annak, aki sok kosztost táplál a legnagyobb segítség.

Hozzávalók: 1 kg héjában főtt krumpli, 20 dkg kolbász, 4 kemény tojás, 2 friss tojás, 2 dl tejföl, só.

Elkészítése: A hozzávalókat felkarikázzuk, egy tűzálló tálban egymásra rétegezzük. Alul-felül krumpli legyen, mert ez szépen elfedi és összetartja az ételt. Minden réteget meglocsolunk tojás-tejföl keverékkel. A rakott krumplit fél órán keresztül forró sütőben sütjük. Ez idő alatt a tojásos-tejfölös keverék megdermed és összefogja a „rakást”. A kolbász ízei, piros zsírja pedig kiolvad és csodálatosan ízessé varázsolja az étkünket.

Borjúszelet nektarinnal és gorgonzolával

Tegnap este fogtam néhány borjú comb szeletet (persze bélszín jobb lett volna, de ez volt itthon). Jó alaposan megborsoztam, majd forró vajban pirosra sütöttem a külsejét. Aláöntöttem egy fél pohárnyi vizet és puhára pároltam a húst. Amikor már kellemesen porhanyós lett, kiszedtem egy tányérra, a forró szeletekre pedig gorgonzolát morzsoltam. Két nektarint felszeleteltem, beledobtam a serpenyőbe. Amikor az egyik oldala megpirult, megfordítottam minden szeletet, ráöntöttem 4 evőkanál balzsamecetet, elsisteregtettem a levét, végül még némi vajat is hozzáolvasztottam. Végül kedvemre való módon, tehát nem túlságosan, megsóztam.
Ennyi idő alatt a hús sem hűlt ki, így rögtön lehetett is enni: gorgonzolás borjú szelet, balzsamecetes nektarinnal. Az egyszerűség kedvéért kenyeret ettünk hozzá, mert azzal fel lehet itatni a szaftot. Írhatnék mindenféle szuperszonikus jelzőket, de legyen elég annyi, hogy nekem nagyon ízlett.

Kuszkusz pirított zöldségekkel

Van úgy, hogy az ember szinte odaragad a tévé elé, de azért enne is valami finomat. Becs szóra, ezt az ételt két reklámszünet alatt simán el lehet készíteni, tehát összesen 10-15 perc munka kell hozzá. Mehet?

Hozzávalók 2 személynek: 1 dl kuszkusz, 2 dl víz, 2 kisebb cukkíni, 1 padlizsán, só, bors, kedvenc zöldfűszered (nálam ez az oregánó), olívaolaj, citromlé, joghurt.

Elkészítése: Legelőször is be kell izzítani a sütőt, közepes hőmérsékletűre. A kuszkuszt egy nagy tálban összekeverem a vízzel és állni hagyom. A zöldségeket megmosom és kábé centi vastag szeletekre vágom. Egy tepsibe alufóliát terítek, amelyre szépen egymás mellé fektetem a zöldségeket. Megszórom fűszerekkel és minden szeletre pár csöpp olívaolajat csorgatok. Egy újabb alufólia réteggel lefedem és mehetnek is a sütőbe. A kuszkusz a mikróban 2 perc alatt megfő, de ekkor már kezdődik a film következő része, ezért bent is hagyom a dobozban, had igya magába, ha esetleg maradt még itt-ott némi víz.
Húsz perc múlva térek vissza a konyhába, amikor már isteni fűszeres illat kúszik elő a sütőből. Kiveszem a megpuhult, picit meg is pirult zöldségeket és a kuszkuszos tálba pakolom őket. Jól összekeverem, megkóstolom, némi citromlét és fűszert szórok rá. A joghurtot nem keverem bele, mert elhűl tőle, inkább mellé kanalazom és már rohanok is vissza a tévé elé. Ha igazán ráérsz, keverj a joghurtba mentát és fokhagymát.

Cukkíni leves

A bolgár konyhában olyan leveseket is találunk, ami a magyar konyhában szinte elképzelhetetlen kombinációkat tartalmaz. Kinek juthatott eszébe, hogy a cukkíniből levest is lehet főzni? Méghozzá milyen ínycsiklandót!


Mi kell hozzá?2 nagyobb cukkíni, 5 dkg rizs, 1 közepes hagyma, 2 gerezd fokhagyma, 1 tojás, 1 evőkanál vaj, 1 evőkanál citromlé, 1 húsleves kocka, 1 evőkanál őrölt paprika, 1 evőkanál kapor.


Hogyan készül?A cukkínit nagyobb lyukú reszelőn lereszeljük. Apróra vágjuk a hagymát és a kaprot, lereszeljük a fokhagymát. Egy nagyobb lábosban felforrósítjuk a vajat, rádobjuk a hagymát és üvegesre pároljuk. Megszórjuk az őrölt paprikával, átpirítjuk. Ezután hozzáadjuk a cukkínit, szintén átpirítjuk, majd beleszórjuk a rizst is. Felöntjük körülbelül egy liter vízzel, hozzáadjuk a leveskockát majd negyed órán keresztül főzzük. Ha a rizs és a cukkíni megpuhult, lehúzzuk a tűzről. A levesbe keverjük a kaprot és a tojással elhabart citromlét. Ez után már nem szabad tovább főzni, nehogy a tojás kicsapódjon.

Megjelent Kern Ágnes: A Balkán ízei című szakácskönyvében.

Gombás tésztasaláta

Igaz, hogy tegnap egy XXL pizza elfogyasztása jelentette a teljes kulináris ténykedésemet, de ma ezt készülök elkövetni:
Gombás tésztasaláta
A gomba nagyon kezes kis hozzávaló, egy csomó dologhoz passzol és nyersen, mindenféle sütés-főzési macera nélkül is fogyasztható. Vegetáriánusok számára egyenesen létfontosságú, hogy sok gombát fogyasszanak, a fehérjeszükségletük fedezése céljából a sok ilyen-olyan rántott zöldség helyett.
Hozzávalók 2 személyre: egy marék dió, 150 g rokfort sajt, 150 g csokornyakkendő alakú tészta, 100 g csiperke gomba, egy citrom leve, 1 evőkanál olíva olaj, 1 gerezd fokhagyma, bazsalikom.
Elkészítése: A tésztát enyhén sós vízben kifőzzük, leszűrjük és hideg vízzel átöblítjük, így pillanatok alatt lehűl. A citrom levét kinyomjuk, bazsalikomot apróra vágjuk. Diót összetörjük és megpirítjuk, a rokfortot felkockázzuk, a gombát felkarikázzuk. A tésztát összekeverjük az olajjal, citromlével, zúzott fokhagymával és bazsalikommal. Hozzáadjuk a diót, sajtot és gombát és óvatosan, hogy a hozzávalók ne töredezzenek össze, elkeverjük. Ha túl sokat kevergetjük, gusztustalan egyveleg lesz belőle, ez a saláta pedig akkor igazán vonzó, ha villáddal egyenként szurkálhatod fel a benne lévő finomságokat.

Fehérborban párolt nyúl

Mi kell hozzá? 1 kg nyúlgerinc, 2 evőkanál liszt, 2 evőkanál vaj, 2 dl fehérbor, só, bors, 2 gerezd fokhagyma, 4-5 zsályalevél, fenyőmag.
Hogyan készül?A nyúlgerincet nagyobb darabokra vágjuk, megsózzuk-borsozzuk, lisztbe forgatjuk. Forró vajban elősütjük. Ha minden oldala megpirult, aláöntjük a bort, rászórjuk az apróra vágott fokhagymát, zsályát és a fenyőmagot is. Körülbelül fél órán keresztül fedő alatt pároljuk, majd a levét besűrítjük a víz elpárologtatásával.
Hozzá tejszínes laskagombát és brokkolit ajánlok.

Két nép egy tányéron: Albán qofte és szerb gyuvecs

Qofte

Mi kell hozzá?1 kg darált birkahús, 1 fej kisebb vöröshagyma, 2 gerezd fokhagyma, 10 dkg feta sajt, 2 evőkanál zsemlemorzsa, 8-10 mentalevél, csipetnyi fahéj, oregánó, só, bors, liszt, olaj.

Hogyan készül?A hagymát apróra kockázzuk, a fokhagymát lereszeljük, a menta leveleket felcsíkozzuk. A fetát minél apróbbra morzsoljuk. A darált húsba beledolgozzuk a hagymát, fokhagymát, fetát. A zsemlemorzsával szilárdítjuk az állagát, majd hozzáadjuk a fűszereket. A sóval bánjunk csínján, mert a feta önmagában is sós. A húsos masszát egy órára állni hagyjuk, majd vizes kézzel gombócokat formálunk belőle, lisztbe forgatjuk és bő, forró olajban kisütjük.

Gyuvecs

Mi kell hozzá?5 darab paprika, 5 szem nagyobb paradicsom, 5 darab nagyobb krumpli, 3 fej vöröshagyma, 20 dkg rizs, olaj, só.

Hogyan készül?Külön edényben, kevés sóval, kétszeres mennyiségű vízzel megfőzzük a rizst. A krumplit meghámozzuk és egy centis karikákra vágjuk. A paradicsomot forró vízbe mártjuk, majd lehúzzuk a héját. Kevés olajon megpirítjuk az apróra vágott hagymát. Rádobjuk a felkarikázott paprikát és paradicsomot. 15 percig főzzük, majd egy tűzálló tálba rétegezzük a krumplit, a rizst és a paradicsomos-paprikás ragut. Legalul és legfelül legyen krumpli. Minden réteget jó alaposan megsózunk, a tetejére tejfölt locsolunk. Egy negyed órára lefedve betesszük a sütőbe, hogy a zöldségek íze kellemesen átjárja a rizst.